Okunma

Hem SLI Hem CrossFireX


25 Kasım 2008 Salı 15:46
Hem SLI Hem CrossFireX

Önde gelen anakart üreticisi Asus‘un hız aşırmacılar için tasarladığı en tepe seviye anakartı Rampage 2 Extreme, hız aşırtmacıların aklını alacak özelliklere sahip. Fiyatının pek de makul düzeyde olmayacağını bildiğimiz anakart, piyasada bulunan az sayıdaki Core i7 destekli anakartlardan biri. Bu desteği, Intel’in X58 yongasıyla sunmak istediği her şeyi destekleyerek yapması da önemli bir artı durumunda. Elbette bu durumda en çok dikkati çeken şey, bazı X58 yongalı anakartlarda bulunmayan üçlü SLI, bu anakartta mevcut.

 


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın.


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın.

Anakartın üzerinde hem üçlü SLI, hem de CrossFireX desteği sunabilen 3 tane PCI Express x16 slotu bulunuyor. Üzerinde 2 tane de PCI Express x1 slotu bulunan Rampage 2 Extreme’in ses kartı tümleşik olmadığından, bu slotlardan birini ses kartınıza feda ediyorsunuz. Eski TV kartı benzeri cihazlara sahip kullanıcıları da düşünen Asus, Rampage 2 Extreme’in üzerine bir tane de PCI yuvası koymuş.

 


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın.

Core i7’ın yeni teknolojisi 3 kanallı bellek veriyolu (yani 3 x 64 bit) de destekleyen Rampage 2 Extreme, üzerinde tam 6 tane DDR3 slotu bulunduruyor. Asus bu anakartı ürettikten sonra her bellek yuvası doluyken performans konusunda oluşabilecek sorunları gideren bir de BIOS yayınladığını duyurdu. Yeri gelmişken hatırlatalım.

 


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın.

Rampage 2 Extreme’in üzerine her türlü porttan ve slottan bol bol yerleştirmiş olan Asus, Sata arabirimi konusunda da cömert davranmış. 7 tane SATA girişinin yanında bir de IDE bağlantı noktası bulunduran Asus, sol taraftaki siyah SATA çıkışıyla IDE yuvasını ayrı bir yongayla sağlıyor. Zira, ICH 10R güney köprüsünde IDE desteği yok.


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın.

Anakartın arka panelinde 6 tane USB, klavyenizi takabileceğiniz bir PS2, 2 tane Ethernet, 1 tane FireWire ve 1 tane de e-SATA portu bulunuyor. Hız aşırma yapanların sık sık ihtiyaç duyduğu Bios resetleme işlemini de arka panelde bulunan bir tuş ile gerçekleştirebiliyoruz.

 

 


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın.

Rampage 2 Extreme’in üzerinde tümleşik bir ses kartı olmayışı, ayrıca ses kartı satın almak zorunda kalacağınız anlamına gelmiyor. Asus, Rampage 2 Extreme’in kutusuna oldukça  kaliteli bir ses kartı dahil etmiş. 7+1 desteği sunan Creative X-Fi ses kartı, anakartınızın üzerindeki PCI-E x1 slotlarından birine el koyuyor.

 


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın.

 


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın.

Rampage 2 Extreme’in üzerinde bulunan Extreme Engine çipi, hız aşırma işleminden daha çok verim almanızı sağlıyor. Ayrıca bu çipin üzerinde bulunan Republic of Gamers logosu, üzerindeki LED’ler sayesinde ışık saçarak anakartınızın daha da güzel görünmesini sağlıyor. Evet, etraf biraz metal yığınına dönmüş durumda; ama soğutma gayet iyi.

 


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın.

Rampage 2 Extreme’in Core i7 destekli işlemci slotunun çevresi, büyük soğutucular da takabileceğiniz kadar geniş. Asus, işlemci slotunun çevresindeki soğutucuları Republic of Gamers temasıyla süsleyerek kasalarını modlayanlar için anakartın hoş bir görünüm kazanmasını sağlamış.


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın.

 


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın.

Anakartın üzerinde bulunan tuşlar ve anakartın beraberinde gelen minik LCD ekran sayesinde hız aşırma işlemini çok daha kolay yapabiliyorsunuz. Bu tuşları kullanarak bileşenlerin sıcaklıklarını, verilen voltajı ve bunun gibi bilgileri görebilirken, BIOS ayarları üzerindeki değişiklikleri de işletimi sisteminiz çalışırken yapabiliyorsunuz. Ayrıca altta bulunan minik temas noktaları, avometreniz yardımıyla altında adı yazan bileşene ne kadar gerilim verildiğini öğrenebilmenizi sağlıyor. Herhalde hız aşırtma tutkunlarının seveceği şeyler olduğunu belirtmemize gerek yok.


Resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayın.

Yorumlar

Yeni Core i7 işlemcinizin yeteneklerini sonuna kadar kullanmak istiyorsanız, Asus Rampage 2 Extreme sizi fazlasıyla tatmin edecektir. İlginç hız aşırma özellikleriyle ön plana çıkan Rampage 2 Extreme ile işlemcinizin performansını çok yüksek değerlere, diğer anakartlarda yapabileceğinizden çok daha kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Neredeyse Eksiksiz

Asus’un sunduğu bu anakart, neredeyse eksiksiz. Eksiklerini sayın deseniz, sadece söylemiş olmak için sayarız. Tümleşik ses yongası olmaması belki bir eksi olabilir; ama birçok anakartta kullanılmayan, arka panele yakın PCI Express x1 yuvasıyla, çoklu ekran kartı sistemini rahatsız etmeden kullanabileceğiniz bir Creative X-Fi ses kartının kutuda gelmesi, sanırız bu kusuru fazlasıyla örtecektir.

Adım Adım Hız Aşırtma

Sistem çalışırken işlemcinin frekansıyla oynamanızı sağlayan ve avometre ile rahatça ölçüm yapmanızı sağlayan temas noktaları gibi ince ayrıntılar, Rampage 2 Extreme‘i hız aşırtmacıların seveceği cinsten bir ürün yapıyor.

Asus’un bu anakartını, ilk Core i7 testlerimiz sırasında kullandık. Yeni işlemci serilerinde test editörleri  bazı sorunlar sebebiyle acılar içinde kıvranabiliyor ve uzun süreler boyu uykusuz kalabiliyor; fakat kullanımımız sırasında ise hiçbir sorun yaşamadığımızı ayrıca belirtmek isteriz.

Ya Fiyatı?

Gelelim, işin pek iç açıcı olmayan tarafına: Fiyat. Henüz ürün ülkemizde satışta değil; fakat Asus Türkiye’ye, dağıtıcı firmaların ithalatından önce konuyla ilgili tahminlerini sorduğumuzda 400 dolar + KDV civarı olabileceğini söylediler. Şu an Avrupa’da bazı mağazaların ürünü 340 € + KDV civarında fiyatlara sattığını gördüğümüzde, 700 YTL gibi fiyatlara ülkemizde bulunabileceğini söyleyebiliriz.

Asus Rampage 2 Extreme
Anakart

Soket Uyumluluğu: Intel LGA 1366
Yonga:
x58 / ICH10R
Güç Gereksinimi: 24 iğneli ATX bağlantısı, işlemci için 4 iğneli bağlantı.
Bellek: 6 tane DDR3 yuvası (1,8 GHz’e kadar)
İç Bağlantılar: 3xPCIe 16x, PCI, 6x USB, 7x SATA, eSata, IDE, PCIe 1x, Floppy, FireWire.
Dış Bağlantılar: PS/2 Klavye, 6x USB, 2x Gigabit LAN, FireWire, eSata.

Üretici: Asus
Ürünü sağlayan:
Boğaziçi / Çizgi / MersaSistem

:: Rampage II Extreme’den daha iyisi var mı?

Bilgi için: Asus
Yazan:
Ruşen Göbel
SDNhttp://shiftdelete.net
yazarRuşen Göbel

Teknolojiye olan ilgisini ve bilgisini SDN okurlarıyla paylaşmaya hazır olan Ruşen, aynı zamanda sıkı bir iOS takipçisi.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Hem SLI Hem CrossFireX”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    *****

" Hem SLI Hem CrossFireX konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hem SLI Hem CrossFireX ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hem SLI Hem CrossFireX ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "