Okunma

Ayda Yürüyen İnsan Kurtarıldı


13 Ağustos 2009 Perşembe 06:29
Ayda Yürüyen İnsan Kurtarıldı

NASA‘nın orijinal Apollo 11 aya ayak basma videosu yanlışlıkla imha edildiğinde, insanlığın en büyük başarılarından birinin görsel kaydı yeryüzünden silindi sanılmıştı. Neyse ki Lowry Digital‘ın eşsiz dijital video geri yükleme teknolojisi, CUDA teknolojili NVIDIA Tesla GPU‘ların (grafik işleme birimleri) gücüyle, orijinal videonun televizyon çekimini geliştirmeyi başardı. Böylece artık Neil Armstrong‘un insanlık için attığı büyük adımı yüksek tanımlı (HD) olarak seyredebileceğiz.

 

Sadece CPU kullanılan bir sistem olsaydı videonun her bir karesinin iyileştirilmesi, 20 ila 45 dakika sürecekti. Tesla GPU’larla her bir karenin kurtarılma süresini birkaç saniyeye indirdi.

 

Lowry Digital, çekimi yeniden oluşturmak için birçok video kaynağıyla çalıştı. Bunlar arasında televizyon yayını videosu ve NASA‘nın Avustralya Honeysuckle Creek izlem istasyonunda monitörden elle tutulan bir kamerayla çekilmiş 8 mm‘lik filmler de var. Yeni yayınlanan Apollo 11 videosu gürültü, titreme, görüntü köşelerinde kararma, bulanıklık ve leke gibi artifaktların kaldırılmasıyla iyileştirilerek, kendi kontrastına ve daha iyi bir çözünürlüğe kavuşturuldu.

:: Videoların yanlışlıkla imha edildiğine inandınız mı?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Ayda Yürüyen İnsan Kurtarıldı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    orjinali gibi olacağını sanmıyorum

  2. SDN Okuru dedi ki:

    harika inşallah elimize gecer

" Ayda Yürüyen İnsan Kurtarıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ayda Yürüyen İnsan Kurtarıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ayda Yürüyen İnsan Kurtarıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "