Okunma

Bellek Kartı Türleri


20 Temmuz 2013 Cumartesi 10:00
Bellek Kartı Türleri

Fotoğraf makinelerinde çekilen fotoğraf ve videolar bellek kartlarında saklanır. Günümüzde fotoğraf makinelerinde en çok SD (Secure Digital) türünde bellek kartları kullanılıyor. Bu bellek kartları küçük olmaları, makul yazma-okuma hızlarını desteklemeleri ve uygun fiyatları yüzünden tercih ediliyor.

SD

Bugünlerde bir fotoğraf makinesi aldığınızda bu üründe yüzde 99 oranında SD türünde bir bellek kartı kullanılır. İlk SD bellek kartı 2001 yılında kullanıma sunulmuş olsa da son birkaç yıldır standart haline geldi. SD kartın mini ve micro olmak üzere daha küçük boyutlu türevleri de vardır.

SDHC ve SDXC

Günümüzde birçok SD bellek kart türü vardır. Bu yazı hazırlandığı tarihte en yaygın olarak kullanılan tür SDHC (SD High Capacity) idi. 32 GB’a kadar destek sunan bu bellek kartları Class adı verilen ve 4, 6 ve 10 olarak tanımlanan hızlara sahiptir. Örnek vermek gerekirse Class 10 olan bir kart saniyede en az 10 MB yazma hızını destekler.

SDXC ise 2 TB’a kadar destek veren en yeni nesil SD kart türüdür. Şimdilik daha çok profesyonel anlamda kullanılan bu bellek kartlarının önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacağını söyleyebiliriz.

microSD

Özellikle yer sıkıntısı olan küçük kompakt modellerde kullanılan ve bir tür SD kart sürümü olan microSD, tırnak boyutunda özel bir bellek kartıdır. Cep telefonlarında da kullanılan bu bellek kartı türü de SDHC modellerde olduğu gibi Class değerine sahiptir (microSDHC ise).

Compact Flash

Bir dönem özellikle profesyonel cihazlarda kullanılan bir tür olan Compact Flash büyük yapısı ile çok yer kapladığından eski popülerliğini kaybetmiştir. Yine de üst düzey dijital SLR cihazlarda zaman zaman kullanılıyor.

MemoryStick

Sony‘nin geliştirdiği bir tür olan MemoryStick yakın zamana kadar birçok Sony ürününde kullanılıyordu. SD kartın yaygınlaşmasıyla MemoryStick de eski popülerliğini yitirmiştir. Günümüzde birçok Sony fotoğraf makinesi hem SD hem de MemoryStick bellek kartlarını destekler.

xD bellek kartı

Bir dönem Olympus ürünlerinde kullanılan bu bellek kartı da yerini SD türüne bırakmıştır. Boyut olarak mini SD bellek kartlarına benzeyen xD, günümüzde kullanılan bir tür değildir.

Yukarıda yazdıklarımızı video rehberimizde anlatıyoruz:

:: Siz hangi bellek türü ya da türlerini kullanıyorsunuz?      

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Bellek Kartı Türleri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Sevgili Özgür, çok iyi oldu. Bende SDXC/HC arasındaki farkı anlamıyordum. Demekki XC almak elzem.
  Sony Memory Stickse efsane, ama tek cihazda kullanacaksam bana ne!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ergenlerin kartı xD

 3. SDN Okuru dedi ki:

  arada böyle videolar gelsin güzel bu

 4. SDN Okuru dedi ki:

  en iyisi XQD kart bence bu kart SD lerin yerine geçecektir

 5. SDN Okuru dedi ki:

  clas 10 dışında birde uhs-1 var o nedir?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  koca XQD kart var onu niye yazmadınız merak ediyorum

 7. SDN Okuru dedi ki:

  çok yararlı olmuş bu video

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Evet xd kartlar iyiydi

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Memorystick ile sd kart arasında hiçbir fark yok. 2 mm daha uzun 1 mm daha dar. Ama sony kendi ürünlerinde zorla kullandiriyordu. Kara borsadan 2 gb 50 tl ye almıştım

 10. SDN Okuru dedi ki:

  xDler benim favorim xdxd

 11. SDN Okuru dedi ki:

  MemoryStick En iyisi.

" Bellek Kartı Türleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bellek Kartı Türleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bellek Kartı Türleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "