Okunma

AT&T herkesi devlete satmış!


27 Ekim 2016 Perşembe 05:30
AT&T herkesi devlete satmış!

ABD bugünlerde çok büyük bir skandalla sarsılacak. Öyle ki, Time Warner’ı 85 milyar dolara satın alarak dünyanın en güçlü medya şirketine dönüşen AT&T’nin büyük değer kaybederek kepenk indirmek zorunda kalması bile hiç zor değil.

AT&T’den sızan bazı belgelere göre, dev telekom şirketinin tüm müşteri veri tabanını, hiçbir mahkeme kararı olmaksızın 2008’den beri güvenlik güçlerine açtığı hatta bunu ticarete dönüştürdüğü ve güvenlik güçlerinin yapmak istedikleri arama/tarama işlemleri için devletten yıllık milyon dolarlara varan ücret aldığı anlaşıldı.

Prism skandalında da beter

Edward Snowden’in ortaya çıkardığı Prism skandalında Apple, Google, Facebook, Twitter, ve Microsoft gibi teknoloji şirketlerinin, devletin baskısı ile sunucularını ajanlarına açtığı ortaya çıkmıştı.

Ancak bu sefer zorlama ile değil bilakis ticari gelir elde etme amacıyla AT&T’nin tüm müşterilerini sattığı ortaya çıktı.

Üstelik, sadece mahkeme kararıyla ulaşılabilecek bu bilgilerin, basit bir kasaba şerifine bile sonuna kadar açık olduğu anlaşıldı.

Güvenlik güçleri veri tabanına erişip kimin kimle ne zaman, ne kadar süre, nasıl iletişim kurduğu gibi verileri kolayca sorgulayabiliyor ve bu sayede soruşturmalarına hız kazandırıyorlar. Bunun karşılığında da AT&T, devletle yaptığı anlaşma gereği, güvenlik birimlerinden belli ücretler talep ediyor.

Skandalın patlak vermesinden sonra, AT&T müşterilerinin toplu olarak aboneliklerini iptal edip rakip firmalara geçmeleri bekleniyor. Tüketici birliklerinin şirkete dava açması da gündemde.

Üstelik AT&T’nin tam da online TV servisi DirectTV’yi yayına açıp abonelik toplamaya başlamak üzereyken yaşanan bu skandal üzerine kullanıcıların AT&T servislerine abone olurken iki kere düşünmesi gerekecek.

:: Sizce operatörlerin güvenlik ve istihbarat güçleriyle iş birliği yapmadan işletilmesi mümkün mü?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “AT&T herkesi devlete satmış!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ya iyide Amerikan şirketlerinin bütün ürün ve hizmetlerinin altında o küçük yazılarda " gerektiği durumlarda kişisel bilgilerin güvenlik kurumlarıyla paylaşılacağı " yazar sizde okumadan onaylar (aktif etme yada imzalama) yada o ürünü (mesela iphone) yada hizmeti (mesela at&t) kullanmaya başlarsınız. bu bilinmeyen birşey değil ki. adamlar akıllılık yapıp bu işten para kazanmış, takdir edilmesi gerek.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bizimkileri devlete olsa gene iyi ne kadar iddaa bayi, absürt firma varsa satıyorlar. iddaa ile alakam olmamasına rağmen hemen her gün farklı sitelerden mesaj gelip duruyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sen ciddimisin hepsi farklı ülkelere ait çalışıyorlar ama ses kayıtları veriliyor diğer ülkelere

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Mevzuya bak tamda gelişmeler ve farklı alanlara atılım sağlanırken patlak veriyor olay hatırlarsanız vw ninde Almanya Amerika arasında bir sürtüşmede yıllardır ortaya çıkmayan emisyon problemi o zamandan sonra birden patlak vermişti ve ortalığı karıştırmıştı buda aynı şey arkasında başka bir şey var ve bazılarının istemediği bir hamleyi at&t yapınca verdiler gündeme.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Satmak insanın doğasında ***** gereği insanoğlu her şey yapabilir, yapacaktır.Bu ilk değil son olmayacak.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bizdeki operatörler bizzat hükümete çalıştığı için farketmiyor!

 7. SDN Okuru dedi ki:

  …. basit bir kasaba şerifine … !

 8. SDN Okuru dedi ki:

  TRUMPUN İŞİ BU

" AT&T herkesi devlete satmış! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AT&T herkesi devlete satmış! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AT&T herkesi devlete satmış! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "