Barcelona Göründü!


24 Ağustos 2007 Cuma 13:00
ABONE OL
Barcelona Göründü!
AMD’nin, "geç kaldılar", "ohoo adamlar parsayı topladı, daha yeni dört çekirdek işine giriyorlar" ve "yok yok bi çıksın bakın neler olacak" yorumları arasında yavaştan yaklaşan Barcelona isimli çekirdek üzerine temellendirilmiş dört çekirdekli işlemcileri, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de nihayet göründü. İlk görünüm için seçilen mekân da AMD-Ferrari Formula 1 partisiydi. Dışarıdaki cümbüşten bir anlığına sıyrılan arkadaşlarımız çok kısıtlı da olsa görüntü almayı başardı. Yurt dışında, bildiğimiz kadarıyla, AMD’nin bu örnek sisteminin içi-dışı basına tanıtıldı; biz ise maalesef parmak kameralarımızı olay yerine getirmediğimiz için içinden herhangi bir görüntü alamadık.

Dört Çekirdekli AMD, Burada

Bu Ne Ola ki?

Barcelona kod adı verilen çekirdek, AMD‘nin dört çekirdekli sunucu işlemcilerini oluşturacak yeni nesip Opteron ürünlerinin temellendirildiği işlemcinin temelidir. Aynı çekirdek üzerinde çalışılarak farklı çekirdek isimlerine sahip olacak olan Phenom, Phenom X2 ve Phenom X4 işlemcileri de sunucu değil son kullanıcı tarafına sunulacak.
Bizim görüntü aldığımız sistem büyük ihtimalle içinde bir Phenom X4 bulunduran sistemdi. Ürün henüz mühendislik örneği durumunda olduğu için üzerine herhangi bir bilgi görünmüyordu. Üzerinde çalıştığı sistem konusunda bir bilgimiz yok; fakat biliyoruz ki yeni Phenom işlemciler Soket AM2+ üzerinde çalışacak ve AM2+ ile şimdiki AM2 birbiriyle uyumlu. Yeni işlemciler eski anakartta çalıştırıldığında yaşanacak en büyük kayıp ise şüphesiz ayrılmış gerilim kaynağı sisteminin devreden çıkması. Bu özellik, işlemci içindeki bellek denetçisinin ve işlemcinin geri kalanının ayrı ayrı beslenmesini sağlıyor. Ayrıca HyperTransport 3.0 desteği de AM2‘de olmayıp da AM2+‘da bulunan (bulunacak) bir destek. Bu durum da çoklu grafik kartı uygulamalarında yeni yongalara takılacak eski işlemcilerin, bellek-işlemci-grafik veriyolu arasındaki performansını azaltabilir.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
12 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

athlon 3000 de kaldık bizde adamlar daha neler yaptı 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

bun gelişimin sonu yok, sonsuz sayıda işlemci çekirdeğine kadar yolu var :))

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bu Vista Aç’mıdır nedir. Ãœstünde 4çekirdek amd var Sistem Puanı 1.0 gösteriyor. Ya bu Video Fake Ya da Amd barcelona fake ya da Vista fake yapıyorki upgrade etmeye zorlasın… hangi seçenek?

Editör: “Unrated” yazıyor 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

üründe ekran kartı veya diğer bileşenlerden birisi düşükse en zayıf halkayı, yani en düşük puanı kısıt aldığı için 1 puan vermiş olabilir..

~balcis~

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ben o bilgisayarın 10 puan alacağını hiç düşü***** kıllık olsun diye ilk başta 900mhz bir işlemci mi takıldı ***** merak edelim diye.
sayın sdn editörleri bunu siz mi çektiniz yoksa sadece video mu sizin?

Editör: Video bizim tarafımızdan çekildi. 10 puan değil 1.0 puan almış.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

amd athlon 3700e kurban olim napcam çift çekirdeeeeeee

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

arkadaşlar video fake değil bende o partideydim esma sultan yalısında yapıldı

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

1.0 iyimi oluyo ve unrated ne demek bilmiyorum editörler bi zahmet açıklayabilirlermi acaba merak ettim valla benim amd 3000 512 ramli sisteme 3 vermişti bu vista 🙂

Editör: 1.0 en kötü puan. Ama bu sistem değerlendirme özelliği hiç çalıştırılmadığında da orada 1.0 yazıyor. Bu sistemde henüz bu ölçüm yapılmadığı için en kötü puanı almış gibi gözüküyor. Makinenin içindeki sabit diskleri göremedik ama 2 GB bellek ve iki tane Radeon HD 2900 XT (Crossfire olarak) bulunuyordu. Yani oldukça yüksek bir puan alması kaçınılmaz. 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ya ii yapmışlar güzel yapmışlarda dünyanın en zengin adamıda olsam isminden dolayı satın almam başka isim mi bulamamışlar bunlar

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

böyle editörler hiç bi sitede yok valla sorduğum soruya hemen cevap vermişsiniz sağolun

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Merhaba

Valla 3.0 kaldık ne işlemciler çıkmış cümlesi yanlış bu seri intelin diğer yeni serilerinden daha hızlı aradaki fark bu ama ben tüketiciye şunu söylerim yeni çıkan ürünlerin büyüsüne kapılmayın am1 iel am2 arasında afaki fark yok sadece satışları yükseltmek için yeni ürünleri abartıyorlar. Herkeze iyi çalışmalar.

Powered By CeM

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

unrated performans testi henüz yapılmamış ve sisteme not verilmemişse çıkıyor

" Barcelona Göründü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Barcelona Göründü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Barcelona Göründü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!