Okunma

Avusturya’dan teknoloji devlerine vergi planı!


31 Aralık 2018 Pazartesi 07:00
Avusturya’dan teknoloji devlerine vergi planı!

Fransa’nın uluslararası teknoloji şirketlerini vergilendirme planlarını açıklamasının ardından Avusturya’dan teknoloji devlerine vergi planı gecikmedi!

Avusturya’dan teknoloji devlerine vergi planı tasarısı!

Avusturyalı Şansölye Sebastian Kurz, Apple, Facebook, Google gibi şirketlerin, diğer şirketlere karşı adil paylarını kaybetmesi iddiasıyla hükümetin bu şirketlere kendi vergilerini koyacağını duyurdu.

2019 yılı için yapılacak vergi planının Ocak ayının başlarında temel bir taslağa dökülmesi bekleniyor. 2020’de de şirket listelerinin genişletilerek vergi reformlarının değiştirileceği vurgulandı.

Kurz açıklamalarıyla, bu durumun Avrupa Birliği ülkelerinde yapılacak genel bir vergi planlaması olduğunu da belirtti. Avusturya’dan önce davranan Fransa da 1 Ocak’tan itibaren yeni vergilerini yürürlüğe sokacak.

Avusturya'dan teknoloji devlerine vergi planı gündemi! SDN-2

Söz konusu şirketler ise bu duruma karşı çıkarak adil vergi paylarını ödediklerini iddia ediyor. Genel olarak, İrlanda gibi düşük vergileri olan bir ülkede Avrupa Birliği gelirlerini bildirmekte ve finansal etkilerini en aza indirmek için boşluklara güvenmektedirler.

Bu durum yasal olsa da, bölgedeki diğer firmaların yüzde 23’lük vergisine oranla kabaca yüzde 9’luk bir düşüş ile diğer işletmelerden ortalama olarak daha az ödeme yapmalarını sağlıyor.

Yetkililer bu boşluktan memnun değiller. Bu hamle ile daha fazla Avrupa Birliği ülkesinin vergi planlamasını değiştirmesine öncülük etmeyi hedefliyor. Bu süreçte Avusturya’nın vergi planı tasarısı net olarak belli değil fakat önümüzdeki ayın sonunda resmi olarak sunulması bekleniyor.

Peki, sizce bu vergilendirmeye karşı şirketlerin tepkileri nasıl olacak?
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Avusturya’dan teknoloji devlerine vergi planı!”

  1. XMann dedi ki:

    Biz sadece Türkiye’de vergi olduğunu düşünüyorduk!!!

" Avusturya’dan teknoloji devlerine vergi planı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avusturya’dan teknoloji devlerine vergi planı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avusturya’dan teknoloji devlerine vergi planı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "