Okunma

Audi modüler uçan arabasını tanıttı!


07 Mart 2018 Çarşamba 18:00

Audi, Airbus işbirliğinde geliştirdiği uçan arabasını tanıttı. Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılan araç, birbirinden bağımsız çalışabildiği modüler yapılarıyla dikkat çekiyor. Havalanırken yer üntiesindeki tekerleklerden ayrılan araç, otomobil olarak kullanılırken de pervanelerinden kurtulacak.

Dünyanın en büyük yolcu uçağı A380‘in üreticisi Airbus, geçtiğimiz yıllarda uçan otomobil projesini başlattığını duyurmuştu. İlk görselleri ve proje planları bilinen araç, ilk kez modüler sistemiyle sergilendi. Audi ve Italdesign ile anlaşan Airbus, Audi tarafından geliştirilen yürüyen aksamı ve araç içi sistemleri kullanacak.

Audi uçan araba üretiminde Airbus ve Italdesign ile ortak oldu

Uzun zamandır uçan otomobil için çalışmalar yapan Airbus, 2020 yılından itibaren ilk modellerini uçan taksi olarak kullanıma sunmayı planlıyor. Airbus’ın uçan arabasını ilk olarak Italdesign ile geliştireceği açıklanmış ve geçtiğimiz sene, Cenevre Otomobil Fuarında aracın ilk örneği sergilenmişti.

Bu sene ise araç bambaşka bir hal aldı ve Audi işbirliğinde modüler bir yapı kazandı. Otonom sürüş teknolojilerine ve elektrikli araç sistemlerine büyük yatırımlar yapan Audi, şu an piyasaya sunmadığı bu teknolojileri uçan aracında kullanmayı planlıyor.

Yer modülü ve Hava modülü birbirinden ayrı

popup audi airbus uçan araba

Aracın en ilginç özelliklerinden birisi yer modülünün ve hava modülünün birbirinden bağımsız olması. Havalanırken 4 tekerleğini de yerde bırakacak olan araç, çok daha hafif bir şekilde havalanabilecek. İniş yapılacak noktaya gelindiğindeyse başka bir yer ünitesine takılarak yoluna devam edecek.

Tamamen otonom hareket edecek araçta herhangi bir kontrol kolu bulunmayacak. Aracın hava kalmasını sağlayacak olan 4 motor ve yer ünitesindeki motorlar tamamen elektrikli olacak. Araç uçuşunu hava ünitesindeki bataryalar ile gerçekleştirdik sonra yer ünitesindeki ek bataryalar sayesinde hızlıca şarj edilebilecek.

::Uçan arabalar sizce ne zaman hayatımıza girmeye başlar? Tehlikeleri nelerdir? Görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın.
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Audi modüler uçan arabasını tanıttı!”

  1. Kerim dedi ki:

    Bu projenin de moduler p(programlanabilir)telefon gibi durdurulacagi dusuncesindeyim.

" Audi modüler uçan arabasını tanıttı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Audi modüler uçan arabasını tanıttı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Audi modüler uçan arabasını tanıttı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "