Bilgisayar başında bu hataları yapmayın!


22 Temmuz 2020 Çarşamba 12:00
Bilgisayar başında bu hataları yapmayın!

ShiftDelete.Net olarak yeni bir video ile karşınızdayız. Bu videomuz da bilgisayar başında yapılan hatalara sizlerle birlikte bakıyoruz. Ergonomik çalışma alanı içerisinde bulunmak isteyenlere tüm detayları bu videoda anlatıyoruz. Eğer bilgisayar başında uzun süreler bulunuyorsanız bu video tam da size göre. Ergonomik bir çalışma alanı ile hayatımızda neler değişir? İşte merak edilen tüm detaylar!

Ergonomik bir çalışma alanı nasıl oluşturulur?

ShiftDelete.Net olarak farklı videolar ile karşınıza çıkmaya devam ediyoruz. Son zamanlarda içinde bulunduğumuz durumlardan dolayı bilgisayar başında oldukça fazla vakit geçiyoruz. Ancak geçirdiğimiz bu vakitlerde ne kadar doğru bir çalışma alanı içerisinde bulunuyoruz? Aslında bir çoğumuz bu detaylara dikkat etmiyoruz. Sizler için bu konu hakkında detaylı bir bilgi edinebileceğiniz bir video hazırladık. Sözü daha fazla uzatmadan sizi video ile baş başa bırakalım. İyi seyirler!

Bu detaylar fazlasıyla önemli!

Bildiğiniz üzere hem iş hemde oyun oynamak için bilgisayar başında fazlasıyla vakit geçiriyoruz. Bundan dolayı da insan bedeni fazlasıyla masaya bağlı. İşte tamda bundan dolayı sizler için bu videoyu çekmeye karar verdik. Detaylara bakacak olursak masa başında monitöre baktığımız için yanlış pozisyonda olan monitör göz yorgunluğuna ve boyunda ağrılar yaşatabiliyor  Bu ağrıları ortadan kaldırmak için aslında yapmanız gerekenler oldukça basit.

Monitörü ilk olarak tam önünüze gelecek şekilde konumlandırılması gerekiyor. Bu sayede kafanızı sağa sola çevirmeye gerek duymayacaksınız. Monitörün konumu dışında uzaklığı da oldukça önemli. Kullanıcıdan monitörün en az bir kol boyu kadar uzakta olması göz yorgunluğunu azaltmak için fazlasıyla faydalı. Bunun dışında monitörün parlak ışıklı bölgelerden de uzak durması gerekiyor. Bu detay gerçekten çok önemli. Monitöre dışarıdan gelen ışık monitöre bakışınızı engelleyeceği için göz tarafında yine sıkıntı yaratabilecek bir durum.

Ergonomik bir masa ve sandalyeye yatırım yapılmalı

Bilindiği üzere bilgisayar ve konsol oyuncuları son zamanlarda ergonomik bir yapı için oldukça fazla yatırım yapıyorlar. Bu yatırımların ilk başında oyuncu koltuklarıyla karşılaşıyoruz. Rahatlık ve konfor bakımından başarılı olan bu koltuklar oyuncular ve ofis kullanıcıları tarafından fazlasıyla tercih ediliyor.Çoğu kullanıcı tarafından fiyatları çok yüksel bulunsa da bu koltuklar sağlık için oldukça faydalı.

Masa tarafında da dikkat edilmesi gereken detaylar bulunuyor. Bu taraftaki en önemli madde masa üzerinde nelerin yer alacağı. Kullandığınız monitör sayısı, kullandığınız ekipmanlar bu sorunun cevabını belirleyecek. Çift monitör kullanıyorsanız ve ekipmanlarını büyük ve sayı olarak fazla ise duruma göre 150 – 160 cm uzunluğunda masa tercih etmenizde fayda var. Bu sayede masa düzeniniz sağlık konusunda güzel bir yapıda olacak ve dikkat problemi yaşamayacaksınız.

Monitör, masa ve sandalye tarafında yapılması gerekenlerden bahsettik. Peki ekipman tarafında nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Ergonomik bir çalışma alanında ekipmanlar neden önemli? Klavyeden başlayacak olursak bu tarafta bilek desteği ve switch yapılarıyla karşılaşıyoruz.

Bilgisayar başında klavye kullanırken bileklerin sert bir yüzeye değmesini engelleyen bu bilek destekleri gerçekten uzun kullanımlar için oldukça önemli. Bilek tarafında yaşanacak kızarma ve ağrıları engelleyen bu yapıyı sizlere tavsiye ediyoruz.

Fare tarafında ise seçim tam anlamıyla kullanıcıdan geçiyor. Kullanıcının eline göre tercih edeceği fare kullanımını direkt olarak etkileyecek. Bu tarafta az öncede belirttiğimiz gibi tutuş pozisyonunuz ile kullanacağınız fareyi tercih etmekte fayda var. Dikkat edilmeden alınan fareler kullanım sırasında küçük gelme,elden kayma gibi problemler yaratabilir. Bu bahsettiğimiz ekipman seçiminde dikkatli olursanız ergonomik oyun ve çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bilgisayar başında bu hataları yapmayın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayar başında bu hataları yapmayın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayar başında bu hataları yapmayın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!