Okunma

Blu-ray Kopyalamak Yasal Oluyor!


16 Haziran 2009 Salı 08:40
Blu-ray Kopyalamak Yasal Oluyor!

Disk biçimlerini kopyalamak çok uzun süredir tartışılan bir konu. En son, film yapımcılarının DVD kopyalama yazılımı üreten RealNetworks’e açtıkları davada, orjinal bir film DVD’sinin tek bir kopyasının çıkarılmasının bile yasa dışı olduğu söylenmişti.

Bu söylem büyük bir tartışma çıkaradursun, kullanıcıları sevindirecek haberler de gelmiyor değil. Kullanıcılar sahip oldukları Blu-ray disklerin bir adet “kontrollü kopyasını” 2010 yılının ilk çeyreğinden itibaren yasal olarak çıkarmaya başlayabilecekler.

“Kontrollü kopya” imkanı önümüzdeki yılın ikinci yarısından itibaren piyasaya çıkan tüm Blu-ray disklerde bulunacak. Disklerin içinde buluncak olan DRM (Digital Rights Management) koruması sayesinde sadece tek bir kopya çıkarılabilecek. Kullanıcılar bu kopyayı istedikleri biçimdeki ortama aktarmakta özgürler. Yani elinizdeki kopyayı isterseniz başka bir Blu-ray diske ya da sabit diskinze koyabileceksiniz.

Bu hamlenin aardında yatan sebebin, kullanıcıların sinir bozucu DRM kısıtlamalarından bıkıp film sektörünü protesto etmesi olduğu söyleniyor. Bu yeni yöntem insanları korsandan ne kadar uzaklaştırır bilinmez ama yine de iyi yönde bazı adımların atıldığını görmek güzel.

:: Çok sıkı kopyalama kuralları hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Blu-ray Kopyalamak Yasal Oluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Blu-ray Kopyalamak Yasal Oluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Blu-ray Kopyalamak Yasal Oluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "