Binlerce Microsoft kullanıcısının e-postası hacklendi


07 Mart 2021 Pazar 09:59
ABONE OL
Binlerce Microsoft kullanıcısının e-postası hacklendi

Çinli bir hacker grubu, Microsoft firmasının Exchange Server servisine saldırıda bulundu. Bu saldırılarda yaklaşık olarak 30 bin ABD kuruluşunun hesaplarına ulaşıldığı söyleniyor.

Kendilerine Hafnium adını takan Çin merkezli bilgisayar korsanları ulaştıkları e-postalar arasında çok sayıda yerel yönetim ve banka hesabı bulunduruyor. Ayrıca bunun yanı sıra hackerlar çok sayıda hastane, polis departmanı, okul, itfaiye merkezi ve kar amacı gütmeyen kuruluşa da ulaşmış durumda. Microsoft bu konuda kullanıcıları uyarırken problemleri gidermek adına çalışmalara başladı.

30 bin Microsoft Exchange hesabı tehlikede

Microsoft, Exchange hizmetinin güvenlik açıkları nedeniyle bir grup bilgisayar korsanının, kullanıcıların e-posta hesaplarını ele geçirdiğini açıkladı. Saldırının kaynağı Çinli bir hacker grubu olan Hafnium’dan geldi. Şirket bu saldırının ölçeğinden henüz bahsetmese de tahminler 30 bine yakın hesabın tehlikede olduğunu öne sürüyor. Bu hesaplar arasında çok sayıda resmi kuruluşun yer aldığı da dikkat çekmekte.

KrebsOnSecurity adlı siber güvenlik şirketi saldırıların 6 Ocak tarihinden bu yana devam ettiğini ileri sürüyor. Hatırlamayanlar için bu tarih, ABD’deki skandal kongre baskını gününe tekabül etmekte. Şubat ayı sonlarında saldırıların sıklaştığı ifade edilirken, yaklaşık iki aylık bir sürecin sonunda hackerların amacına ulaştığı belirtiliyor.

Microsoft Exchange

Tehlikeye giren hesaplar üzerine Microsoft güvenlik açıklarını giderecek birkaç güncelleme yazılımı yayınladı. Bu güncellemelerin hemen edinilmesi gerektiğini vurgulayan şirket, istismarın sadece Exchange Server 2013, 2016 ve 2019 programlarında meydana geldiğini ekledi. Microsoft Exchange Online kullanıcılarının ise saldırıdan etkilenmediği söylendi.

Şu anda son güncellemeler sayesinde ortada mevcut bir tehlike kalmış gibi görünmüyor. Ama elbette kullanıcılar güvenlikleri konusunda halen daha endişeli. Özellikle de erişilen hesaplardan ne gibi veriler elde edildiği ve bunların nasıl işleneceği büyük bir merak konusu.

Microsoft müşterilerinin güvenliğini sağlamak için ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı gibi kurumlar ile işbirliği halinde çalıştığını ifade etti. Şirket saldırılardan etkilenen tüm sistemlere mümkün olan en kısa sürede ulaşacaklarını açıkladı. Güncellemeyi indiren kullanıcıların güvenliğini en azından şimdilik kontrol altına aldı gibi duruyor.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
LOLA
LOLA
1 ay önce

BEnim ki duruyor sıkıntı yok

IntelAtomBomb52
IntelAtomBomb52
1 ay önce

microsoft hesabı olan ben

Mehmet Emre
Mehmet Emre
1 ay önce

benimkide duruyor sıkıntı yok benimkide

Mehmet Emre
Mehmet Emre
1 ay önce

yani çalınmadı gayet iyi durumda duruyor sıkıntı yok
micrsoft hesabımda

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Sizin e-postalarınıza bir şey olmamıştır çünkü exchange işletmeler için ve saldırı amerika merkezli yapılmış teknotomyde öyle yazıyodu dün

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Benim hesabım hacklendi 2 adımlı doğrulamayı açıp kullanın hesabı ve hakkımı helal etmiyorum

" Binlerce Microsoft kullanıcısının e-postası hacklendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Binlerce Microsoft kullanıcısının e-postası hacklendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Binlerce Microsoft kullanıcısının e-postası hacklendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  2. 2 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  3. 3 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  4. 4 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  5. 5 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  6. 6 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  7. 7 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  8. 8 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  9. 9 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  10. 10 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?