Okunma

ATI Catalyst Devrimi


17 Şubat 2010 Çarşamba 09:00
ATI Catalyst Devrimi

ATI her ay yayınladığı grafik kartı sürücülerini yeniledi. Catalyst 10.2 adlı yeni sürücüyü kullanıma sunan ATI, buna önceki sürümlerde yer almayan çok sayıda yeni özellik eklemiş.

Öncellikle, Catalyst 10.2′nin daha öncekiler gibi standart özelliklere sahip bir sürücü olmadığını belirtmek gerek. Catalyst 10.2’de ATI’nin Crossfire ve Eyefinity teknolojileri için birçok yenilik yer alıyor.

Catalyst 10.2, önceki sürümlere göre çok fazla yeni özellik içeriyor

Crossfire profilleri

Catalyst 10.2 ile gelen özelliklerden ilki, sürücü güncellemesini beklemeden Crossfire profillerinin otomatik güncellenecek olması.

Yani, eğer birden fazla ATI ekran kartı kullanıyorsanız, yeni bir oyun için gelecek Crossfire profiline sahip olmak için bir sonraki sürücüyü beklemek zorunda kalmayacaksınız. Crossfire profilleri otomatik olarak ihtiyacınız olduğu an güncellenecek.

ATI PowerPlay

Yeni sürücüyle gelen ATI PowerPlay adlı teknoloji ise, daha çok dizüstü bilgisayarlarda rastladığımız bir özelliğin, masaüstü bilgisayarlara uyarlanmış hali.

İki adet ekran kartı bulunan sistemlerde, sadece oyun ya da buna benzer yüksek grafik performansı gerektiren anlarda GPU’ların ikisi birden çalışacak.

ATI PowerPlay ile güç tasarrufu yapılacak

Bunun dışındaki anlarda ATI PowerPlay teknolojisi, GPU’lardan birine giden gücü nerdeyse kapatarak, sistemin tek GPU ile çalışmasını sağlıyor. Böylece güç tasarrufu sağlanıyor.

Crossfire ile Eyefinity

Catalyst 10.2′nin en önemli özelliklerinden biri ise Crossfire ile Eyefinity teknolojilerini bir araya getirmesi. ATI’nin çoklu monitör teknolojisi Eyefinity önceleri Crossfire moduna destek vermiyordu.

Çift GPU’lu HD 5970 ile ilk kez çift GPU desteği verilen Eyefinity, daha sonra ancak yayınlanan hotfix’lerle Crossfire konfigürasyonlarında kullanılabiliyordu. Catalyst 10.2 ile beraber Crossfire konfigürasyonlarında artık Eyefinity çoklu monitör sistemi kullanılabilecek.

Catalyst 10.2, Eyefinity ile Crossfire’ı buluşturuyor

Bunun dışında Catalyst 10.2 ile DisplayPort arayüzü üzerinden ses aktarımı da yapılabilecek. Buna destek veren az sayıda monitör olsa da, eğer DisplayPort üzerinden ses desteği veren bir cihazınız varsa, bu özelliği kullanabilirsiniz.

Catalyst 10.3 ve 3D

ATI, sadece Catalyst 10.2 ile değil, Mart ayında yayınlanacak yeni sürüm olan Catalyst 10.3 ile de birçok önemli yenilik getirecek.

Catalyst 10.3 ile ATI nihayet son dönemin en popüler teknolojilerinden olan 3D görüntülere destek vermeye başlayacak. NVIDIA gibi kendi 3D kitini hazırlamayacak olan ATI, bunun yerine üçüncü parti üreticilerin tasarladığı cihazlara destek verecek.

Catalyst 10.3, kullanıcılara Eyefinity üzerinde daha fazla ayar imkanı tanıyacak

Çerçeve ayarı

Bunun dışında ATI, Eyefinity’de birkaç ayarlama yapacak. Display Bezel Compensation adı verilen ayar ile, monitörlerin çerçevelerinin olduğu yerde kalan görüntülerin daha gerçekçi olması sağlanacak.

Kullanıcılar, çerçevenin olduğu yerde kaybolan pikselleri kendileri ayarlayabilecekler. Bunun dışında, Eyefinty konfigürasyonunda çalışan monitörlerin renk ayarlarını ayrı ayrı ayarlayabileceğiz.

ATI, yeni sürücüleri ile Crossfire ve Eyefinity teknolojilerine ne kadar önem verdiğini açıkça ortaya koymuş oldu. Ancak bu teknolojileri kullanmaya kaç kişinin maddi gücü yeter, orası da ayrı bir soru işareti.

:: Eyefinity ya da Crossfire kullanıyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" ATI Catalyst Devrimi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ATI Catalyst Devrimi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ATI Catalyst Devrimi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "