Astor Piazzolla Google’da doodle oldu!


11 Mart 2021 Perşembe 11:48
ABONE OL
Astor Piazzolla Google’da doodle oldu!

Google, tarihte önemli yeri olan olayları ve insanları hazırladığı Doodle’lar vasıtasıyla hatırlatıyor. Zaman zaman karşımıza çıkan bu özellikte hem Türkiye’den hem dünyadan ünlü isimler görüyoruz. Dünyaca ünlü müzisyen Astor Piazzolla, 100. yaşında Doodle oldu. Peki Astor Piazzolla kimdir?

Astor Piazzolla kimdir?

Astor Piazzolla, dünyaca ünlü bandoneon çalgıcısı olarak biliniyor. 11 Mart 1921 doğumlu olan Piazzolla, 1937’de New York’a yerleşti. İlk bandoneonunu sekiz yaşında aldı ve çocukken hem enstrümanı hem de piyanoyu çalmayı öğrendi. Ailesi 1936’da Mar del Plata’ya dönen Piazzolla, müzik hayatına çeşitli tango orkestralarıyla devam etti. 1946’da kendi orkestrasını kurdu, yeni eserler besteledi ve tangonun sesi ve yapısı üzerinde deneyler yaptı. Aynı zamanda film için müzik bestelemeye başladı. 1949’da orkestrasını dağıtan Piazzolla, klasik besteyle ilgilenmeye devam etti.

astor piazzolla

Astor Piazzolla, senfonik eseri Buenos Aires (1951) ile bir beste yarışması kazanarak Paris’e gitti. Burada ünlü orkestra şefi Nadia Boulanger, kendisine tangoya devam etmesi ve kariyerini sürdürmesi için eğitimine destek oldu. 1955’te Arjantin’e döndü. Arjantin’e döndüğünde, keman, elektro gitar, piyano içerikli Quinteto Nuevo Tango’yu (1960) kurdu. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da büyük beğeni topladı. 1974’te Paris’e taşınan Piazzolla, 1985’te ise tekrar Arjantin’e döndü. Arjantin’de Piazzolla’nın tango stili yavaş yavaş kabul gördü. Müziği yeni nesil tango bestecilerini etkiledi ve 1970/80’lerin film müziklerinde, televizyon programlarında ve reklamlarda yer aldı.

100’den fazla kayıt yapan Astor Piazzolla, Paris Opera Orkestrası Yaylı Çalgılar Topluluğu ve La Scala Opera Orkestrası müzisyenleriyle birlikte konserler verdi. Yaptığı bandoneon konçertoları, dünyaca ünlü orkestralar tarafından yorumlandı.

Google Doodle ekibi, ömrünü müziğe ve orkestraya adayan Astor Piazzolla’yı doğum yıldönümünde unutmadı.
yazarFaruk Doğan

2000 yılında Hatay'da doğdu. Birçok teknoloji sitesinde çeviri ve freelance editör olarak çalıştı. Teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net ailesinde sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Astor Piazzolla Google’da doodle oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Astor Piazzolla Google’da doodle oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Astor Piazzolla Google’da doodle oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!