Avustralya, Google ve Facebook kararını verdi


25 Şubat 2021 Perşembe 10:46
ABONE OL
Avustralya, Google ve Facebook kararını verdi

Avustralya Parlamentosu, Google ve Facebook‘un haberler için ödeme yapmasını gerektiren yasayı kabul etti. Yetkililer, Facebook ile yaptıkları görüşmelerden gelen değişiklikleri de onayladı.

Google ve Facebook gibi şirketlerin kullandıkları haberler için ödeme yapmalarını zorunlu kılan Avustralya yasası uygulanmaya hazır. Avustralya Parlamentosu, Haber Medyası Pazarlık Yasası’nda yapılan son değişiklikleri kabul etti.

Parlamento yasayı kabul etti

Hatırlayacağınız üzere Facebook, önerilen yasaya yanıt olarak Avustralya‘da yayıncıların ve kullanıcıların haber bağlantılarını paylaşmasını engelledi.

Sosyal ağ da yanlışlıkla devlet kurumlarının ve kar amacı gütmeyen kuruşların bu süreçte sayfalarında paylaşım yapmasını engelledi, ancak yasaklarını birkaç saat sonra geri aldı. Günler sonra Facebook, Avustralyalı yetkililerle görüşmeyi ve müzakerelere girmeyi kabul etti.

Daha sonra sosyal medya şirketi, platformunun yayıncılara sağladığı değeri onlardan aldığı değere göre tanıyan ticari anlaşmalara izin verme konusundaki temel endişelerini ele alan bir dizi değişikliği ve garantiyi kabul ettiğini ifade etti.

Bu değişikliklerden biri, yetkililerin teknoloji şirketlerine kod altında resmi olarak belirlenmeden önce bir ay önceden bildirimde bulunmasını gerektirecek. Bu durumun, şirketlere müzakereler için daha fazla zaman kazandıracağı düşünülüyor.

Facebook, politikasını tersine çevirmeyi ve sonuç olarak önümüzdeki hafta sonu haber yayın yasağını geri almayı kabul etti. Kodu hazırlayan regülatör Rod Sims, değişikliklerden memnun olduğunu ifade etti.

Financial Times’ın haberinde yer alan ifadeye göre hükümet, teknoloji ve medya şirketleri arasındaki görüşmeler sonuç vermezse ödenmesi gereken oranları belirleyebilecek bir hakem atayacak. Frydenberg, amacın medya şirketlerinin “ürettikleri içerik için adil bir şekilde maaş almalarını ve Avustralya’da kamu yararına çalışan gazeteciliğin sürdürülmesine yardımcı olmak” olduğunu belirtti.

Son olarak şimdiye kadar Google, News Corp ve Seven West Media satış noktalarından gelen içerik için ödeme yapmak üzere sözleşmeler imzaladığını belirtelim.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Avustralya yapınca olur, biz yapınca sansürcü, özgürlük düşmanı oluruz. Havalar düzelince Ankaradan İstanbula bir yürüyüş yapar konuyu gündeme getiririm. Herkes rahat olsun ben bu meseleyi çözeceğim

" Avustralya, Google ve Facebook kararını verdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avustralya, Google ve Facebook kararını verdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avustralya, Google ve Facebook kararını verdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!