Okunma

Ayın Kitap Önerileri


03 Mayıs 2016 Salı 13:00
Ayın Kitap Önerileri

Bilim ve teknoloji konularına ilgiliyseniz bundan böyle her ay yapacağımız kitap önerilerine göz atmanızda fayda var. Seçkin Yayıncılık’tan derlediğimiz kitap önerilerinin yanı sıra ayrıca bu kitaplardan birini kazanma şansı da haberimizde saklı!

1- Yapay Zeka

Yazar: Vasif V Nabiyey

Fiyat: 29.50 TL

Gözden geçirilmiş ve genişletilmiş 4. Baskısını yapan kitapta, yapay ve doğal zeka ikilemi açıklanarak, bilgisayar denetimli bir makinenin veya bir bilgisayarın, genellikle insana özgü nitelikler olduğu varsayılan doğal zekadan yapay zekaya nasıl bir geçiş yapabileceği açıklanmaktadır. Kitapta, konular sade ve akıcı bir dille anlatılmış, konularla ilgili çok sayıda örneğe yer verilerek konunun daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır.

2- Android Programlama

Yazar: Uğur Gelişken

Fiyat: 46 TL

Gördüğü yoğun ilgi sonucunda güncellenmiş ikinici baskısını yapan kitapta, gelen yoğun istek üzerine “Native Extensions” kullanımına yer verilmiştir. Örnek olarak mobil uygulamalardan para kazanmanızı sağlamak amacıyla AdMob Reklam Servisi için Native Extension kullanım örneğine yer verilmiştir.

Google Play’de milyonların indirdiği oyunların yarısından fazlası, Facebook’ta bağımlılık yapan sosyal oyunlar… Bunların hepsinin Adobe Flash, ActionScript 3.0, AIR SDK & Compiler ve entegre teknolojiler ile yapıldığını biliyor muydunuz? Ayrıca bu araçların sadece oyun programlamada değil, mobil uygulama programlarken de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Birçok mobil yazılım geliştirici; Google Play ve Facebook’ta Adobe Flash programı sayesinde yüksek miktarda paralar kazanmış ve hala kazanmaya devam etmektedir. Siz de bunun nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız, bu kitap size başından sonuna kadar yol gösterecektir.

3- Android ve Oyun Programlama

Yazar: Musa Çavuş

Fiyat: 38 TL

Gözden geçirilmiş 5. baskısını yapan kitap, Android SDK’nın temelinden başlamış ve Facebook/Google+ – Android bağlantısı gibi ileri konuları da içermektedir. Konular anlatılırken ekran görüntüleri eşliğinde çok sayıda örnek verilerek konunun ve farklı uygulamaların daha rahat anlaşılması amaçlanmıştır.

Android işletim sistemi, akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemi olmuş ve Android Markette yüz binlerce farklı uygulama ile akıllı telefon kullanıcılarına farklı uygulamaları indirme şansı vermiştir. Başarılı ve güzel çalışan uygulamalar ise uygulamayı yapan kişiye maddi ve manevi kazançlar sağlamaktadır. Bu sebeple, Android konusunda yazılımcı ihtiyacı her geçen gün artmaktadır.

4- Scrum Bir Dönüşüm Hikayesi

Yazar: Mehmet Yitmen

Fiyat: 14.90 TL

Kitap, gördüğü yoğun ilgi sonucu bilişim kitapları arasında çok satan kitaplar arasında yerini almıştır. Simdi ise genişletilmiş ve gözden geçirilmiş 3. baskısı ile bu konuda kendini geliştirmek isteyen okuyucuların beğenisine sunulmuştur.

Geciken projeler, kalite problemleri, hantal yapılar, değişime hızlı bir şekilde uyum sağlayamamak, yüksek proje maliyetleri, demotive çalışanlar.. Bunlar maalesef, halen birçok İT ekibinin yaşamakta olduğu sıkıntılardır. Çözüm ise Agile yaklaşımları uygulamaktan, yani bu sıkıntıları doğurmuş olan mevcut proje yönetim şekillerini unutarak yazılım projelerini ele alma yöntemimizi değiştirmekten geçiyor. Günümüzde dünyada en çok tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan yazılım proje yönetimi ve geliştirme yaklaşımı olarak Agile yaklaşımlara ve Scrum’a rastlıyor olmamız şüphesiz bu değişimin ne denli kaçınılmaz ve gerekli olduğunun bir ispatıdır.

5- Bilgisayar Ağlarında Saldırı ve Savunma

Yazar: Gökhan Usta

Fiyat: 19.50 TL

Mesleği gereği, çok sayıda network (ağ) sistemi kurulumu yapan ve bu networklerin güvenliği konusunda uzmanlaşmış olan yazar, edindiği bilgi ve tecrübeleri bu kitaba aktarmıştır.

Günümüzde kötü amaçlı yazılımlar ve çeşitli saldırı yöntemleri sistem güvenliğini tehdit etmektedir. Kurumlarda bilgi sızmasına ve kaybına neden olan asıl önemli saldırılar kurum içerisinden gerçekleştirilmektedir. Bu kitapta bankalar, mağazalar, kamu kurumları, şirketler gibi kapalı iç ağa sahip ağların kendisine ve diğer kullanıcı bilgisayarlarına yapılabilecek saldırılar ve bu saldırılara karşı alınabilecek önlemler kapsamlı, karşılaştırmalı ve pratik olarak ele alınmıştır.

6- Yazılım Testi – İş Analizi – Kullanılabilirlik

Yazar: Koray Yitmen

Fiyat: 19.50 TL

Başarısız olan Bilgi Teknolojileri (BT) projelerinin katili kim?

Aklınıza ilk gelen zanlı yazılımcı mı? Eğer bu şekilde düşünüyorsanız yanılıyorsunuz deriz. 10 yılı aşkın süredir Keytorc olarak, yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiğimiz danışmanlık ve dış kaynak kullanımı projelerinde edindiğimiz tecrübeler ışığında yukarıdaki soruya, bu kitapla daha geniş bir açıdan bakmanızı sağlıyor olacağız. Bu sayede BT projelerinde başarının veya başarısızlığın tek kaynağının kodlama ve kodu geliştiren yazılımcılar olmadığını; yazılım testi, iş analizi ve kullanılabilirliğe de çok fazla işler düştüğünü görüyor olacaksınız.

:: Bu kitaplar arasından en çok hangisini beğendiniz?
yazarKerem Enginar

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Ayın Kitap Önerileri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kim kazandı? ne zaman açıklayacaksınız belli değilse?? hiç bir bilgi yok bu nasıl iş???

 2. SDN Okuru dedi ki:

  kitapların hepsinin şeçkin kitapevinden önerilmiş olması. !

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zekâ kitabı yalnızca mühendis ve bu bölümü okuyan arkadaşların anlayabileceği bilgiler içeriyor*

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel tavsiyeler. Devamını bekliyoruz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Tutuklandık – Can Dündar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bende beğendim.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Celal Şengör ve Richard Dawkins okuyun.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hmm

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Devamı gelir umarım, güzel bir seri olur…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  güzel haber sağolun

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bir Çift Yürek kitabını mutlaka okumalısınız insanın hayata bakışı değişiyor ölmeden önce okunması gerekenler arasında

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir hareket beğendim 🙂

" Ayın Kitap Önerileri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ayın Kitap Önerileri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ayın Kitap Önerileri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "