Okunma

BioShock 2


24 Haziran 2009 Çarşamba 13:04
BioShock 2

2008 yılında satışa sunulan ilk versiyonuyla, oyun otoriteleri tarafından “Yılın Oyunu” ödüllerine layık görülen BioShock‘un devamı kısa süre sonra duyuruldu. İlkinden 10 yıl sonra gerçekleşen olayları konu alan yapımda, Rapture’daki ilk Big Daddy rolündeyiz.


Yeni oyundaki en büyük düşmanımız Big Sister olacak

Yapımın hikayesine göre, Little Sister‘lardan biri diğerlerinden uzaklaşarak büyüyor ve oldukça güçlenerek, Big Sister haline geliyor. Tüm Big Daddy’lerden daha kudretli olan Big Sister, çevredeki bütün Little Sister’ları toplayarak, Big Daddy’lerden uzaklaştırıyor. Biz de dahil olmak üzere tüm Big Daddy’ler, kızları kurtarmak için bu yeni düşmanın peşinden gidiyoruz. Yalnız bu yolda kimse kimseye dost değil, yani aynı amaç için çabaladığımız Big Daddy’ler bile birbirine düşman. Dolayısıyla bir yandan Big Sister felaketiyle uğraşırken, diğer yandan birbirini engellemeye çalışan Big Daddy’lerle uğraşacağız…


İlk oyundan tanıdığımız mekanlar, BioShock 2’de de karşımıza çıkacak

Eski Rapture Kalmadı

Yine okyanusun ortasında Rapture’da ilerleyeceğimiz yapımda, ilk oyundan sonra 10 yıl geçtiği için, artık daha yıkık dökük bir ortam ile karşılaşacağız. Terk edilmiş Rapture’ın içerisinde dolaşan yaratıklar, orayı tam manasıyla cehenneme çevirdiği için, eski görüntüsünü bile arayacağımız bir mekan ortaya çıkacak.

#http://trailers.gametrailers.com/gt_vault/10456/t_bioshock2_demo_bigsishunt.flv#

İlk oyundan bildiğimiz Mercury Suites, Kashmir Restaurant gibi mekanların bulunacağı yapımda, yeni Little Sister’lar da bulunacak. Onları kurtarmak ya da ellerindeki ADAM maddesini kullanmak yine bize bırakılıyor. Bu opsiyon sayesinde, oyunun birden fazla sonu olacağını da tahmin etmek güç değil.

Bir Plasmid’in Nesi Var?

Yeni plasmid’ler ile karşılaşacağız oyunda, eskiden bildiğimiz birçok plasmid de yer alacak. Elbetteki tek silahımız plasmid’ler değil. Big Daddy’leri sağ elindeki matkap, istediğimiz zaman kullanıma hazır bir ölüm makinesi. Ayrıca karşımıza çıkacak Rapture’lıların da silahlarını alıp, onlara karşı kullanabileceğiz. Ayrıca çift elle silah veya plasmid kullanımı da, BioShock 2 ile mümkün olacak.

#http://trailers.gametrailers.com/gt_vault/10456/t_bioshock2_excl_debuttsr_gt.flv#

Bilindiği üzere BioShock’ta bant kayıtlarıyla bizi yönlendiren karakterler vardı. Yeni yapımda da bulunacak olan bu sistem sayesinde, DR. Tenenbaum ile tanışacağız. Bize son 10 yılda Rapture’da olan olayları anlatacak olan bu gizemli kişi, bulunduğumuz mekanlar hakkında bilgi verecek.

Çoklu Oyuncu

BioShock 2 ile beraber multiplayer seçenekleri de müjdeleniyor. Rapture’daki karakter tiplerinden birini seçerek oynayacağımız bu çoklu oyuncu seçenekleri hakkında henüz detaylı bilgi verilmiyor. Ancak plasmid’leri arkadaşlarımız üzerinde kullanmak keyifli olabilir!

#http://trailers.gametrailers.com/gt_vault/10456/t_bioshock2_e309_mp_int_gt.flv#

Eğer bir ertelemeye tabii tutulmazsa Avrupa’da 30 Ekim 2009 tarihinde yayınlanacak olan BioShock 2, PC’nin yanında Xbox360 ve PlayStation 3 için de geliştiriliyor. Yapımı için Unreal Engine kullanılan oyunu, 2K Marin stüdyosu hazırlıyor. Umuyoruz ki bir aksilik olmaz da, yılın son çeyreğinde Rapture’da yeniden buluşuruz. Bakalım “Yılın Oyunu” ödüllerinin çoğunu bir kez BioShock’a kaptıran Call of Duty, ikinci kez aynı yenilgiyi tadacak mı? Zira yılın son çeyreğinde Modern Warfare 2 de marketlere dağıtılmış olacak.

:: BioShock 2’de, ilk oyundaki hangi eksiklerin kapatılmasını istiyorsunuz?
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" BioShock 2 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BioShock 2 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BioShock 2 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "