BBM için Büyük Güncelleme!


27 Haziran 2015 Cumartesi 15:00
BBM için Büyük Güncelleme!

Bir zamanlar tıpkı iOS için özelleştirilmiş iMessage gibi anlık mesajlaşma yazılımı olan BBM’de sadece BlackBerry ekosistemine hizmet vermekteydi. Özellikle BlackBerry’nin piyasada yer ettiği dönemlerde güvenlik konusunda da iddialı bir yapıya sahipti. Ancak kendine özgü tasarımı ne yazık ki kullanıcıların ilgisini görmeye devam etmedi ve Blackberry 10 işletim sistemiyle de BB artık piyasa elde edemedi.

15-06/27/news_inside_new-bbm-2.jpg

Bunun üzerine bir süre sonra BlackBerry, BBM servisini diğer platformlara da açarak, en azından yazılım noktasında büyük kitlelere ulaşmayı amaçladı. İlk etapta medyada uyandırdığı ilgile BB’nin planladığı şekilde gitmişti. Ancak rakiplerinin, özelliklede WhatsApp gibi uygulamaların hali hazırda yaygın olarak kullanılması, deyim yerindeyse bir saman alevi misali BBM’in sönüp gitmesine neden oldu.

BlackBerry, BBM’i geliştiriyor!

Ancak BB, BBM’i geliştirmeye devam ediyor. Elinde tuttuğu kullanıcı kitlesine gerek iOS gerekse de Android tarafından daha iyi deneyim yaşatmak ve yeni kullanıcılar çekmek için gelişim göstermeyi sürdürüyor. Bu gelişimin en dikkat çekici olanı ise son BBM güncellemesi ile geldi.

Söz konusu güncelleme ile ilk olarak BBM, Android tarafında Materyal Dizayn anlayışını benimsemiş oldu. Yani Google’ın Andorid 5.0 Lollipop ile ortaya çıkardığı Materyal Dizayn yansımalarını, BBM’de artık bulunduruyor.

BBM artık daha güvenli ve Snapchat’e rakip!

Diğer bir öne çıkan güncellemenin getirdiği yenilik ise güvenlik konusunu hedef almış. BB firması zaten güvenlik konusunda her daim önemli firmalardan olduğu bilinen yazılımlar yapmasıyla ün kazanmıştı. Bu güvenliğini şimdide tüm platformlarda BBM güvenli mesajlaşma sistemi ile yeniden hissettirmiş oldu.

15-06/27/news_inside_bbm.jpg

Söz konusu güvenli mesajlaşma sisteminin detaylarına değinmek gerekirse, artık kullanıcılar zamanlı mesaj veya medya paylaşımı yapabilecekler. Öte yandan gönderilen bir medyayı da geri çekmek artık mümkün hale gelmiş.

BBM Ekran görüntüsüne karşı!

Bunlara ek olarak, konuşma gizliliğinin üçüncü taraflara geçmesini önlemek için, eğer karşınızdaki herhangi bir ekran görüntüsü alır ise BBM bunu size bildirecek ve çeşitli davranışlar sergileyecek.

Ayrıca şifreli yazışmanın BBM için geliştirildiği düşünüyor. Bilindiği gibi iki taraf arasında yapılan yazışmalar eğer şifreli olmaz ise araya girecek bir hacker tarafından yazışmalar veya paylaşımlar açık hale gelebilir. Bu noktada BBM, mevcut sistemini bu güncelleme ile de arttırmış olabilir.

Söz konusu bu yeniliklere Snapchat kullanıcıları alışkın. Öyle görünüyor ki BlackBerry, Snapchat’in bu sevilen özelliklerini kendi isminin verdiği güvenli BBM ile buluşturmayı seçmiş.

Son olarak ise bu güvenlik servisinin ek olarak BBM’e 0,99$ karşılığı aktif edilebileceğini belirtelim. Yani BBM ücretsiz sunulurken, bu ekstra güvenlik paketi ayrıca sunuluyor. Ancak bu noktada ileride bir güncelleme ile farklı fiyat veya tümden ücretsiz kullanımı meydana çıkabilir.

:: BBM kullanıyor musunuz? Eğer kullanıyorsanız bu güncelleme ne kadar önemli?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “BBM için Büyük Güncelleme!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  BBM oz İşletim sistemi yazılımına son verdi ve World de kapatmış. Astirastobili

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  tutmaz

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  ne yalan sö***** whatsapp sonra threema,ve en sonunda ***** ise tam bana gö***** kayit yapmasi icin en az 1 haftami ***** bu uzun süre sonra sildim.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence BlackBerry kullananların bir ayrıcalığı kalması için BBM BlackBerry kulanıcılarına ücretsiz yükseltme hakkımız olsaymış

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  ben kullanıyorum ve çok memnunum bence whatsapp dan daha güzel

" BBM için Büyük Güncelleme! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BBM için Büyük Güncelleme! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BBM için Büyük Güncelleme! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar