Okunma

Bir Torrent efsanesi daha kapandı!


27 Şubat 2017 Pazartesi 02:00
Bir Torrent efsanesi daha kapandı!

Torrent sitelerine karşı açılan savaş tüm hızıyla sürüyor. Bu kez uzun yıllardır ilgi odağı olmayı başaran bir başka torrent sitesi daha diğerlerinin akıbetine uğradı ve kapatıldı. Bahsi geçen torrent sitesi ise Mininova’dan başkası değil.

Mininova neden kapandı?

2004 yılında BitTorrent ile başlayan torrent hareketinin öncülerinden biri olan Mininova, beş Hollandalı öğrenci tarafından kurulmuş ve Suprnova adlı ilk torrent sitesinin kapanmasının ardından hizmete başlamıştı. O yıldan bugüne kadar geçen süreçte de müthiş bir başarının altına imza atmayı başarmıştı.

İlk olarak hobi amaçlı kurulan internet sitesi bugüne kadar sahiplerine milyonlarca Dolar kazandırmayı başardı. Tabii ki bu başarının ardından yasal süreç de başlamış oldu. Sitenin üzerindeki yasal baskı artmaya devam ediyordu ki, Mininova tarafından yapılan açıklamaya göre 4 Nisan 2017 tarihinden itibaren Mininova artık hizmet veremeyecek.

Kaybettikleri davanın ardından tüm telif haklarını ihlal eden torrent dosyalarını silmesi gereken Mininova, bu şekilde hayatını sürdürse de artık kimse torrent dosyası yükleyemediği için popülerliğini yitirmeye başlamıştı. Yedi yıldır hizmetini bu şekilde sürdüren Mininova artık kapılarını tamamen kapatacağını ve dosya sahiplerinin yükledikleri dosyaları acilen yedeklemesini istediklerini belirtti.

Bu arada hemen belirtelim, yedi yıldır legal bir şekilde işlerini sürdüren Mininova hala başarısını devam ettirmesini bildi. Hatta yasal hale gelmeye karar vermesinden bugüne kadar geçen süreçte 950 milyondan fazla torrent dosyası sunucularına yüklendi. Fakat artık gelirler giderleri karşılayamaz hale gelmişti ve Mininova da kapanma kararı aldı.

:: Mininova kullanıyor muydunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Bir Torrent efsanesi daha kapandı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  zaten 5 sene önce büyük bir ceza yiyip lisansız icerik bulundurmuyordu.
  kopya film oyun yoktu zaten eskiden kulanıdıkta 5 senedir boşa kürek ceken bir sieydi demekki ne gerek var boşuna server ücreti ödemeyelim demişler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  pazardaki tezgahlar nasıl mafyaların elindeyse buda internet mafyalarının elinde gösteriş bunlar yarın öbürgün başka siteler acıyorlar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yalan dolan ,giderleri karşılayamıyorlarmışmışmışmış

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Nette tanıştığım bir hatun bu siteyi önermişti bana. Ne hatun kaldı ne site. Yaşlanıyoruz beyler

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kapatsınlar yenisini açarız bu kur farkları ve ekonomik koşullarda korsan zorunluluk oluyor

" Bir Torrent efsanesi daha kapandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bir Torrent efsanesi daha kapandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bir Torrent efsanesi daha kapandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "