Ayın karanlık yüzü keşfedilecek!


18 Ağustos 2018 Cumartesi 19:00
Ayın karanlık yüzü keşfedilecek!

Ayın karanlık yüzü yıllardır insanlık tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Ayın kendi etrafında dönme hızıyla, dünya etrafında dönme hızı aynı olduğundan, uydumuzun bu yüzünü hiç göremiyoruz. NASA‘nın bir ara uydumuzun karanlık yüzünü keşfetmek için araç göndermek istiyordu.

Ancak Mars‘ta ve Satürn uydularında yapılan araştırmalar ay keşfinin gölgede kalmasına neden oldu. NASA daha önce başka bir görev için uzaya gönderdiği mekikle ayın görülmeyen bu yüzünü fotoğraflamıştı. Yine de bu karanlık yüz hakkında bildiğimiz sadece bundan ibaret.

Çin ise ayın karanlık yüzü keşfi için bir araç gönderme hazırlığında. Bir süredir uzay araştırmalarında atağa geçen Çin, rakipleri ABD ve Rusya‘nın gerisinde kalmak istemiyor. Ancak Çin aya adım atma planları yaparken ABD ve Rusya Mars‘a insan göndermek için hazırlıklara başladı bile. Tabii ki Çin bu aracı çoktan hazırlamış ve Aralık ayı yani yılın sonunda aya indirmeyi planlıyor.

Ayın karanlık yüzü neleri gizliyor?

Bilim kurgu filmlerinde ve romanlarında ayın karanlık yüzü ile ilgili birçok fantastik hikaye anlatılıyor. Bazıları bu keşfedilmeyen yüzde uzaylıların üstler kurmuş olduğunu ve bizi oradan gözlediklerini iddia ediyor.

Mesela Arthur C. Clarke tarafından yazılan ve Stanley Kubrick tarafından filmleştirilen 2001: Uzay Macerası‘nda da (2001:Space Odyssey) ayın karanlık yüzünde insanlık tarafından sırrı çözülemeyen bir monolit bulunuyor.

ayın karanlık yüzü

Kısacası, insanlık göremediği ve bilgi alamadığı bu karanlık yüz hakkında çoktan efsaneler uydurmuş durumda. Çin‘in bu keşfi Mars keşif çalışmaları yanında sönük kalıyor gibi görünebilir. Ancak  Çin herkesin merak ettiği topraklara bir keşif aracıyla ayak basarak önemli bir eksiği tamamlamış olacak. Peki bu keşiften neler öğrenebiliriz?

Bilim insanları genel olarak karanlık yüzde pek de farklı bir şey bulunacağını düşünmüyorlar. Yani kurgusal dünyamızı renklendiren bir öğe daha Çin‘in keşifleri sonrası tarihin tozlu sayfalarına gömülebilir.

Yine de Aralık ayında Çin‘in başarılı bir uzay görevi gerçekleştirmesi uzay rekabetini kızıştıracaktır. Çin karanlık yüzde insanlık için önemli keşifler yapabilir mi bilinmez ama bu keşfin yapılacak olması bile heyecan verici.
Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
IX
IX
2 yıl önce

Ondan once su okyonusun dibine inip ne var ne yok onu ogrensinler

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce
Yanıtla  IX

Abi onu dün söylemiştim adamlara ama unutmuşlar, dur ben onu not alayım da tekrar hatırlatayım …

KerimK
KerimK
2 yıl önce

Bu paralari once dunyamizi guzellestirmek icin, gelistirmek icin, temiz, yasanabilir biryer haline getirmek icin harcasalar ne guzel olurdu.

" Ayın karanlık yüzü keşfedilecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ayın karanlık yüzü keşfedilecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ayın karanlık yüzü keşfedilecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)