Okunma

Biostar TPower I45


23 Temmuz 2008 Çarşamba 21:00
Biostar TPower I45
Biostar üst seviye ürünlerinin sayısını artırarak namına nam katmaya uğraşıyor. Ortaya çıkan anakartlar ise genellikle bizi heyecanlandırıyor. En son ürünü olan TPower I45, Intel P45 ve ICH10R yongasıyla güçlendirilmiş. Üzerinde irice ısı emiciler bulunan ürün aynı zamanda birkaç sayfa ötede göreceğiniz biçimde özel bir ek soğutucuya da sahip durumda. Gerçi bu soğutucuyu OCZ Vendetta ile kullanmak mümkün olmadı; ama daha ufak soğutucularla güzel gidecektir. Şimdi anakartımızı incelemeye başlayalım.

Biostar TPower I45

Mascom tarafından ülkemizde satışı yapılan Biostar’ın üst seviye ürünlerinden olan TPower I45 overclock için üretilmiş. Hatta kutusunda 600 MHz FSB referans hızına ulaşabileceğiniz belirtiliyor. Tabii bu değere ulaşabilmeniz bir yere kadar belleklere bağlı durumda. Zira verimli bir kullanım için 1200 MHz DDR2 belleklere ihtiyacınız olacak. Bunun yanında tabii biraz da işlemcinin silikonun iyi tarafından gelmiş olması gerekiyor. 🙂

Özel Bir Soğutucu

Biostar’ın bu anakartında, MOSFET‘leri ve kuzey köprüsünü soğutmak için kurulmuş olan ısı borusu düzeneği yeterli düzeyde iyi çalışıyor. Eğer daha da fazla serinlik isterseniz kutudan çıkan soğutucuyu anakarta monte edebiliyorsunuz.


Soğutucunun Bittiği An

Her ne kadar bu soğutucu iyi bir fikir da olsa üzerindeki fan, elimizdeki OCZ Vendetta ile çalışamadı. Sanırız fanı söküp sadece ısı emici kullanmanız faydanıza olacaktır. Hiç kullanmamanızdan iyidir diye düşünüyoruz.

Garip Bir Geçiş

Normal şartlar altında P45 yongaları grafik için iki tane 8x veya bir tane 16x PCI Express veriyolu barındırıyorlar. Bu uygulamalar için de kendiliğinden geçiş imkanı sunuyorlar. Ama Biostar biraz garip bir yol izlemiş ve araya sekiz tane irice jumper eklemiş. Buradaki jumper’ların yerlerini değiştirirseniz yuvalar 8x+8x oluyor. Fotoğraftaki gibi bırakırsanız sadece bir tanesi 16x oluyor. Bunu biraz garip karşıladık.

Isıyı İyice Dağıtın

Soğutma sistemi büyük işlemci soğutuculara yer bırakıyor; ama daha önce bahsettiğimiz gibi, özel soğutucu kuleyi buraya takmanız mümkün olmayabiliyor. Dijital termometreden önce overclock edilmiş sistemde parmak (kızartma) testi yaptık; ne kuzey köprüsü ne de MOSFET’ler elimizi yakmadı.


Yeterli Alan VarAnakart donanımlı olmasına rağmen üzerinde iri bileşenler için yer sağlıyor. Soğutucular oldukça düşük profile sahip. Dolayısıyla yeni bileşenler için kafanız rahat. Pasif soğutmaya sahip grafik kartlarını (ters tarafa bükülen iri soğutucuları düşünün) bu anakartta kullanabilirsiniz.

Arka Panel

Altı tane USB yuvası gördüğümüz panelde iki tane de eSata bulunuyor. analog ses çıkışı isterseniz buradan faydalanabilirsiniz. Dijital ses çıkışları için ayrı bir arka panel modülü kutu içinden çıkıyor. Peki FireWire? Maalesef bu anakartta FireWire bulunmuyor.

Genişleme Yuvaları

Her yuvadan ikişer tane mevcut: PCI Express 1x, PCI Express 16x ve PCI. Tekrar hatırlatalım. 16x PCI Express yuvalarından ya bir tanesi tam hızda çalışıyor ya da ikisi de 16x genişliğini bölüşüyorlar.

Güney Köprüsü

Intel’in ICH10R yongasını barındıran TPower I45, 6 SATA yuvası sağlıyor. Fotoğrafta gördüğünüz hata ayıklama göstergesi sayesinde hem sistem açılana kadar oluşabilecek hatalardan haberdar oluyorsunuz hem de sistem çalıştığında işlemci sıcaklığını görebiliyorsunuz.

Burada uzay montaj çalışanlar için iki tane de özel tuş yerleştirilmiş. Bir tanesi yeniden bağlatmaya yarıyor, diğeri ise güç düğmesi görevini görüyor.

Yorumlar

Biostar’ın TPower I45 isimli anakartı gelişmiş özellikler ve yüksek overclock yeteneğine sahip. Anakartın her yerinde katı kapasitörler kullanılmış. Diğer markalar gibi üzerinde bir güç koruma teknolojisi veya garip ek bileşenler bulunmuyor. Dolayısıyla bu da gelişmiş hız aşırtma yeteneğine sahip bu kartı 200 doların altına çekiyor. Bu anakartta FireWire bile bulunmuyor olması, bize "sadece performans için beni al" vurgusu gibi geliyor. Önerilen son kullanıcı fiyatı ise 180 dolar + KDV.

Asus ve Gigabyte gibi üreticilerden daha pahalı çözümlere yönelmek istemeyip de overclock potansiyeli iyi bir anakart arayan kullanıcılara Biostar TPower I45 ürününü öneriyoruz


Teknik Özellikler

Biostar TPower I45
Anakart

Soket Uyumluluğu: Intel LGA 775
Yonga:  Intel P45 / ICH10R
Güç Gereksinimi: 24 iğneli ATX bağlantısı, işlemci için 8 iğneli bağlantı.
Bellek: 4 tane DDR2 1066 yuvası
İç Bağlantılar: 2xPCIe 16x, 2x PCI, 6x USB, 6x SATA, IDE, 2x PCIe 1x
Dış Bağlantılar: PS/2 Klavye ve Fare, 6x USB, 6x 3,5 mm ses bağlantısı, Gigabit LAN, 2x eSATA

Üretici:  Biostar / Tayvan
Temsilci: Mascom
Fiyat: 180 dolar + KDV

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Biostar TPower I45 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Biostar TPower I45 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Biostar TPower I45 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "