Okunma

ATI Catalyst 9.5 Çıktı


16 Mayıs 2009 Cumartesi 18:24
ATI Catalyst 9.5 Çıktı

Donanımların daha verimli kullanılması için geliştirilen sürücülerin en güncel hallerini kullanmakta fayda var. Ekran kartı dünyasındaki iki devden biri olan ATI, yeni sürücüsü olan ATI Catalyst 9.5’i bugün duyurdu.

Bu, oldukça önemli bir gelişme. Çünkü ekran kartı sürücülerinde zaman zaman küçük hatalar meydana gelebiliyor ve bu hatalar, bir sonraki sürümde düzeltiliyor. Fakat bir hata var ki; o da ATI’nin saçını başını yolduruyor.

Çözülemeyen Hata

ATI’nin Catalyst sürücüleri, bir türlü Power Play hatasını düzeltemiyor. Hatta bir ara çözüm bulamayıp bu özelliği sürücülerden bile sildiler. Bu değişiklik, çok büyük bir tepki gördü ve sözkonusu özellik tekrar sürücülere dahil edildi.

Power Play hatası genelde iki grafik işlemcili sistemlerde meydana geliyor. Burada tek bir kart ile elde edilen iki işlemci veya Crossfire modu fark etmiyor. Catalyst bir türlü ikinci grafik işlemcinin güç ayarlarını değiştiremiyor. Bu da sistemin fazla güç çekmesine neden oluyor.

İkinci grafik işlemcisi de düşük güç tüketiminden faydalanabiliyor.

Üst Seviye Kullanıcıların Dikkatine

Catalyst 9.5, sonunda bu hataya bir çözüm buldu. 4870 X2 veya Crossfire modunda çalışan ikinci grafik işlemcisi nihayet güç tüketimini düşürebiliyor.

Yapılan birçok test de bu sürücünün düzgün çalıştığını gösteriyor. Bu yüzden özellikle üst seviye kullanıcılara bu sürücüyü mutlaka indirmelerini tavsiye ederiz.

ATI Catalyst 9.5
Windows Vista 64 bit sürücü için tıkla

ATI Catalyst 9.5
Windows Vista 32 bit sürücü için tıkla

ATI Catalyst 9.5
Windows XP 64 bit sürücü için tıkla

ATI Catalyst 9.5
Windows XP 32 bit sürücü için tıkla

:: Sürücülerinizi güncellediniz mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “ATI Catalyst 9.5 Çıktı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    radeon hd 3600 1gb oluyormu

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Windows XP 32 bit sürücüsünün linkinde problem var.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    ATI Catalyst 9.5’i geri mi cekti ? kendi sayfasında hala 9.4 olarak gözüküo

" ATI Catalyst 9.5 Çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ATI Catalyst 9.5 Çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ATI Catalyst 9.5 Çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "