Beklenen oldu! Yapay zeka mutfağa girdi


03 Ekim 2020 Cumartesi 15:00
Beklenen oldu! Yapay zeka mutfağa girdi

Günümüz çağında çoğu yerde görmeye alışık olduğumuz yapay zeka bu kez kendini mutfakta gösteriyor. Özellikle de Toyota yapay zeka sistemlerinde oldukça iddialı. Bakalım bu robotlar ev hanımlarının yerini tutabilecek mi?

Yapay zeka acaba bize her alanda yardımcı olacak mı?

Toyota’daki araştırmacılar, insanların makine öğrenimini kullanarak ev işlerini yapmalarına yardımcı olan prototip robotları deniyor. Robotun şu an ki işlevlerine değinecek olursak, sıradan olmayan bir evin içinde tavana asılı bir robot, mutfağın yüzeyini iyice silmek için elini bir süngerle yavaşça hareket ettiriyor. İlerleyen zamanlarda, başka bir robot düz ekran TV’yi nazikçe temizleyerek tozunu alacak.

Temizlik robotları California’daki Toyota Araştırma Enstitüsü’nde bulunan deneme amaçlı yapılmış bir evde bulunuyor. Enstitü, sıradan bir insanın ev robot asistanı hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi robotik teknolojiyi test ediyor.

Japonya’da genellikle küçük ve dağınık olan evleri inceledikten sonra, araştırmacılar başarılı olmak için yaratıcı bir çözüme ihtiyaç duyduklarını fark ettiler. Buna çözüm olarak da robotu tavana bağlayarak yerden de tasarruf etmeyi amaçladılar.

Massachusetts’teki başka bir Toyota laboratuvarında robotlar bardak, tabak toplamak ve bulaşık makinesini doldurmak için eğitim alıyor. Güvenilir bir şekilde çalışmak ve hiçbir şeye zarar vermemek için robotlar, nesneleri doğru şekilde yakalamayı öğrenmek için yapay zeka algoritmalarına güveniyor.

Toyota’nın prototiplerini ticarileştirmek için bir takvimi yok ancak şirket pazara erken girmeyi umuyor

2015 yılında, Japon otomobil üreticisi Toyota Araştırma Enstitüsü’nü 1 milyar dolarlık yatırımla kuruldu ve otomobil üretimindeki uzmanlığının ev ve işyeri için daha gelişmiş robotikte kullanılabileceğini iddia etti.

Teknolojideki ilerlemelere rağmen, bir robotun sıradan bir evde yararlı görevleri yerine getirmesini sağlamak, karmaşık ve öngörülemeyen bir ortama uyum sağlamayı gerektirdiği için hala büyük bir zorluk gibi gözüküyor. Robotikteki son gelişmelere rağmen, herhangi bir günlük nesneyi manipüle etme yeteneği çözülmemiş bir sorun olmaya devam ediyor.

Toyota Araştırma Enstitüsü (TRI) araştırmacılarının da kabul ettiği gibi, bu tür robotların evlerde ne kadar hoş karşılanacağı belli değil. Ancak yeni ekipmanı test etmenin yanı sıra, insan-robot etkileşimi üzerine araştırmalar yapıyor. Bu yılın başlarında şirket, robotik ve diğer teknolojileri test etmek için Japonya’daki Fuji Dağı yakınlarında yapay bir şehir inşa edeceğini söyledi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Beklenen oldu! Yapay zeka mutfağa girdi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Toyota demek kalite demek. Gerçek bir Japon devi…

" Beklenen oldu! Yapay zeka mutfağa girdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Beklenen oldu! Yapay zeka mutfağa girdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Beklenen oldu! Yapay zeka mutfağa girdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!