Okunma

Barcelona Göründü!


24 Ağustos 2007 Cuma 13:00
Barcelona Göründü!
AMD’nin, "geç kaldılar", "ohoo adamlar parsayı topladı, daha yeni dört çekirdek işine giriyorlar" ve "yok yok bi çıksın bakın neler olacak" yorumları arasında yavaştan yaklaşan Barcelona isimli çekirdek üzerine temellendirilmiş dört çekirdekli işlemcileri, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de nihayet göründü. İlk görünüm için seçilen mekân da AMD-Ferrari Formula 1 partisiydi. Dışarıdaki cümbüşten bir anlığına sıyrılan arkadaşlarımız çok kısıtlı da olsa görüntü almayı başardı. Yurt dışında, bildiğimiz kadarıyla, AMD’nin bu örnek sisteminin içi-dışı basına tanıtıldı; biz ise maalesef parmak kameralarımızı olay yerine getirmediğimiz için içinden herhangi bir görüntü alamadık.

Dört Çekirdekli AMD, Burada

Bu Ne Ola ki?

Barcelona kod adı verilen çekirdek, AMD‘nin dört çekirdekli sunucu işlemcilerini oluşturacak yeni nesip Opteron ürünlerinin temellendirildiği işlemcinin temelidir. Aynı çekirdek üzerinde çalışılarak farklı çekirdek isimlerine sahip olacak olan Phenom, Phenom X2 ve Phenom X4 işlemcileri de sunucu değil son kullanıcı tarafına sunulacak.
Bizim görüntü aldığımız sistem büyük ihtimalle içinde bir Phenom X4 bulunduran sistemdi. Ürün henüz mühendislik örneği durumunda olduğu için üzerine herhangi bir bilgi görünmüyordu. Üzerinde çalıştığı sistem konusunda bir bilgimiz yok; fakat biliyoruz ki yeni Phenom işlemciler Soket AM2+ üzerinde çalışacak ve AM2+ ile şimdiki AM2 birbiriyle uyumlu. Yeni işlemciler eski anakartta çalıştırıldığında yaşanacak en büyük kayıp ise şüphesiz ayrılmış gerilim kaynağı sisteminin devreden çıkması. Bu özellik, işlemci içindeki bellek denetçisinin ve işlemcinin geri kalanının ayrı ayrı beslenmesini sağlıyor. Ayrıca HyperTransport 3.0 desteği de AM2‘de olmayıp da AM2+‘da bulunan (bulunacak) bir destek. Bu durum da çoklu grafik kartı uygulamalarında yeni yongalara takılacak eski işlemcilerin, bellek-işlemci-grafik veriyolu arasındaki performansını azaltabilir.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Barcelona Göründü!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  unrated performans testi henüz yapılmamış ve sisteme not verilmemişse çıkıyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba

  Valla 3.0 kaldık ne işlemciler çıkmış cümlesi yanlış bu seri intelin diğer yeni serilerinden daha hızlı aradaki fark bu ama ben tüketiciye şunu söylerim yeni çıkan ürünlerin büyüsüne kapılmayın am1 iel am2 arasında afaki fark yok sadece satışları yükseltmek için yeni ürünleri abartıyorlar. Herkeze iyi çalışmalar.

  Powered By CeM

 3. SDN Okuru dedi ki:

  böyle editörler hiç bi sitede yok valla sorduğum soruya hemen cevap vermişsiniz sağolun

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ya ii yapmışlar güzel yapmışlarda dünyanın en zengin adamıda olsam isminden dolayı satın almam başka isim mi bulamamışlar bunlar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  1.0 iyimi oluyo ve unrated ne demek bilmiyorum editörler bi zahmet açıklayabilirlermi acaba merak ettim valla benim amd 3000 512 ramli sisteme 3 vermişti bu vista 🙂

  Editör: 1.0 en kötü puan. Ama bu sistem değerlendirme özelliği hiç çalıştırılmadığında da orada 1.0 yazıyor. Bu sistemde henüz bu ölçüm yapılmadığı için en kötü puanı almış gibi gözüküyor. Makinenin içindeki sabit diskleri göremedik ama 2 GB bellek ve iki tane Radeon HD 2900 XT (Crossfire olarak) bulunuyordu. Yani oldukça yüksek bir puan alması kaçınılmaz. 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar video fake değil bende o partideydim esma sultan yalısında yapıldı

 7. SDN Okuru dedi ki:

  amd athlon 3700e kurban olim napcam çift çekirdeeeeeee

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ben o bilgisayarın 10 puan alacağını hiç düşü***** kıllık olsun diye ilk başta 900mhz bir işlemci mi takıldı ***** merak edelim diye.
  sayın sdn editörleri bunu siz mi çektiniz yoksa sadece video mu sizin?

  Editör: Video bizim tarafımızdan çekildi. 10 puan değil 1.0 puan almış.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  üründe ekran kartı veya diğer bileşenlerden birisi düşükse en zayıf halkayı, yani en düşük puanı kısıt aldığı için 1 puan vermiş olabilir..

  ~balcis~

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bu Vista Aç’mıdır nedir. Ãœstünde 4çekirdek amd var Sistem Puanı 1.0 gösteriyor. Ya bu Video Fake Ya da Amd barcelona fake ya da Vista fake yapıyorki upgrade etmeye zorlasın… hangi seçenek?

  Editör: “Unrated” yazıyor 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bun gelişimin sonu yok, sonsuz sayıda işlemci çekirdeğine kadar yolu var :))

 12. SDN Okuru dedi ki:

  athlon 3000 de kaldık bizde adamlar daha neler yaptı 🙂

" Barcelona Göründü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Barcelona Göründü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Barcelona Göründü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "