Bill Gates’ten çarpıcı nükleer enerji yorumu


26 Şubat 2021 Cuma 17:17
ABONE OL
Bill Gates’ten çarpıcı nükleer enerji yorumu

Microsoft’un kurucusu ve dünyaca ünlü milyarder Bill Gates, nükleer enerji ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Bir süredir Microsoft’ta aktif şekilde görev yapmayan ünlü milyarder. Kendini kurduğu vakfa ve çevre sorunlarına adamış durumda. Son olarak bir CNBC’de bir programa konu olan Gates, özellikle nükleer enerji ile ilgili açıklamalar yaptı. Gates’e göre dünya nükleer enerjiye mecbur.

Bill Gates: nükleer enerji kömürden ve gazdan daha iyi

Bill Gates’e göre nükleer enerji, atom bombası ve radyoaktif felaketler sebebiyle kazandığı kötü huyundan kurtulmalı. Ayrıca enerjiye olan ihtiyacın günden güne arttığını belirten Gates, temiz enerjinin bu ihtiyacı karşılamasının çok zor olduğunu söyledi. Bill Gates, nükleer teknoloji alanındaki çalışmaların, nükleeri özellikle daha verimli, ucuz ve güvenli hale getirdiğini de ekledi. Ancak kendisinin bu alandaki çalışmaların büyük bir yatırımcı olduğunu söylemekte fayda var. Ünlü milyarder, TerraPower isimli nükleer enerji şirketinin yatırımcı ve kurucusu.

Açıklamasında nükleer enerjinin kömür, petrol ve doğalgazdan daha güvenli olduğunu da belirtti. Tablolarla bu görüşünü savunan milyarder, kömür partikülü, patlayan boru hatlarının üretilen enerjiye kıyasla daha çok ölüme sebebiyet verdiğini söyledi. Ayrıca çevreye verilen zararlar, bu tip reaktörlerde çok daha az.

https://shiftdelete.net/?p=466987&preview=true

Nükleer reaktörlerin maliyeti azalıyor

Yeni reaktörler, çekirdeği daha düşük bir basınç ile soğutmak için su yerine sıvı sodyum kullanmakta. Bu durum erimeleri önlemeye yardımcı oluyor ve santralin daha küçük olmasını sağlıyor. Bu mühendislik çözümleri maliyeti aşağı çekerken, daha kolay kurulmasına olanak sağlıyor. Bill Gates, nükleer enerjiyle ilgili insanların daha fazla açık fikirli olmasını istediğini de belirtti.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
11 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
godly perspective
godly perspective
1 ay önce

kısmen haklı ama uzun vadede gelişmekte olan ülkeler gibi kısmen bilinçsiz konumlarda büyük felaketlere dönüşebilir

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Aslında en temel yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi de nükleer enerjidir. Güneş enerjisinin reaktörü olan Güneş çok uzakta olduğu için güvenle kullanıyoruz. Nükleer enerjiye mecburuz tabi ama Bill Gates de bir nükleer santralin yakınlarında yaşamak istemez büyük ihtimalle.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Daha reaktör açılmadı bile. Ne saçmalıyorsun. Hiçbir konuda bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyor insanımız. Git Bi Zonguldak’a bak bakalım kömürlü santraller insanı ve doğayı nasıl mahvediyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Nükleer enerjiye karşıyım şahsen Kahramanmaraş ta enerji santrali çevresinde bölgede yaşayan insanların çocukları ölü doğum oranları cok fazla hatta çocuklarda lösemi oranı %50 üzerinde

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Marastaki termik santral dir Türkiye’de henüz faaliyette olan nükleer santral yok

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Adam ekolüm ya 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Ekol değil idolüm

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Enerjiye karşı olanlar,gitsin çadırda yaşasın,radyasyona karsi olanlar cep telefonu,bilgisayar,tv,migrodalga firin,elektirikli hiçbişey kullanmasin,teknolojinin yararlari oldugu kadar sagligada zarari var bunu kabullenmek küresel ilerlemenin erdemligidir..
Alparslan bozkurt

faruk.
faruk.
1 ay önce

doğru söylemiş ,nükleer enerji bölgesindeki insanlara tehlikeli ,dünya geneline diğerlerinden çok daha az zararlı.karbon salı***** kirletmez,hidro elektirik en iyisi ama oda sınırlı yapılabilyor,

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Acı ama gerçek nükleere mecburuz adam lafı eğip bükmeden söylemiş. Kaç reaktör parası son 20 yılda indira gandi yapıldı. 10 yıl önce yapmaya başlıycaktık reaktörleri ama hep CEHAPE karşı çıktığı için olmadı. Dünya ya meteor düşse kesin CEHAPE vardır altında. Ha birde Almanya bizi kıskanıyor var mötümle güldüğüm.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Doğru söylemiş Zonguldak kilimlide havanın rengi simsiyah termik santral yüzünden

" Bill Gates’ten çarpıcı nükleer enerji yorumu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bill Gates’ten çarpıcı nükleer enerji yorumu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bill Gates’ten çarpıcı nükleer enerji yorumu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!