Okunma

Asteroid Bennu en net haliyle görüntülendi!


29 Ocak 2019 Salı 07:00
Asteroid Bennu en net haliyle görüntülendi!

NASA’nın 800 milyon dolarlık misyonu Asteroid Bennu, numune alıp dünyaya geri getirilmesi için kullanılan OSIRIS-REx isimli uzay aracı tarafından net bir şekilde görüntülendi!

Asteroid Bennu, OSIRIS-REx tarafından fotoğraflandı!

Öncelikle Bennu’yu kısaca hatırlatmak gerekirse; bu asteroid, Dünya’ya çarpma olasılığının bulunduğu iddialarıyla insanlık için büyük risk yaratan asteroid olarak gündemdeydi.

Uzay bilimcileri tarafından son hesaplanan verilere göre, 2135 yılında Dünya’ya çok yakın bir mesafeden geçeceği fakat olası bir çarpışma riskinin bulunmadığı açıklandı. Son olarak 518.16 metre çaplı asteroid,  Chicago’nun Willis Kulesi veya New York’un Özgürlük Heykeli ile neredeyse aynı uzunlukta.

NASA’nın da 3 Aralık tarihinde canlı yayınla paylaştığı asteroidin en net fotoğrafları OSIRIS-REx tarafından yakalandı.

Asteroid Bennu, OSIRIS-REx tarafından fotoğraflandı! SDN-2

Uzay aracı bu görüntüleri 17 Ocak’ta, NASA’nın sürümüne göre NavCam 1 navigasyon kamerasını kullanarak Bennu’nun yüzeyinin sadece 1.6 kilometre üzerindeyken çekti. Bu kamera, OSIRIS REx’in Bennu çevresindeki yörüngesini takip etmek için kullanılıyordu.

Asteroid Bennu, OSIRIS-REx tarafından fotoğraflandı! SDN-1

Bennu’nun güney kutbunun iki görüntüsünü de 1/700 saniyelik bir enstantane hızı ile yakalayarak muazzam görüntüler ortaya çıkardı. Nesne düşük bir çekim alanına sahip olduğu için uzay aracına herhangi bir zarar gelmeden, yörüngesi etrafında rahatlıkla görüntülenebildi.

OSIRIS REx’in de 2023 yılında görevini tamamlayarak, Dünya’ya geri dönmesi planlanıyor. Asteroid Bennu ile ilgili bu süreci de takip ederek sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Asteroid Bennu en net haliyle görüntülendi!”

 1. Anonim dedi ki:

  2135 tarihine kadar daha kimbilir neler olur, belki ona kalmadan yok olmuş dahi olabiliriz? Ne malum 2 sene sonra dünya savaşı çıkmayacağı?

 2. Anonim dedi ki:

  Çarpamaz ki 🙂

 3. Anonim dedi ki:

  Koca bir yalan

 4. Anonim dedi ki:

  Bilim, ne güzelsin.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çarpsa da kurtulsak.

" Asteroid Bennu en net haliyle görüntülendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Asteroid Bennu en net haliyle görüntülendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Asteroid Bennu en net haliyle görüntülendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "