Okunma

Bill Gates FBI Tarafında!


23 Şubat 2016 Salı 12:30
Bill Gates FBI Tarafında!

San Bernardino olayıyla alakalı Apple ve FBI arasındaki çekişme konusunda farklı görüşler gelmeye devam ediyor. Microsoft kurucusu ve bilgisayar dünyasında çok önemli bir imzası bulunan Bill Gates, Apple tarafından yardım gelmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.

“Bu özel bir dava”

Bunun çok farklı bir dava olduğunu söyleyen Gates, devletin Apple’dan yardım istediğini söyledi ve ekledi: “Bu özel bir dava. Devlet, genel bir yazılım yerine sadece bu olay için bir yardım istiyor.”

Apple ise sadece bir dava için bile böyle bir yazılım üretmenin çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söylüyor. Teknoloji dünyası da genellikle Apple’a destek çıkıyor.

Bill Gates, konu hakkında şu sözleri kaydetti: “Bu durumun, devletin banka kayıtlarına erişebilmesi kadar normal bir şey sayılması gerekiyor. Apple’ın bu konudaki tavrı şuna benziyor: Diyelim ki banka, kayıtlara ulaşılabilmesi için sadece onun çözebileceği bir düğüm attı ve diyor ki “Bu düğümü çözdürme çünkü tekrar tekrar çözmek zorunda kalacağım.” Bence devletin dijital kayıtlara da belli çerçeve içinde erişebilmesini sağlayacak yeni bir yasal düzenleme yapılmalı. Yapılmalı ki yeni facialar daha çabuk önlensin.”

:: Apple’ın bu bilgileri vermemesini doğru buluyor musunuz?
yazarMehmet Arslan

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

35 yorum - “Bill Gates FBI Tarafında!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hepsi tiyatro

 2. SDN Okuru dedi ki:

  apple microsoft ve fbi bunların hepsi zaten ortak çalışıyor sanmayın ki iphone kapalı kutu. yani bu olay sadece bir reklam sizide fena trollemişler

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Snowden bazılarınca büyük yemdi dünya bunu yutmadı şimdi adamlarını geri getirmenin hesabını yapıyor Amerika. FBI ve Apple hadisesi de normal insanlar için iyi kurgulanmış bir yem ama işi bilenler bu yeme gelmez. Ne olur sonuç da Apple borsa değeri düşmez ve iyi bir Apple ve USA reklamı ucuza yapılmış olur, hayırlı olsun FBI ve Apple ortak yapımı reklamları.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Buradan Amrikan Ankara temsilcisine sesleniyorum. Artık bu numaraları yemiyoruz daha akıllı stratejiler senaryolar yazmalısınız sanırım senaristleriniz tıkandı artık daha yaratıcı olamıyorlar. Amerika kendine güldürüryor. Bir taşla üç kuş vuralım derken kendi ayağınıza sıkıyorsunuz. Artık USA imajı iyiyce bu kötü hazırlanmış psikolojik harp taktikleriyle yerle yeksan olma yolunda lütfen W.D.C. deki arkadaşları güzel bir raporla uyarın olmuyor. Yemiyor X ve Y jenerasyonu bu işleri deyin. Eskiden tek şeytan sizdiniz şimdi dünya tümden olmuş şeytan.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  FBI çözemediyse versin bize, hadi bize güvenmiyorsa versim MI6 ya çözüp versinler. Bu kadar tiyatro da fazla bunlar tüm dünyayı ahmak mı sanıyor yoksa apple imajını zedelememek için mi sahneye koyulmuş bu oyun. B

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer Microsoft bunu diyorsa eyvahlar olsun Microsoft'u kullananlara Şuan bütün özel bilgilerimizi Microsoft herkese veriyor demek

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu burada olsa al dükkan senin derdin tim cook demokrasi güzel birşey keşke burdada olsa 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft bile apple reklamı yapıyor. artık microsoft fanboyluğunun anlamı kalmadı.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Elmanın kurdun FBI derdi bizi mi gerdi. Andırıl may kak general November. Adamlar NSA ile her türlü iş birliği yapıyor iş FBI ya gelince naz caz buluz ediyorlar. S..kme ver DAİŞİme verme.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Düşünsene video çekiyosun biryeri o anda bir grup eylem olsun diye tarıyor heryeri veya canlı bomba patlatıyor ölüyorsun telefonda şifre var diye görüntüye ulaşamıyorlar

 11. SDN Okuru dedi ki:

  aslında bill gates de haklı bu özel bir durum….

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Apple hakli. Bill ortligi karistirmaya çalışmış.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Snowden'in twitlerin den anlaşıldığı kadarı ile APPLE söz konusu teröriste ait TLFun şifresini kırıp gerekli bilgileri vermeyi zaten teklif etmiş. Ancak FBI, biz zaten kırdık fakat terörist tarafından telefon yedeklemesi belli bir süre devre dışı bırakılmış. Bu süre içerisinde ki bilgilere FBI erişemediği için ve böyle bir durumun gelecekte başka vakalarda da tekrar etmemesi için APPLEdan IOSa backdoor bıırakmasını istiyor. Bunun yanında FBI IOSta zaten halihazırda bir backdoor olduğunu da düşünüyor. Çünkü "Hidden backdoor API" diye aratırsanız MAC sistemlerde daha önce böyle bir arkakapının varlığını gösteren teknik bir makaleyi görebilirsiniz. APPLE FBIın istediğini verse IOSta backdoor olduğu ortaya çıkacak. Bu durumu lehine çevirmek isteyen APPLE mahkeme kararına direnç göstererek hem IOSta backdoor yok demek istiyor, hemde FBIın istediğini onlara vermek için kamuoyu yoklaması yapmış oluyor, ki zaten ABD iphone kullananların %75i mahke kararına uyulmasını istiyormuş. Yani kısaca ayrı ayrı bir PR çalışması söz konusu. – FBI, biz herşeyi kırarız imajı veriyor. – APPLE, biz güvenliyiz imajı veriyor. – ABD de devlet olarak kendi marka ve güçlerine değer katmak, biz özgürlükler ükesiyiz, herşeyde en iyi biziz imajı vermek için devlet fbi apple üçlüsü danışıklı dövüş içinde hem kendi halkına hem dğnyaya tiyatro oynuyorlar.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bu Durumda Apple Firmasına Tam Destek Hep Destek. Microsoft Apple Al Aşağı Etmek İçin İstemiş Paylaşmasını..

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bill gates seni ne ilgilendirir bu durum ki Apple de haklı yani o kadar özel var kredi kart hesapları falan var

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Evet Microsoft'un başarısızlıkları emekli Gates yüzünden 🙂

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Apple haklıdır, bu konuda da desteklenmesi gerekir.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyada müşteri odaklı çalışan ve müşterisine her zaman değer veren bir firma Apple. Görünen ne ise odur Apple. Ayrıca bu gün bu yaşanabların hepsi Apple büyük dünya düzeninin amelesi değil diye yaşanıyor.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  demek ki apple doğru yapmış

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Kısacası Apple sonu olur ve yeni yazılım virüs de bereberinde getireceği için Apple izin vermez fakat herşeyi kendi güzlenim altında yapılırsa Apple firması ozaman yapabilir var sayalım x isimli kişinin bilgilerine ulaşmayı isteyorsa Apple kendi hackleyip yani (firması) bilgilerini fbi verebilir ve tekrar telefonu normalize hale getirip teslim edebilir.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bill Gates bozdu kendisini Microsoft un başarısı her geçen gün azalıyor ayrıca bu konudaki tutumundan da belli

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ı yeri geldiğinde çok eleştiriyorum ama bu konuda TEBRİK etmek istiyorum FBI ın amacının ne olduğu malum zaten

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bu normal birşey değil sanırım durumun ciddiyetini kimse farketmiyor. FBI isterse tüm cihazlarınıza girebilmenin yasal dayanağını istiyor. Apple doğrusunu yapıyor. Cihazın içindeki bilgileri vermek başka cihazın kırılmaya karşı olna özelliğini aşmak bambaşkadır. Microsoft bunu destekliyorsa zaten geçmiş olsun.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ın yanındayım çok haklı

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Apple haklı

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft ABD derin devletince desteklenen bir firma. Şimdiye kadar tüm MS ürünleri için arka kapıları açtı ve paylaştı. MSN messenger varken kırılmaz şifreleme protokolleri ile görüşma sağlayan Skype'ı satın alması da bu yüzdendir. Skype ABD ve İsrail istihbaratı tarafından izlenebilir hale gelmiştir. NSA skandalı da bu bilgilerin dürüst amaçlar için kullanılmadığını ortaya çıkardı. O nedenle bu konudaki açıklaması süpriz değil.
  Ayrıca konu net anlaşılmadı ya da çarpıtılıyor. Şu anda mevcut örnekteki telefonun kırılması değil konu. Çünkü Apple istese de bu zaten mümkün değil. Bundan sonra çıkacak güncelleme ile ileride devletin istediği telefonu hackleyebilmesi ile ilgili. Yani mevcut bulunan telefonun içinedeki verilere ulaşmanın bir yolu zaten yok. Devlet MS ürünlerindeki gibi sorgusuz sualsiz kullanabileceği arka kapı istiyor yazılımda. Apple da buna bu arka kapı yanlış kişilerin (devletin dışında) eline geçebilir ve müşteriler ve firma zor durumda kalabilir diye karşı çıkıyor.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Doğrusu bu.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Do

 29. SDN Okuru dedi ki:

  gizlilik politikasına karşı gelmiş olurlar şifreyi çözerlerse apple da suçlu konumuna düşer

 30. SDN Okuru dedi ki:

  FBI eğer gerçekten sadece bu olay için şifre kırılmasını istiyorsa Apple bunu kırmalı yok eğer FBI nin başka amaçları varsa Apple şifreyi kırmamalı..

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft urunlerini kullanmamak icin bir neden daha.. Hepsi ajan bunlarin..

 32. SDN Okuru dedi ki:

  apple bu senin dandik winzortuna falan yada dandroide benzemez.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Apple herzaman haklıdır. Kaliteli olduğunu kafir FBI ya boğun eğmemesinden görebilirsiniz

" Bill Gates FBI Tarafında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bill Gates FBI Tarafında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bill Gates FBI Tarafında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "