Okunma

Blogspot’un Kapatılmasına En Resmi Cevap!


01 Mart 2011 Salı 16:09
Blogspot’un Kapatılmasına En Resmi Cevap!

Digiturk‘ün açtığı dava sonucunda mahkeme kararıyla kapatılan en popüler blog servislerinden biri olan Blogspot.com (Blogger.com) için en yetkili makama merak edilenleri sorduk.

Türkiye’nin partner ülke olarak katıldığı CeBIT Hannover‘de Bitkom‘un davetlisi olarak katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, konuşma sonrasında sadece ShiftDelete.Net’e konuştu.

İşte O Özel Röportaj

Sitelerin neden kapatıldığını, internette özgürlükleri savunmak için resmi kurumların nasıl yol izleyeceğini, yasaların nasıl güncelleneceğini sorduk. İşte aldığımız yanıtlar.

Ulaştırma Bakanı’nın bu sözleri için ne diyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

54 yorum - “Blogspot’un Kapatılmasına En Resmi Cevap!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kayseri spa

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Verilen cevapları tatmin edici bulmuyorum. Zaten Ulaştırma Bakanı iletişim ile niye ilgileniyor ki, İletişim Bakanlığı kurulması lazım 2011 Türkiye’sinde!

  Tamam yargı bağımsız ama aldığı kararları da mı sorgulamayacağız? Bir kere, kararı veren yargıcın kaç bin kişinin mağdur olacağını düşündüğünü hiç sanmıyorum, ve toplamda bu kişilerin uğradığı maddi manevi zararın DigiTürk’ün uğradığı zarardan kat kat daha fazla olduğuna inanıyorum. Benim yerli blogum yok ama olsaydı ve mevzuata hakim olsaydım, kesinlikle bu karar aleyhinde dava açardım!

 3. Elmacik dedi ki:

  Herkes bakan köşeye sıkışmış diyor da vallahi adam gayet rahat görünüyor. Hatta "hadi bakayım sen bi çekil şuradan" tavrı var adamda. Maalesef Binali Yıldırım’ın konu hakkındaki bilgisizliği üzerinde durulurken, hakim ve savcıların duble bilgisizliğine kimse dikkat çekmemiş. Çünkü gerçekte bu konuda son sözü yargı söylüyor. Bazı arkadaşlar, "sen ne biçim bakansın kanun yapsanıza" demiş, halbuki ropörtajta Binali Yıldırım "kanun zaten var, mahkeme bunu yanlış uyguluyorsa, hakime yanlış karar verdin diyemeyiz" demiş zaten. Hakimlerin ve savcıların konu hakkındaki bilgisizliği daha feci durumda. Doğrudan doğruya bilirkişiye atıyorlar topu; bilirkişi de para karşılığı rapor yazan herhangi bir vatandaştır ve genelde birinin amcaoğlu filandır. Bu nedenle de hakim, hakkında bilgi sahibi olmadığı konuda bilirkişi ne derse onu yapıyor. O nedenle de istediğiniz kadar kanun koyun, hakimler bunu yakalayabilecek durumda değiller şu anda. Belki kadroları biraz daha gençleştirmek lazım.

  Her halükarda Binali Yıldırım’ın, hakkında bilgi sahibi olmadığı bir konuda "bakan" olması doğru değil. Her konuda işini ehline vermek lazım; işte hakimler için de asynı şey geçerli. 1-2 yıl önce 80.000 üyeli bir forum sahibi bir arkadaşımızın sitesi de online oyun şirketlerinden biri yüzünden kapatıldı, "çok defa uyardık, telifli dosyaları kaldırmadılar, sitelerine erişimin engellenmesini talep ediyoruz" diye yazılmış olan bir dilekçeyle jet hızında karar verdi hakim. Halbuki ortada ne uyarı vardı ne de gerçek anlamda telif sorunu. Fakat ne hakim gerçekten telif konusu olup olmadığını biliyordu, ne de gerçekten uyarı yapılıp yapılmadığını. Kanun oldu tırı vırı. Artık hakim amca ne dediyse o yapıldı. Avukat filan tutuldu ama nafile, o kadar masraftan sonra arkadaşımız bütün üyelerinin ısrarına rağmen siteni büsbütün fişini çekmek zorunda kaldı.

 4. acer dedi ki:

  Troy, resmen bakanı köşeye sıkıştırmışsın bravo. Bakanın konuyla ilgili yeterli bilgisi olmadığından soruları geçiştirmeye, topu diğer insanlara atmaya çalıştı. Ama sorularla üzerine gittin ve bence istediğini de aldın. Beğendim

" Blogspot’un Kapatılmasına En Resmi Cevap! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Blogspot’un Kapatılmasına En Resmi Cevap! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Blogspot’un Kapatılmasına En Resmi Cevap! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "