Bitcoin vergilendirilecek mi?


13 Aralık 2017 Çarşamba 11:04
Bitcoin vergilendirilecek mi?

Son dönemin en çok konuşulan konularından biri olan Bitcoin için flaş bir gelişme yaşanıyor. Durmak bilmeyen yükselişi ile yatırımcıları zengin eden sanal para birimine devlet eli değecek. Ortaya çıkan iddialara göre bu para birimi için vergi konusu gündeme geldi!

bitcoin

Bitcoin için vergi konusu gündeme geliyor!

Ciddi yükselişi ile yatırım ve madencilik yapanları zengin etmeye devam eden Bitcoin için devletin bir adlandırma yapacağı ortaya çıktı. Haberturk’ten Rahim Ak’ın yaptığı habere göre devlet, sanal para birimi için ciddi bir çalışma başlatacak.

Sanal paralardan elde edilen kazancın vergilendirilmesi için harekete geçildi. Vergi kanunlarına göre bir kazançtan vergi alınması için o kazancın resmi bir adının adının olması gerekiyor. Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk’ün tarafından verilen bilgiye göre Maliye Bakanlığı, kripto paraya isim konulması için Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkez Bankası’na danıştı ve isimlendirme konusunda yardım istedi.

Sanal paraya isim verilmesinin vergilendirme için birinci koşul olduğunu belirten Adnan Ertürk, üç isim üzerinde konuşulduğunu belirtti. Bunlardan ilki Bitcoin’in bir ‘emtia’ olarak kabul edilmesi. İkincisi ‘menkul kıymet’ ve üçüncüsü de ‘para’ olarak adlandırmak.

Adnan Ertürk, SPK’nın menkul kıymet tanımına karşı çıktığını belirterek, SPK’nın tavrını özetle şöyle açıkladı: “SPK, Bitcoin’in kendi menkul kıymet tanımına uymadığını belirtiyor. Öncelikle menkul kıymetin dayalı olduğu bir gerçek ürünün olması gerektiğini belirttiler.”

Merkez Bankası uzmanlarının ise paranın bir devlet daha doğrusu bir devletin merkez bankası tarafından bir değer kaşılığında basılmış olması gerektiğinden yola çıkarak Bitcoin’e “para” denilemeyeceğini ifade ettiklerini söylüyor.

Türkiye’nin kripto parayı bir emtia olarak kabul edeceği işaretlerini güçlendiriyor. Ertürk de Kanada örneğini vererek bu ülkenin Bitcoin’i bir emtia olarak gördüğünü hatırlatıyor. Emtia olarak kabul görmesi halinde ise gelir vergisi ve KDV alınabilecek.

Emtia onaylanırsa gelir vergisi ve KDV eklenecek

2017’de 24 bin liradan fazla arizi kazanç elde ediyorsanız bunu beyan edip vergisini ödemek zorundasınız. Eğer sürekli Bitcoin alıp satıyorsanız ve buradan gelir elde etmişseniz bu durumda gelir vergisi beyannamesi verip kazancınızdan Gelir Vergisi ödemek zorundasınız. Bu verginin oranı % 15’ten başlayıp % 35’e kadar gidiyor. Buna ek olarak %18 KDV’nin de ekleneceği belirtiliyor.

Bitcoin, bir para olarak tanımlanırsa ise herhangi bir şekilde vergiye tabi olmayacak. Menkul Kıymetler kategorisine alınırsa 2016 yılında 11 bin TL limitinin üstüne çıkmadığı takdirde vergilendirilmeyecek. 11 bin TL limiti aştığı durumda ise vergi ödemesi gerekecek.
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Bitcoin vergilendirilecek mi?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Zaten Vergilendiriliyor!

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunu nasil yapacaklar cok merak ediyorum. Kripto para biriminin bu kadar yuksek ucretli olmasinin sebebi zaten vergiden kacabilmek. Aksi halde boyle olmazdi.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Bunu yapmak basit. Sonuçta bir aracı firma ile kripto para alınıp satılıyor. bu firmalar aracılığı ile senin hesabındaki bakiyeyi vergilendirebilirler. Ha bu aşılamaz bişey mi? değil. ama sıkıntı olacak yani.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Araci firma gerekmiyor her zaman. Eger madenciligi kendin yapiyorsan firmaya gerek yok, eger baskasindan direkt satin aliyorsan gene de firmaya gerek yok. Yani vergilendirilmesi zor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülke %11 büyüyor ama ne tesadüf, herşeye ya vergi geliyor ya da oranı artıyor.

" Bitcoin vergilendirilecek mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bitcoin vergilendirilecek mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bitcoin vergilendirilecek mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 2. 2 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 3. 3 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 4. 4 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 5. 5 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 6. 6 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 7. 7 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 8. 8 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
 9. 9 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 10. 10 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!