Okunma

ATI Eyefinity Mucizesi


14 Eylül 2009 Pazartesi 11:00
ATI Eyefinity Mucizesi

AMD/ATI Eyefinity adını verdiği çoklu ekran teknolojisini DirectX 11 destekli kartlarını tüm düynaya duyurduğu ve USS Hornet uçak gemisinde düzenlediği etkinlikte tanıttı.

DirectX 11 destekli yeni nesil ATI ekran kartlarının sadece bir tanesiye altı adede kadar HD ekrana görüntü verebilmek bu teknoloji ile mümkün kılınıyor. Yani ATI Eyefinity sayesinde tek bir bilgisayar ile altı adet monitör kullanılabilecek.

İnanılmaz çözünürlükler

Yeni nesil HD 5000 serisi ekran kartlarında yer alacak olan bu teknoloji hem oyuncuları hem de profesyonelleri hedef alıyor. 5760 x 2400 ya da 7680 x 3200 gibi inanılmaz çözünürklüklerde oyun oynayabilmek ATI Eyefinity ile hayal olmaktan çıkıyor.

Yeni teknoloji 1080p HD çözünürlükten yaklaşık 12 kat daha fazla çözünürlüğe ulaşmamızı sağlayacak. Bu da teorik olarak 268 megapiksele denk geliyor. Standart bir 19 inç LCD monitörün 1 megapikselden biraz fazla bir görüntü kalitesi sunduğu düşünülecek olursa ATI Eyefinity’nin neler vaat ettiği daha iyi anlaşılabilir.

Her karta uygun mu?

Piyasaya ilk çıkacak olan HD 5000 serisi ekran kartları ile hemen altı monitör desteği verilmeyecek. Daha önce de yayınladığımız görüntülerde HD 5870′in üzerinde iki adet DVI, bir adet DisplayPort ve bir adet de HDMI çıkışı olduğunu sizlere göstermiştik. Bunlar altı adet monitör için yeterli değil.

Bu desteği sağlamak için AMD/ATI birkaç ay içerisinde altı adet monitöre destek vermesi için özel olarak tasarlanmış modelleri piyasaya sürecek. Bu modellerin üzerinde altı adet DisplayPort çıkışı bulunacak.

O kadar monitör nereye sığar?

Altı adet monitörü uygun bir şekilde yerleştirmek de gerçekten zor bir iş. Bunun farkında olan bazı üreticiler şimdiden ATI Eyefinity için özel modeller üzerinde çalışmaya başladı. Samsung bu teknoloji ile kullanılabilmesi için özel bir ayak sistemine sahip çok ince monitör modellerini yakın bir zamanda piyasaya sunacak.

ATI Eyefinity için her ne kadar oyunlarda da kullanılabilecek dense de hiçbir ev kullanıcısının evine altı adet monitör alabileceğini düşünmüyoruz. Bu teknolojinin daha çok profesyonel amaçlarla kullanılacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok. Ancak yine de böyle bir sistemde oyun oynamak her oyuncunun hayalini süsleyecektir.

ATI Eyefinity video

Tek başına altı adet monitöre görüntü verebilen yeni nesil kartların gücü gerçekten inanılmaz. AMD yeni nesil ATI HD 5800 serisi kartlarını da yapılan bu etkinlikte tanıttı. Bu kartlar hakkında tüm detaylara önümüzdeki günlerde yer vereceğiz. Şimdi ATI Eyefinity ile neler yapılabildiğini gözlerinizle görebilmek için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavisye ediyoruz.

#2009_09_14_atieyefinity.mp4 #

:: ATI Eyefinity teknolojisi hakkındaki görüşlerinizi burada paylaşın.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" ATI Eyefinity Mucizesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ATI Eyefinity Mucizesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ATI Eyefinity Mucizesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "