Atom titreşimlerini algılayabilen kuantum mikrofonu


29 Temmuz 2019 Pazartesi 21:45
Atom titreşimlerini algılayabilen kuantum mikrofonu

Stanford’daki araştırmacılar, fonon adı verilen titreşimlerin çıkardıkları en küçük sesi tespit edebilen bir “kuantum mikrofon” geliştirdiler. Bu cihazın kuantum bilgisayarlarını daha verimli hale getireceği düşünülüyor. İşte en küçük ses dalgalarını bile tespit edebilen kuantum mikrofonu!

Kuantum mikrofonu bir ilki gerçekleştirdi

Bilinen en küçük ses birimleri olan fononların duyulması daha önce neredeyse imkansızdı. Bunun sebebi ise mikrofonların yeteri kadar hassas olamaması. Ancak kuantum mikrofonu sayesinde fononları duyabilmek artık mümkün oluyor. Ancak fononların sesi her ne kadar duyulsa da çok fazla küçük olduklarından dolayı tek tek tespit edilemiyor.

Bu mikrofonun en doğru kullanım yerinin kuantum bilgisayarları olduğu belirtiliyor. Nature dergisinde açıklanan bilgilere göre bu mikrofon sayesinde yeni bir kuantum bilgisayarı oluşturulabilir. Bu bilgisayar, bilgileri fonon olarak kodlayarak çok büyük miktarda bilgiyi, küçük bir cihazda saklayabilir.

Stanford’un uygulamalı fizik uzman yardımcısı profesörü Amir Safavi-Naeini, “Şu anda insanlar bu bilgileri kodlamak için fotonları kullanıyorlar. Biz de bunu için birçok avantajı beraberinde getiren fononları kullanmak istiyoruz” dedi. 
yazarMert Can Orhan

2015 yılından beri yazıp çeken Mert Can, yazıları ve videolarıyla ShiftDelete.Net'te
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Atom titreşimlerini algılayabilen kuantum mikrofonu”

 1. Anonim dedi ki:

  yapılan mikrofonda atomlardan oluşmuyormu

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ankara’da bir bilim adamı atomik kuvvet mikroskobu icadı yaptı TÜBİTAK’tan ödül aldı bu kadar haber yapılmadı sizce de haksızlık değil mi. Merak edenler incelesin bilim adamının adı Fikret Kuş

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Biraz olsun bilime saygı

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok lazımdı

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İnceleme videosu çekin

 6. Anonim dedi ki:

  Peh, ben de yol yaptılar sandım…

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tıpta tanı koymak için kullanılır geleceği parlak bir buluş

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Nasıl yardımcı olabilir bu konuda mesela

" Atom titreşimlerini algılayabilen kuantum mikrofonu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Atom titreşimlerini algılayabilen kuantum mikrofonu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Atom titreşimlerini algılayabilen kuantum mikrofonu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "