Beklenen oldu! Yapay zeka mutfağa girdi


03 Ekim 2020 Cumartesi 15:00
ABONE OL
Beklenen oldu! Yapay zeka mutfağa girdi

Günümüz çağında çoğu yerde görmeye alışık olduğumuz yapay zeka bu kez kendini mutfakta gösteriyor. Özellikle de Toyota yapay zeka sistemlerinde oldukça iddialı. Bakalım bu robotlar ev hanımlarının yerini tutabilecek mi?

Yapay zeka acaba bize her alanda yardımcı olacak mı?

Toyota’daki araştırmacılar, insanların makine öğrenimini kullanarak ev işlerini yapmalarına yardımcı olan prototip robotları deniyor. Robotun şu an ki işlevlerine değinecek olursak, sıradan olmayan bir evin içinde tavana asılı bir robot, mutfağın yüzeyini iyice silmek için elini bir süngerle yavaşça hareket ettiriyor. İlerleyen zamanlarda, başka bir robot düz ekran TV’yi nazikçe temizleyerek tozunu alacak.

Temizlik robotları California’daki Toyota Araştırma Enstitüsü’nde bulunan deneme amaçlı yapılmış bir evde bulunuyor. Enstitü, sıradan bir insanın ev robot asistanı hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi robotik teknolojiyi test ediyor.

Japonya’da genellikle küçük ve dağınık olan evleri inceledikten sonra, araştırmacılar başarılı olmak için yaratıcı bir çözüme ihtiyaç duyduklarını fark ettiler. Buna çözüm olarak da robotu tavana bağlayarak yerden de tasarruf etmeyi amaçladılar.

Massachusetts’teki başka bir Toyota laboratuvarında robotlar bardak, tabak toplamak ve bulaşık makinesini doldurmak için eğitim alıyor. Güvenilir bir şekilde çalışmak ve hiçbir şeye zarar vermemek için robotlar, nesneleri doğru şekilde yakalamayı öğrenmek için yapay zeka algoritmalarına güveniyor.

Toyota’nın prototiplerini ticarileştirmek için bir takvimi yok ancak şirket pazara erken girmeyi umuyor

2015 yılında, Japon otomobil üreticisi Toyota Araştırma Enstitüsü’nü 1 milyar dolarlık yatırımla kuruldu ve otomobil üretimindeki uzmanlığının ev ve işyeri için daha gelişmiş robotikte kullanılabileceğini iddia etti.

Teknolojideki ilerlemelere rağmen, bir robotun sıradan bir evde yararlı görevleri yerine getirmesini sağlamak, karmaşık ve öngörülemeyen bir ortama uyum sağlamayı gerektirdiği için hala büyük bir zorluk gibi gözüküyor. Robotikteki son gelişmelere rağmen, herhangi bir günlük nesneyi manipüle etme yeteneği çözülmemiş bir sorun olmaya devam ediyor.

Toyota Araştırma Enstitüsü (TRI) araştırmacılarının da kabul ettiği gibi, bu tür robotların evlerde ne kadar hoş karşılanacağı belli değil. Ancak yeni ekipmanı test etmenin yanı sıra, insan-robot etkileşimi üzerine araştırmalar yapıyor. Bu yılın başlarında şirket, robotik ve diğer teknolojileri test etmek için Japonya’daki Fuji Dağı yakınlarında yapay bir şehir inşa edeceğini söyledi.
yazarHüseyin Ceylan

2020 yılının Mart ayında SDN ailesine katılan; dizi ve film hayranı olan Hüseyin, en büyük tutkusu olan teknolojiyi okurlara aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Toyota demek kalite demek. Gerçek bir Japon devi…

" Beklenen oldu! Yapay zeka mutfağa girdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Beklenen oldu! Yapay zeka mutfağa girdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Beklenen oldu! Yapay zeka mutfağa girdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  2. 2 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  3. 3 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  4. 4 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  5. 5 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  6. 6 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  7. 7 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  8. 8 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  9. 9 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  10. 10 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik