Birkaç Saniyede Ful Şarj!


13 Mart 2009 Cuma 16:24
Birkaç Saniyede Ful Şarj!

Bahsettiğimiz üzere cep telefonu gibi cihazlar son yıllarda aldı başını gitti. Ancak bunca gelişmeye rağmen çözülemeyen bir mesele var. Büyük ihtimalle siz de fark etmişsinizdir; cihazlar bir şey hariç tamamen yenilendi: Piller. Evet, daha çok güçlendiği doğru (Philips telefonları bunun önemli bir kanıtıdır, hatta Pilips : ) ama ortalığı kasıp kavuracak yenilik getiren bir teknoloji henüz yok.


Çabuk şarj etmenin yollarından sonuncusu J

Neyse ki yakında bu darboğazı da ortadan kalktığına şahitlik edeceğimizi umuyorum. Lityum iyon pillerin üretim metodu geliştirme aşamasında ve bu pilleri daha küçük, daha hafif ve en önemlisi çok daha çabuk şarj edilebilir hale getirecek.

Yakın Geleceğin Pil Standardı

Lityum iyon piller cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve benzeri diğer tüketici elektroniğinde yaygın olarak kullanılıyor ama açıkça hissedilir bir açığı var: uzun sürede şarj olması. Massachusetts Institute of Technology’den (bildiğimiz meşhur MIT) Gerbrand Ceder ve ekibi standart lityum iyon pil materyali olan lityum demir fosfatı kullanarak farklı ortamlarda iyon ve elektronların nasıl hareket ettiğini bilgisayar simulasyonu ile canlandırdılar.


Profesör Gerbrand Ceder solda

Test iyonların yeni ortamda çok hızlı hareket ettiğini ancak iyonların materyalden geçmesiyle ilgili bir problemin olduğunu ortaya koydu. Bu yeni teknoloji araştırmaya ve üzerine düşmeye değer bir teknoloji. Zira lityum demir fosfat daha düşük maliyetiyle dikkat çekiyor. Şimdiye dek standart lityum kobalt piller hep daha çok dikkat çekti çünkü ağırlığına göre daha çok güç kapasitesi sunabiliyor. Ancak aynı zamanda şarj süreleri lityum demir fosfata göre çok ama çok daha fazla. Bunların ötesinde üretim sürecine henüz daha vakit olmasına karşın gerçekten bir-iki yıl içinde dakikalar hatta saniyeler içinde şarj olabilen pilleri görebiliriz.

:: Cep telefonunuzun pili şarj olmamakta ısrarcı mı? Ne kadar süreyle?

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Birkaç Saniyede Ful Şarj!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  sacmalıkla dolu bır haber

" Birkaç Saniyede Ful Şarj! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Birkaç Saniyede Ful Şarj! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Birkaç Saniyede Ful Şarj! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 2. 2 Yetkili bi abi geliyor! Saat 21.00'da canlı yayın! Yetkili bi abi geliyor! Saat 21.00'da canlı yayın!
 3. 3 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 4. 4 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 5. 5 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 6. 6 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 7. 7 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 8. 8 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 9. 9 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 10. 10 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!