Okunma

Battlefield: Bad Company 2 Beta


15 Şubat 2010 Pazartesi 13:45
Battlefield: Bad Company 2 Beta

Elde silahla, çoklu oyuncu üzerinden dehşet saçabildiğiniz oyunların müdavimiyseniz, en azından Counter Strike kültürünüz varsa, Battlefield serisine uzak değilsiniz demektir. Türünün kuşkusuz en iyi örneklerinden biri olan Battlefield, son yıllarda adeta hızlı bir çıkış yaşıyor.

Gerek grafik teknolojileri olsun, gerek oynanabilirliğiyle olsun, serinin her yeni yapımı büyük merakla beklenir oldu. Fan’lar haksız da değil. Zira klasik FPS görünümlü aksiyonun yanına sayısız araç ve silah alternatifi getiren yapım, son derece başarılı hazırlanmış haritalarıyla da heyecan serisini bir an olsun düşürmüyordu. Şimdilerde serinin yeni yapımı bekleniyor; Battlefield: Bad Company 2.

Oyundayız!

Biliyoruz, zincirin yeni halkası 2 Mart’ta satışa sunulacak. Buna karşın kapalı betasına katılarak, kısıtlı da olsa Battlefield: Bad Company 2 deneyimi yaşama fırsatı bulduk. Zira kullandığımız sürüm, oyunun henüz tamamlanmamış hali. Dolayısıyla hatalar olduğu kadar, eksik noktalar da mevcut. Bunlara rağmen büyük bir heyecan ile yeni Battlefield’a giriş yaptık.

Önceliği detaylı sayılabilecek grafik ayarlarına verdik elbette. Zira betayı, görebileceğimiz en yüksek grafik kalitesinde test etme amacındayız. Ancak yapım tamamlanmadığı için, ayarları ne kadar sonlarsak sonlayalım, bazı görsellerden ve efektlerden mahrum kalıyoruz…

Tarafını Seç

Saldırı ve Savunma olmak üzere iki taraftan birini seçerek başladığımız yapımda, bir sonraki aşama sınıf seçmek oluyor. Assault, Engineer, Medic ve Recon gibi alışılageldik seçeneklerden birini seçip (Öldükten sonra değiştirebiliyorsunuz), oyuna başlıyoruz.

Bu sınıflar arasındaki farkı bilmeyenler için Assault’ı seçerseniz, yakın ve orta mesafede etkili silahlarla donatılıyorsunuz. Bu seçenekte klasik taarruz askerisiniz. Eğer Engineer’ı seçerseniz, daha çok araç ve benzeri tamir işleriyle ilgileniyorsunuz. Yaptığınız işin çoğu lojistik destekten ibaret. Medic’in görevi çok kritik. Savaş alanında yaralı askerlerin peşine düşüp, onları iyileştirmesi gerekiyor. Recon ise sniper! Uzun menzilli tüfeğiniz ile dehşet saçmak istiyorsanız, tercihiniz Recon olmalı.

32 Kişilik Çoklu Eğlence

Oynadığımız kapalı betanın server’ında 32 kişi (Bu rakam maksimum oyuncu sayısını da belirtiyor) vardı. Seçebileceğimiz harita adedi de tekti. Harita geniş olmasına karşın, kalabalık olunduğu için aksiyona girmek sadece birkaç saniyeyi alıyor. Hava indirmeyle başlıyoruz yapıma.

Çevrede eğer sizden önce alan olmadıysa, bir kar aracı, tank, zırlı araç, helikopter gibi seçenekler mevcut. Bunları kullanabildiğiniz gibi, arkadaşlarınızla da aynı araçta yer alabiliyorsunuz. Biriniz aracı, diğeri ise silahı kullanabiliyor. Tabii bu anlarda üzerinize gelen roketleri ya da bombaları iyi takip etmelisiniz. Zira gafil avlanmanız olası.

Kulağa Hoş Gelen Efektler

Eğer zamanında aracı terk ederseniz, ölmeden kurtuluyorsunuz fakat büyük patlamaların ardından bir süre duyma kaybı yaşıyorsunuz. İşittiğiniz tek ses, iki metal çubuğun birbirine çarptığında oluşacak sesin boğuk ve uzun süreni oluyor…

Efektler bu kadarla da kalmıyor. Eğer ciddi derecede yaralanırsanız görüşünüz de bulanıklaşıyor. Bu anlarda bir süre saklanıp, kurşun yemeden dinlenmeniz gerek. Aksi halde, tekrar hava indirmeyle başlıyorsunuz. Respawn olmadan önce karakter sınıfınızı değiştirebileceğiniz gibi, diğer takıma geçme imkanınız da mevcut.


Görsellik

Yapımın etkileyici olan bir yanı da görsel efektleri. Modellemelerin göze gayet hoş göründüğü Battlefield: Bad Company 2’nin betasında, patlamalar ve fizik öğeleri de dikkat çekiyor. Betada yer alan tek haritanın karlı olması, büyük patlamaların ardından ortaya gayet güzel enstantaneler çıkarıyor.

Karların çevreye yayılmasıyla görüş alanı birkaç saniye kapandığı için, o anki aksiyonun seyri değişebiliyor. Yıkılan, parçalanan çevre öğeleriyle beraber Battlefield: Bad Company 2’nin atmosferi son derece başarılı gözüküyor. Zira girdiğiniz bir binada, bomba attığınız duvarı yıkabiliyorsunuz. Örneğin tankla bir binaya ya da duvara daldığınızda da, temas ettiğiniz yeri kırıp geçebiliyorsunuz… İletişim kulelerini yıkmak, kulübeleri parçalamak bir hayli zevkli.

Meraklı Bekleyiş

Genel olarak bakıldığında, Battlefield: Bad Company 2 beta, 2 Mart’ta çıkacak oyun için bizi epey heveslendirdi. Henüz tamamlanmamış bir sürüm olmasına karşın, içeriğinde yer alan özellikleriyle ve başarılı oynanışıyla, övgüyü hak ediyor. Electronic Arts’ın Dice stüdyosu, beklemeye değer bir oyuna imza atmış. Bakalım tam sürümü, Call of Duty: Modern Warfare 2’nin karşısında nasıl bir sonuç elde edecek? Bizce şansı var.

:: Battlefield: Bad Company 2, sizce Call of Duty: Modern Warfare 2’nin tahtına kurulacak mı?
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Battlefield: Bad Company 2 Beta konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Battlefield: Bad Company 2 Beta ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Battlefield: Bad Company 2 Beta ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "