Okunma

Bitcoin dolandırıcılık mı?


14 Eylül 2017 Perşembe 06:00
Bitcoin dolandırıcılık mı?

Özellikle son zamanlarda, Bitcoin gibi dijital para birimleri hem teknoloji hem de ekonomi dünyasının dilinden düşmüyor. Son olarak, JP Morgan patronu Jamie Dimon tarafından dijital paraların sadece uyuşturucu kaçakçıların, katillerin ve Kuzey Kore gibi yerlerde yaşayanların kullanması için uygun olduğunu söylemesi ise ortalığı karıştırdı.

Dijital paralar patlayacak!

ABD’nin en büyük bankası JP Morgan’ın başındaki isim olan Jamie Dimon, dijital para birimlerinin işe yaramayacağının altını çizerken, insanların para birimi üretmesini ve bunu satın alanların akıllı olduğunu düşünen bir iş bulunamayacağını belirtiyor.

Venezuela, Ekvator veya Kuzey Kore’de olanların ya da uyuşturucu taciri, katil ya da bunun gibi işler yapıyor olanların Amerikan Doları yerine Bitcoin tercih etmesinin normal olduğunu söyleyecek kadar iddialı olan Dimon, dijital para için bir piyasa olduğunu ancak çok kısıtlı olduğunu ifade ediyor.

Finansal krizin ardından ortaya çıkan sanal bir para birimi olan Bitcoin, insanların bankaları ve geleneksel ödeme süreçlerini atlayarak ürün ve hizmetler için ödeme yapmalarını sağlıyor. Bankalar ve diğer mali kuruluşlar ise, bu sanal paranın kara para aklama ve çevrimiçi suç ile erkenden ilişkilendirilmiş olması sebebiyle endişe duyuyor. Bazı hükümetler dışında dijital para birimleri de kabul görmüş değil.

17-09/14/bitcoin-dijital-para-birimi-dolandiricilik-sdn-02.jpg

Bitcoin yatırımı yapanların büyük zarar edeceğini söyleyen Jamie Dimon, bu dijital parayı 1600’lü yıllardaki ünlü piyasa balonuna benzetmenin yanında dolandırıcılık olarak nitelendiriyor. Dimon’un bu açıklamalarından sonra Bitcoin değerinde bir dalgalanma yaşandığını ve düşüş kaydedildiğini de belirtelim.

Bitcoin, Aralık ayından bu yana değerini katlarken geçtiğimiz ay 4700 dolar seviyesine kadar ulaşmıştı. Açıklamalar sonrası ise bu değer 4000 doların altını gördü.

:: Dijital para birimleri konusunda siz ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Bitcoin dolandırıcılık mı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  al işte açıklama ve alınana bitcoin ile çakallık yöntemleri 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hepimiz çoktan bitcoin e geçtik bile. Parayı görenimiz oluyor mu ? Bankada rakamlardan ibaret artık. O rakamlar biz görmeden kredi kartına faturalara bir yerlere gidip duruyor. Bu bitcoin bu işin ete kemiğe bürünmüş hali. Ülke deki ekonomistler acilen bir çalışma başlatıp bunun yasal prosedürünü hazırlamalılar. Sağlam geliyor bitcoin!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bitcoinin belli üretimhacimi var bu hacimin sona doğru geldiğinde neler olacak acaba ?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Evet gerçekten çok güzel bir tesbit Lakin bir yönüne katılmıyorum.. Esrar kaçakçıları katiller kara borsacılar dijital fidyeciler hırsızlar için iyi bir para birimi Bununla birlitde yanıldığı konu mağlesef bu işler tavan yaptığından bitcoin sürekli değerleniyor Muhtemelen japon mafyası tarafından işletiliyor Etherunda muhtemelen rus mafyası tarafından işletiliyor yakında türk ve italyan versiyonuda çıkar YAZILIMCILARA İPUCU kendi paranı başlat

 5. SDN Okuru dedi ki:

  sen şimdi insanlığın gelmiş geçmiş kültürüne yön veren değer verilen altınla dijital ortamda hiç var olmayan 1 ler ve sıfırdan ibaret olan şeyimi karşılaştırdın ?? ALLAH sana akıl fikir versin senin gibi balon işte gün gelince patlayacak

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bildiğin kara para aklama aracı sizde bu pisliğe dahil olmayın gidin altın alın

 7. SDN Okuru dedi ki:

  2012 yılında 1 coin 50 usd iken almadım sebebi ise boyle insanlar çıkıp , Bitcoin ile kara para aklandığını ve kirli işlere bulaştığını haber yapmışlardı. tirsmiştim.

  Şunu anladım biri çıkıp böyle birşey diyorsa Alın arkadaşlar 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  aynen

 9. SDN Okuru dedi ki:

  En sonunda birisi gerçekleri söylemiş…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Para babalarının gözü korkmuş belli ki.. Kağıt parayı para yapan insanların verdiği değerdir.. o paranın karışığı aslen altındır.. altını değerli yapan nedir? hiç bir şey.. gene bizim verdiğimiz değerdir.. yarın hepsinden vazgeçip daha çok insan bitcoin'e değer verdiğinde değerli olan yani para olan şey bitcoin olacak.. o yüzden bitcoin bir balon değildir.. gelecekteki dijital çağın gerçek parasıdır..

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Artık işine gelmiyor tabi dünyayı eskisi kadar rahat sömüremiyorlar bitcoin varken

 12. SDN Okuru dedi ki:

  bitcoin sanal,dijital,sahte,balon bir ürün,doğru, ama dolar ın kağıda basılmamış hali olduğunu söylemek işlerine gelmiyor. SANAL veya GERÇEK(miş sanki), tek hedef devletlerin,milletlerin SÖMÜRÜLMESİ.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikan doları da karşılıksız basılıyor. Kripto paralar da karşılıksız basılıyor. Bankalar devre dışı kalacağı için böyle eleştiriyorlar

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Dolar'ın bir karşılığı mı var ki bitcoin uydurma geliyor? Adam kağıt üzerine bir takım sayılar ve semboller yazıyor ve basıyor. 1972 yılından beri de bastığı paranın Merkez Bankasında altın karşılığı yok. Üstelik FED Amerikan devletinden de bağımsız bir kurum. Söylermisiniz hangisi daha sanal?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni mi anlamışlar, bitcoin sanal bir para birimi, herhangi bir karşılığı yok, para ve diğer yatırım ürünleri gibi değil ve eninde sonunda bunu tasarlayanlar, tasarlatanlar bu balonu patlatacak, birileri iyi vurgun yapacak, bedava para hayalinde olan ufak insanlar sayesinde.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  bankaların bi tarafı tutuştu baksanıza (hadi koçum göster gücünü)

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Çok korkmuşlar belli

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bu bitcoin sisme bolan arkardaslar forex gini siz gidin şimdi gidin 1 milyarl ik bitcoin alin deger artar çünkü insanlarin verdiği degere göre değişiyor oyuzden sisme yani ne bir devlete nede başka bir anlaşmaya dayali tamamen ülkeler den bagamsiz bireysel bi para birimi yani coktabsey yapmamak lazimn

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi bitcoin sayesinde bankalara gereksinim kalmayacak o yüzden taşlarsın

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Öyle derler ama eninde sonunda hep yükselir.

" Bitcoin dolandırıcılık mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bitcoin dolandırıcılık mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bitcoin dolandırıcılık mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "