Okunma

Bin Yıllık Veri


22 Haziran 2009 Pazartesi 10:01
Bin Yıllık Veri

DVD, sabit disk ve bunun gibi veri depolama araçlarının uygun koşullarda saklandığında ortalama olarak 30 yıl ömrü olduğu söyleniyor. Yani bir DVD’ye koyduğunuz veriler yaklaşık 30 yıl boyunca bozulmadan saklanabiliyor. Bu süreden sonra verilerin bozulmaya başlayacağı belirtiliyor.

Japonya’daki Keio ve Kyoto Üniversite‘lerinden bilim adamları, ortaklaşa yürüttükleri çalışmada, üstüne yazılan veriyi 1000 yıl boyunca bozulmadan saklayabilecek bir teknoloji geliştirmek üzere olduklarını açıkladılar. Halen geliştirilmekte olan bu yeni deoplama sistemi yarı iletken teknolojisi temel alınarak tasarlanıyor.

Çalışmayı yürüten ekibin başındaki isim olan Prof. Tadahiro Kuroda geliştirdikleri teknolojinin on yıl içinde ticari olarak kullanılabilceğini iddia ediyor. On yıl içinde böyle bir ürün piyasaya çıkar mı bilinmez ama 1000 yıl dayanıklı olduğu iddiasını kanıtlamak için onlarca nesil beklemek zorunda kalacağımız kesin.

:: Verileri 1000 yıl boyunca bozulmadan saklamak sizce mümkün olabilir mi?

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Bin Yıllık Veri”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    😀

" Bin Yıllık Veri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bin Yıllık Veri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bin Yıllık Veri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "