Bir nevi “1984”: Avrupa da izlenecek


01 Nisan 2020 Çarşamba 18:25
Bir nevi “1984”: Avrupa da izlenecek

Avrupalı ​​bilim insanları, yeni tip Corona virüsü Covid-19‘un yayılmasını takip etmek için yararlı mobil uygulamalar oluşturmak adına ortak bir program başlatıyor. Reuters tarafından bildirilen habere göre, bugün, 130 bilim adamı, akademisyen ve teknoloji uzmanı Pan-Avrupa Gizlilik İlkeleriyle Yakından Takip (PEPP-PT) girişimini resmi olarak başlatmak için bir araya gelecekler.

ABD’den sonra Avrupa da izlenecek

ABD’nin de toplumu izlemek için bir portal oluşturacağını bu hafta içinde bildirmiştik. Aynı şekilde ABD de corona virüsün yayılımını incelemek için cep telefonu konum verilerini kullanmaya başladı. Ülkenin şimdilik amacı hangi yerlerin kalabalık olduğunu bulmak ve virüsün yayılabileceği yerleri tespit etmek.

PEPP-PT, sadece bugünler için değil gelecekte de salgını önlemek için izleme işlemine devam edecek.

İsviçre’de kar amacı gütmeyen kuruluş olarak geçen PEPP-PT, sadece bugünler için değil, gelecekte de Avrupa’daki insanlar arasında yayılabilecek Covid-19 salgınını izleyebilecek uygulamaların geliştirilmesine odaklanacak. Teknolojinin gizlilik standartları ve hizmetleri, ülkelere ve geliştiricilere sunulacak.

PEPP-PT konuyla ilgili olarak “Virüs hızla yayıldı ve siyasi sınır tanımıyor. Onu kontrol altına almak için aynı şekilde hareket etmeliyiz. Sağlığı, mahremiyeti ve ekonomiyi korumak için hız ve uluslararası işbirliği şart.” açıklamalarında bulundu. Proje kapsamında üyeler arasında Heartbeat Labs, PocketCampus, Vodafone, 3db ve ISI bulunuyor.

“Büyük birader seni izliyor”

Vatandaşlara ait GPS konum verilerinin toptan ve kontrolsüz kullanımı elbette endişe verici. Bu proje her ne kadar salgını önlemek için kullanılacak olsa da kısıtlama olmadığı takdirde kötüye kullanım mümkün olabilir. Bu da gizlilik haklarının ihlalini yaratabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, PEPP-PT, AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) saygı duyulacağını altını çizerek vurguluyor. Ancak bu teknoloji yine de akıllara George Orwell’ın çok okunan kitaplarından biri 1984’ü ve “Big Brother is watching you” satırını akıllara getiriyor.

ABD’den sonra Avrupa da mobil veri üzerinden izlenecek.

İngiltere, Covid-19’u izleme uygulamalarının sonuçlarını önceden araştırdı. Hükümetin, bilginin anonim hale getirilmesi şartıyla, vatandaşın akıllı telefonlarından toplanan konum verilerini kullanmasının kabul edilebilir olduğunu söyledi. İngiltere’nin bu plana kesin olarak katılıp katılmayacağı yine de belli değil. Ülkenin, Avrupa Birliği‘nden ayrıldığı kabul edilerek bir geçiş döneminde olduğu varsayılacak. Ancak İngiliz Hükümeti’nin, cep telefonu operatörleriyle GPS izlemenin nasıl kullanılabileceği konusunda görüşlerde bulunduğu bildiriliyor. Raporlar, İngiltere’nin bağımsız ve gönüllü bir Covid-19 izleme uygulaması için çalışmalara başlamayı düşündüğünü gösteriyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Bir nevi “1984”: Avrupa da izlenecek”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Zaten izliyorlardı, şimdi daha derinden içlemek için “bahane” buldular…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Kraliçeye bak dünden hazır

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  1884 değil miydi o ya? 🙂

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   evet evet 1884…
   yazarı da mahmut tuncer…
   okumalısın mutlaka…tam sana göre…

" Bir nevi “1984”: Avrupa da izlenecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bir nevi “1984”: Avrupa da izlenecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bir nevi “1984”: Avrupa da izlenecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!