Okunma

Batman’den NVIDIA’ya Kıyak


30 Eylül 2009 Çarşamba 08:04
Batman’den NVIDIA’ya Kıyak

Anti-Aliasing günümüzde oyunlarda kullanılan görüntülerin kaliteli olmasını sağlayan en temel yöntemlerinden biri. En basit şekilde anlatmak gerekirse Anti-Aliasing görüntülerde bulunan köşe ve kenarlarda oluşan kırıkları düzleştirerek daha yumuşak ve gerçekçi olmalarını sağlayan bir teknoloji. Anti-Aliasing tekniğinin ekran kartlarını zorlayan bir teknoloji olduğunu da söylemek gerek.

Oyun yapımcıları da artık bu tekniği grafik motorunun içine entegre ediyorlar. Böylece motor, AA kullanılacak yerleri seçerek görüntünün genel kalitesini arttırıyor. Ayrıca her sahnede AA kullanmayarak performans artışı da sağlanmış oluyor. Motorun içine entegre edilen AA özellikleri bu yönleriyle ayarlardan açılıp kapatılabilen AA’dan farklı.

Son dönemin en başarılı oyunlarından olan Batman: Arkham Asylum da bu yöntemi kullanan oyunlardan biri. Ancak görülen o ki Batman ATI’yi pek sevmiyor.

Joker’den sonra ATI

NVIDIA’nın “The Way It’s Meant To Be Played” programı dahilinde geliştirilen ve yine NVIDIA’nın PhysX teknolojisine sahip olan Batman: Arkham Asylum’un, ATI Radeon ekran kartlarını tespit ettiği zaman grafik motoruna entegre AA özelliğini kapattığı tespit edildi.

AMD’den Ian McNaughton oyun içi AA’nın ATI kartları tespit edildiğinde kapandığını söyledi. Oyun içinde bulunan bir uygulama sayesinde ATI kartlarının tespit edildiğini belirten McNaughton kartların kimlik verilerini değiştirerek bu uygulamayı yanıltabildiklerini ve böylece performansın istenilen seviyeye geldiğini söyledi.

ATI Radeon kullanıcıları ne yapmalı?

ATI Radeon kullanıcıları Batman: Arkham Asylum’da AA özelliğini açmak için Catalyst Control Center’ı kullanmak zorundalar. Ancak burada bir sorun var. Buradan açılan AA ayarları oyundaki her sahneye uygulandığı için görüntü kalitesi artsa da performans önemli ölçüde düşüyor. Eğer AA kapalı tutulursa da görüntü kalitesi düşüyor.

Oyun içine entegre edilen AA ayarları belli sahnelerde AA’yı kullandığı için hem performans hem de görüntü kalitesi iyi bir seviyede sabit kalabiliyor. Tüm bunlara rağmen ATI yetkilileri kartlarının 2560×1600 çözünürlük, 4xAA ve 8xAF ayarlarında bile çok iyi performans gösterdiğini belirtiyorlar.

:: Batman: Arkham Asylum’da NVIDIA’ya yapılan bu kıyak hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Batman’den NVIDIA’ya Kıyak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İşte bu yüzde nvidia oyun üreticileri nvidia’yı daha çok seviyor aslında nvidia ab’de nasıl intel gibi mahkemelik olmadı merak ediyorum

" Batman’den NVIDIA’ya Kıyak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Batman’den NVIDIA’ya Kıyak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Batman’den NVIDIA’ya Kıyak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "