Beyaz Şapkalı Hacker nedir? Nasıl olunur?


24 Kasım 2020 Salı 15:00
Beyaz Şapkalı Hacker nedir? Nasıl olunur?

Gelişen teknoloji ve internet tabanlı uygulamalarla beraber siber güvenlik alanının önemini daha net hissetmeye başladık. Siyah şapkalı olarak bilinen kötü niyetli hacker gruplarının karşısında duran beyaz şapkalı hacker‘ların önemi bir hayli artıyor. Peki beyaz şapkalı hacker nedir, ne iş yapar? Nasıl olunur? Gelin yakından bakalım.

Beyaz Şapkalı Hacker nedir? Nasıl olunur?

CEH olarak da bilinmekte olan Beyaz Şapkalı Hacker ismi, Certified White Hat Hacker olarak bilinir. Beyaz şapkalı hackerlar bilişim suçları işlemekte olan bireyler için ya da kurumlar için korsan tabirini kullanmaktadır. Dolayısı ile korsanlar için beyaz şapkalı hacker olarak tanıdığımız gruplar ya da bireyler teknik olarak kullandıkları yönetimleri açığa çıkarma işlemleri sağlamaktadır. Bilgisayar dünyasının kötü adamlarını dizginlemekte olan beyaz şapkalı hackerlar ileri düzeyde sistem bilgisine sahip olması ve birden fazla yazılım bilgisine sahip olması ile bilinmektedir.

Beyaz Şapkalı Hacker nedir

Hacker şapkalarının anlamları

Siyah, gri ve beyaz olmak üzere üç farklı kategoride tasnif edilen hacklerların ayrıştığı noktalar önemli. Bu konuda bilmemiz gerekenler ise şu şekilde:

Siyah şapkalı hacker: Sistem açıklarını araştıran, çeşitli saldırılar gerçekleştiren kötü niyetli hacker grubudur.

Gri şapkalı hacker: Renginden de anlaşılacağı gibi kendi durumuna ya da yaptığı işe bağlı olarak iyi ve kötü hack girişimleri yapan hacker grubudur.

Beyaz şapkalı hacker: Sistem açıklarını bulup, görünen ve potansiyel sistem zafiyetlerini ilgili kişilere bildiren, açıkları kapatan hacker grubudur.

Bu alanda iyi bir şekilde güvenlik uzmanı olarak da nitelendirilmekte olan beyaz şapkalı hackerlar için saldırgan ya da korsanlık yapmakta olan bireylerin kullanmakta oldukları saldırı tekniklerini ve yönetimlerini temel hatları ile bildikleri ve hangi yöntemler ile karşılık vereceklerini bildikleri de önemli bir gerçektir.

Ülkemizde de gün geçtikçe sayısı artan beyaz şapkalı hacklerlar, siber saldırılara karşı mücadelede USOM (Ulusal Siber Olaylarla Mücadele Merkezi) tarafından da görevlendirilmekte.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Beyaz Şapkalı Hacker nedir? Nasıl olunur? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Beyaz Şapkalı Hacker nedir? Nasıl olunur? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Beyaz Şapkalı Hacker nedir? Nasıl olunur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!