Okunma

Blogculara Tavsiyeler – 4


18 Haziran 2013 Salı 12:40
Blogculara Tavsiyeler – 4

İyi bir blogcunun olmazsa olmazları

Yeni bir blog açmak, aynı anda hem çok kolay, hem de çok yorucu görülebilen nadir işlerden biridir. Eğer iyi bir blogcu olmak istiyorsanız, ilk adımdan itibaren dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Sadece taze blogcular değil, deneyimli blogcuların da bu adımları gözden geçirip, kendilerini sorgulamasında fayda var.

Hedeflerinizi belirleyin

Blog sayfasını açmadan önce, onunla neyi hedeflediğinizi mutlaka belirlemeniz gerekiyor. Bulunduğunuz alandaki uzmanlığınızı mı göstermek istiyorsunuz? Birilerine yardımcı mı olacaksınız? Yaptığınız işi mi tanıtacaksınız? Biraz reklam alarak, maddi gelir mi elde etmeyi hedefliyorsunuz?

Yoksa sadece biraz eğlenmek, gündemi yorumlamak ve fikirlerinizi paylaşmak mı istiyorsunuz? Hedefi iyi belirlemeniz; tema seçiminden, yazılarınızda kullandığınız tona kadar her şeyi olumlu etkileyecektir.

Sürekliliği koruyun

Yayıncısı olduğunuz blog, sizin markanızdır. Tıpkı Apple ya da Google gibi, blog sayfanız hitap ettiğiniz kitleye özel bir mesaj iletmelidir. Bu nedenle, blogunuzun tasarımını ve içeriğini sürekli olarak ana temanızla bir bütün olarak düşünmelisiniz. Ziyaretçilerinizin beklentilerini karşılamak ve onların tekrar gelmesini sağlamak için, içerik üretiminde sürekli olmanız gerekiyor.

Ruhsuz bir yayıncı olmayın

Bir blogu web sitesinden ayıran en önemli şey, yaptığı sosyal etkidir. Yayıncı siteler, profesyonel gerekçelerle okurlarıyla belirli bir mesafeyi korumak ve yazı tonuna dikkat etmek zorundadır. Oysa siz, “kendinizin patronu” olarak –ziyaretçileriniz hariç- kimseye hesap vermek durumunda değilsiniz.

Bunu avantaja dönüştürüp, okurlarınızı sıcak bir merhaba ile karşılayın ve içerikle ilgili yorumları sadece blog yazılarınızın altında sınırlı tutmayın. Onlara ne kadar değer verdiğinizi gördüklerinden emin olun. Ziyaretçilerinizle Twitter, Tumblr, Facebook üzerinden etkileşim kurun ve kitlenizin nasıl hızla genişlediğine tanık olun.

Yardım istemekten çekinmeyin

Blog dünyası her geçen gün değişiyor ve bu hızlı dönüşümde tecrübeli blogcular bile bazen yolunu kaybedebiliyor. Ne var ki iyi bir blogcu, blog topluluğunun birbirine sıkı sıkıya bağlı bireylerden oluştuğunu bilir ve üstesinden gelmek istediği herhangi bir noksanlığı ile ilgili diğerlerine sormaktan çekinmez.

Blog dünyasında başarılı olmanın yolunun, bir topluluk oluşturmak ve yardımlaşmak olduğunu unutmayın. Blogcuların büyük bir çoğunluğu, yeni başlayanlara yardımcı olmayı sever ve bir zamanlar herkesin “çaylak” olduğunu unutmaz.

Göz önünde kalın

Blog sayfanızın başarısı, büyük ölçüde o sayfanın dışında yaptığınız çalışmalara bağlıdır. Blogcu topluluklarına katılın, Digg ve Stumbleupon gibi sosyal imleme platformlarına kaydolun, Facebook ve LinkedIn’de blog sayfanızın varlığını öne çıkarın.

Üzücü olsa da, sadece yazdığınız içerik iyi olduğu için ziyaretçiler sayfanıza akın etmeyecektir. Ekstra çaba göstermeniz gerekir. Başarılı bir blog oluşturmak için ilgi çekici içeriğin yanı sıra, o sayfayı tanıtmak ve blogunuzla bir topluluk oluşturmak da gereklidir.

Kendiniz olun

Blog sayfanız, markanız olduğu kadar sizin varlığınızın da bir sembolüdür. Ziyaretçileriniz, gündemi takip etmek ya da ürün incelemesi okumak için onlarca başka siteye gidebilir, oysa onlar sizin yorumlarınızı merak ettikleri için sayfanızdadır.

Bunun bilincinde olun ve blogunuzun her bir parçasında kendi kişiliğinizi yansıtın. Yazılarınızda sürekli aynı tonu kullanmaya özen gösterin. Bir yazıda “senli benli” hitap ederken, bir sonrakinde “sizli bizli” ifadeler kullanmaktan kaçının. Siz bir blogcusunuz, editör ya da muhabir değil. O yüzden onlar gibi yazma hatasına düşmeyin, özgür olun!

:: Blog kullanıyor musunuz?

 
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Blogculara Tavsiyeler – 4 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Blogculara Tavsiyeler – 4 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Blogculara Tavsiyeler – 4 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "