Okunma

Bankacılıkta E-imza Dönemi


15 Temmuz 2009 Çarşamba 13:17
Bankacılıkta E-imza Dönemi

Havale, EFT ve yatırım işlemleri gibi tüm bankacılık faaliyetleri Türk Ekonomi Bankası‘nda (TEB) artık e-imza ile yapılabiliyor. Türkiye‘nin ilk ve en fazla kullanıcıya sahip Nitelikli Elektronik Sertifika Sağlayıcısı olan E-GÜVEN ile işbirliğine giden TEB, kendisine yazılı gönderilen bütün işlem talimatlarının Temmuz ayının ikinci yarısından itibaren e-imza kullanılarak yapılmasına olanak sağlıyor.

Yalnızca E-GÜVEN‘in sunduğu ve Türkiye‘nin tüm illerine ulaşan ‘yerinde kimlik tespiti’ ve ‘yerinde kurulum’ hizmetleri, e-imza sahibi olmak isteyen ancak iş yoğunluğu nedeniyle fırsat bulamayan kişilerin yaşadığı ‘zamansızlık‘ sorununu ortadan kaldırıyor. Yerinde kimlik tespiti ve kurulum uygulaması, başvuruda bulunan kişilerin aranması, ortak bir randevu zamanının belirlenmesi ve başvuru sahiplerinin belirlediği yerlere gidilerek kimlik tespiti ve kurulum yapılması süreçlerini kapsıyor. Kullanıcıların akıllarında oluşacak tüm sorular için de 7/24 çağrı merkezi hizmeti sunuluyor.

 

TEB, e-imza edinmek isteyen müşterilerine de bir kolaylık sunuyor. TEB’in referansıyla E-GÜVEN’e başvuruda bulunan firmalara özel bir fiyat indirimi sağlanıyor.

 

E-Devlet Kapısı Projesi, Gümrük Müsteşarlığı (Özet ve detay beyan uygulamaları), Dış Ticaret Müsteşarlığı (Dahilde İşleme Rejimi işlemleri), Maliye Bakanlığı ( E-fatura uygulaması), Adalet Bakanlığı ( Ulusal Yargı Ağı Projesi), Sanayi Bakanlığı (Garanti Belgesi, Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi ve Muafiyet Belgesi başvuruları), Türk Patent Enstitüsü ( Marka başvuruları), Merkezi Kayıt Kurumu (Bilgi Güvenliği ve Sertifika Hizmetleri Uygulama Projesi), TÜBİTAK-TEYDEB ( Proje başvuruları), Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü ( Uygulama programı) ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (Şüpheli işlem bildirimleri) gibi kurumlar e-imza uygulamasına geçtiler.

:: E-imza uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Bankacılıkta E-imza Dönemi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İmzalama işlemlerinin digital ortamda yapılması sahteciliğin önlenmesi, imzalayan kişinin kimlik doğruluğunun ispatlanması, imzalanan verinin içeriğinin başka bir şahıs tarafından değiştirilip değiştirilmediğini anlama gibi imkanları sağlayacaktır.

    E-imza hizmeti devlet kurumlarında artık birçok uygulama ile pekiştirilmektedir. Kullanıcı sayısı gün geçtikçe artmaktadır. E-imza hakkında ***** adresinde sıkça sorulanlar kısmında detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

" Bankacılıkta E-imza Dönemi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bankacılıkta E-imza Dönemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bankacılıkta E-imza Dönemi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "