Okunma

Blockchain dini tanıtıldı!


04 Haziran 2018 Pazartesi 08:00
Blockchain dini tanıtıldı!

Kripto paraların çok sık konuşulduğu bu dönemde, oldukça ilginç bir tanıtım ile blockchain dini duyuruldu. Kurucu Matt Liston, blockchain dini hakkında bilgiler verdi.

Blockchain dini: 0xΩ

Blockchain destekli bir tahmin platformu olan Augur’un eski CEO’su Matt Liston, New York’taki New Museum’da Blockchain dinini tanıttı. 0xΩ adıyla tanıtılan dine ait, kutsal kitap olarak nitelendirilen alev kağıtlarının 40 adet kopyası dağıtıldı.

Forbes’in verdiği bilgiye göre Liston konuyla ilgili olarak: “İnanç setlerinin çok daha hızlı bir şekilde güncellenmesine izin verebilecek bir çerçeve sayesinde, bu dine inanmak demokratikleşmeyi getirecek” dedi.

Bu inançtaki temel fikir, tıpkı Blockchain teknolojisinde olduğu gibi bir otoriteye ihtiyaç duymamak. Günümüzdeki çoğu dini inanışta Papa, Dalai Lama gibi tepedeki insanların kararları, o dine inanları baskı altına alıyor. İnanca sahip ortalama bir kişi, temel inançları üzerinde çok az etkiye sahip oluyor.

0xΩ dininde ise bu dine inanan her kişinin söz hakkına sahip olması hedefleniyor. Bunun için inananlar, blok zinciri dini metinlerini iyilik amaçlı yapılacak durumları desteklemek için kendileri değiştirebilecek.

Blockchain dini

Ayrıca yapılan çalışmalarda, bir yardımsever yaptığı yardımın nereye gittiğini gördüğünde daha fazla bağış yapmak isteyebildiğini görülüyor. 0xΩ ile bu şeffaflık sağlanarak, insanların daha yardımsever davranması hedefleniyor.

Liston, yerleşik dinlerin de blok zincirden de faydalanabileceğini, kendi kutsal işleri ya da bağış harcamaları konusunda takipçi geri bildirimleri alabileceklerini belirtti. Liston, finansal olarak 0xΩ dininden yararlanmayacağını, bu yılın sonunda resmi olarak piyasaya çıktıktan sonra projeye bağış yapmayı planladığını iddia ediyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Blockchain dini tanıtıldı!”

 1. Yavuz Selim dedi ki:

  Bunların dini imani para olmus walla

 2. Ömer hatay dedi ki:

  Bunlarinda dini imanı para olmuş

 3. EE dedi ki:

  Blockchain bu kripto para degil miydi? Hani “adamların dini imani para olmuş” derler ya… Bu da o hesapa geldi…

  1. Kemal dedi ki:

   Blockchain, basit bir değişle dağıtık veri tabanı demektir, kripto para değil.

 4. Baha dedi ki:

  Allah tan başka ilah yoktur.. Son peygamber MUHAMMED a.s. dır.. Son din İslam dır.. Son kutsal kitap Kur-an dır..

 5. Melik dedi ki:

  Abi inceleme ve UKT’sini sabırsızlıkla bekliyoruz 😀 Çıkış tarihi belli mi bir de ?

 6. Anonim dedi ki:

  Ahanda buraya yazıyorum 🙂 ikinci çiftlik bank vurgunu ***** zeki Din üzerinden iyi para toplar.

 7. Mesut dedi ki:

  Sapıtmış bu insanlar ısmarlama din mi olur Peygamber Efendimiz Hz:Muhammed (sav) son Peygamber ve İslam tek dindir …

  1. Mısdava dedi ki:

   Ama islam dini için

 8. sami dedi ki:

  kiyamet yakindir

" Blockchain dini tanıtıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Blockchain dini tanıtıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Blockchain dini tanıtıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "