Bilim adamlarından yeni bir ışınlanma teknolojisi


01 Ocak 2020 Çarşamba 17:08
Bilim adamlarından yeni bir ışınlanma teknolojisi

Popüler bilimin en çok dikkat çeken konularından birisi de ışınlanma teknolojisi. Henüz canlılar ve nesneler için çok erken olsa da, veri ışınlanması için bazı deneysel çalışmalar yapılmıştı. Bristol Üniversitesi ve Danimarka Teknik Üniversitesi’ndeki bilim adamları, kuantum dolanıklık sayesinde yeni bir kuantum ışınlama teknolojisi geliştirdikleri duyurdu. Bu sayede ilk kez iki çip arasında veri ışınlanmış oldu.

Kuantum ışınlanma teknolojisi ile veri aktırıldı

Bristol Üniversitesi ve Danimarka Teknik Üniversitesi’ndeki bilim adamları, iki çip arasında fiziksel bir bağlantı yokken veri aktarmayı başardı. Aynı bilim adamları, bu atılımın hem kuantum bilgisayarlar hem de kuantum internet için imkanı açtığını söylüyor.

kuantum ışınlanma

Işınlanma, kuantum dolanıklık adı verilen bir fenomen sayesinde gerçekleşti. Kuantum dolanıklık, iki parçanın uzun mesafelerde iletişime geçebilecek kadar iç içe geçtiği bir yerdir. Bu sayede bir parçacık üzerindeki değişiklik, hemen diğer parçacık üzerinde de gerçekleşir. Kuantum dolanıklık için teorik olarak bir mesafe engeli bulunmamaktadır.

Bilim ekibi, çiplerde bir çift dolaşmış foton kullandı. Daha sonra bir fotonun kuantum ölçümü gerçekleştirildi. Bu sayede çip üzerinde yapılan değişiklikler, diğer çipte bulunan ortak fotona da uygulanmış oldu. Ekip, çiplerin her birini kuantum dolaşımını kullanan bir dizi gösteri yapması için programladı. İki çipli ışınlanma deneyi sonrası, kuantum ölçümü yapıldıktan sonra bir parçacığın bireysel kuantum durumunun iki çip boyunca iletildiği ortaya çıkmış oldu.

kuantum dolanıklık

Bilim adamlarına göre, kuantum ışınlanma deneyinin başarı oranı yüzde 91. Bu tür bir ışınlanma, nesneleri bir yerden başka bir yere aktarmayı içermiyor ancak kuantum bilgisini hemen hemen her yere taşımaya olanak sağlıyor. Yakın zamana kadar, bilim adamları sadece kuantum bitleri olarak adlandırılan kubitleri ışınlayabiliyorlardı.

Londra Üniversite Koleji’nden Ciarán lee konuyla ilgili “Kuantum sisteminizin boyutları ne kadar yüksek olursa, iletişimimiz o kadar güvenli olur. Bu sayede daha fazla bilgiyi kodlayabiliriz.” açıklamasında bulundu.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Bilim adamlarından yeni bir ışınlanma teknolojisi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet. İlk kez 2020 yılına gireceğiz. Evet

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Çin 2017 de yapmıştı bunu. *****

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  tuvalette 1 ay boyunca oturursak tuvaletten çıkınca 1 ay ileriye ışınlanmış oluruz …

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ayni kaynaktan cikan bilgi mesafe ne olursa olsun surekli kendi arasinda iletisimde oluyor birini nasil manipule ederseniz digeride bundan ***** farkli olursa bu mümkün olmuyor. Bence bu durum ufolarin görülmesi vakalarini da açıklıyor olabilir…evrenin diğer ucundan yapilan bir bilgi manipülasyonu olduğu dusunulebilir.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Eskisi nasıldı

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim cübbelilerimiz var uzay mekigini depremi vana gönderen güçlerimiz var imam hatip teknoloji okulları var bu yüzden korkmayin🙄

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Bilimdeki her ilerlemeyi memleketteki dindar ları aşağılamak için kullanan zavallı herif sen ne başardın anlatta Dinleyelim.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  GTA 6 yı kaldırır mı?

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilim insani mi demek istemiştiniz?

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu 6.nesil savaş uçağı için bir ilerleme ama ABD insan ışınlama yapabiliriz şeklin iddia etti

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  HOP! DEMİNDEN ŞİMDİYE GELDİM :)))

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   😀

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Samsunga gelirmi bu özellik

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   ilk yapan o olur kesin.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Mükemmel

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Işınlanmayı yıllar önce Nicola Tesla buldu mürettebatı ışınladı ama doğal olarak hesaplayamadığı birşey vardı ışınlanacağı yerin neresi olduğunu seçemiyordu belirsizdi doğal olarak o mürettebattan birdaha haber alınamadı araştırmak ve filmini izlemek isteyenler için “Philadelphia Deneyi” yazıp araştırabilirler

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Prison break dizisinde hep o sahne aklımda kalmıştı.bi cihaz ile bağlantı olmadan harddisklerdeki veriyi kopyalayabiliyordu. Böyle birşeyin şuanki teknolojide olması imkansız diyordum. Arkadaşla bunun tartışmasını bile yaşamıştık.Haklıymışım.

" Bilim adamlarından yeni bir ışınlanma teknolojisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilim adamlarından yeni bir ışınlanma teknolojisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilim adamlarından yeni bir ışınlanma teknolojisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!