“Binilebilen” yük robotu FX-2!


22 Aralık 2017 Cuma 19:00
“Binilebilen” yük robotu FX-2!

Güney Kore’den yeni bir proje! Bir Rainbow Robotics çalışanı kişilerin binilebileceği bir robot tasarladı. Bu robot, “pilotunun” ağır cisimleri taşımasına yardım eden bir yük robotu.

Rainbow Robotics isimli bir Kore firmasında tasarlanan FX-2 isimli robot, tasarımsal olarak bir gövdeye benziyor. Güney Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen proje sayesinde yük taşımak bir problem olmayacak.

Tıpkı bir insanın gövdesi gibi tasarlanan yük robotu FX-2, insanınkine benzer bilek, dirsek, diz ve parmak eklem sistemlerine sahip. Bunun yanında paslanmaz çelik bir dış iskelete sahip olduğunu da belirtelim.

Yük robotu FX-2 özellikleri

Normal bir insanın ortalama iki katı bir uzunluğa ve genişliğe sahip olan robotun asıl teknik özellikleri firma tarafından yayınlanmadı.

Robot bahsettiğimiz üzere bir insan gövdesinden esinlenerek tasarlanmış. Gövdenin bulunduğu kısımda kişinin oturabileceği oturağı ve bu gövdeye bağlı çelikten kol ve bacakları bulunmakta. Arkasından uzanan iki adet kontrol kolu sayesinde robotu hareket ettirebiliyoruz.

Yük robotu FX-2 ile oldukça detaylı çalışılmış. Kolların gövdeye bağlandığı omuz kısımları, parmaklar ve dirsekler insan vücuduna oldukça benzetilmiş. Omuzlar 360 derece dönebiliyor iken, el ve parmakların iç kısmı kavramanın daha rahat olması için suni deri ile desteklenmiş.

Robot özellikle ağır yüklerle işi olan insanlar için tasarlanmış. Fakat üretim maliyeti biraz tuzlu. Rainbow Robotics tarafından yapılan açıklamaya göre bir FX-2‘yi üretme maliyeti bir milyon doların üzerinde.

Şu an için test aşamasında olan yük robotu, henüz pratik kullanıma hazır değil. Ne kadar ağırlık taşıyabildiği de henüz bilinmiyor.Siz gelecekte robotların yeri konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarBatuhan Gindeközü

Genç fakat teknolojiyle haşır neşir birisi olarak, yenilikçi teknolojilere düşkün bir yazar. Özellikle akıllı cihazlar ve geleceğin teknolojileri ilgi alanları arasında. Haber ve yazılı incelemeler ile SDN'de karşınızda bulunacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - ““Binilebilen” yük robotu FX-2!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Alien 2 deki teğmen ripleyin kullandığı yük taşıma robotu aklıma geldi biraz daha hızlanabilirse gerçekleşebilir.

" “Binilebilen” yük robotu FX-2! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere “Binilebilen” yük robotu FX-2! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda “Binilebilen” yük robotu FX-2! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 2. 2 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 3. 3 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 4. 4 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 5. 5 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 6. 6 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 7. 7 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 8. 8 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 9. 9 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 10. 10 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!