Okunma

BD Plus da Yalan Oldu!


20 Mart 2008 Perşembe 22:00
BD Plus da Yalan Oldu!
Blu-ray formatını, HD DVD’ye karşı zafer kazanmadan önce seçen firmaların en büyük tercih sebebi güçlü kopya koruma özellikleriydi. Ancak AACS adlı ilk Blu-ray kopya koruma sisteminin kırılmasının ardından, Haziran 2007’den bu yana kullanılan BD Plus (BD+) adlı ikinci koruma sistemi de kırıldı.

Clone CD ve Clone DVD yazılımlarıyla tanınan SlySoft, AnyDVD HD‘nin geçtiğimiz günlerde yayınlanan son sürümünde (6.4.0.0) BD korumasını kaldırabiliyor. Hatta öyle ki, BD+ korumasının kaldırılması ile Twentieth Century Fox medyalarıyla uyumluluğun arttığı bile gözlenip yayın notlarına eklenmiş.

Elbette BD+ korumasının yeni bir sürümle kalkanlarını tekrar aktif hale getirmesi çok uzun sürmeyecektir. Ancak ikinci kopya korumasının da kırılması, akıllara ister istemez bir zamanlar ‘kırılamaz medya’ olarak piyasaya çıkan DVD’nin dünü ve bugününü getirip, PlayStation 3 almak için çip çıkmasını bekleyenlerin de gözlerini parlatıyor.

Yazan: Erhan Kahraman
Bilgi İçin: SlySoft
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “BD Plus da Yalan Oldu!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    herşey kırılır herşey:)

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Her kapının bir kilidi ve her kapının kilidini açan bir anahtar olduğunu varsayarsak bu olayıda böyle görebiliriz. BLU-RAY cihazları ve medyaları her nekadar şuan pahalı olarak görünselerde bu 1-2 yıl içerisinde tıpkı DVD yazıcılarda olduğu gibi fiyat düşüşleri yaşanacak ozaman son kullanıcılarda bu keyife erişebilecek duruma gelecek.

" BD Plus da Yalan Oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BD Plus da Yalan Oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BD Plus da Yalan Oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "