Okunma

Bluetooth 4.2 ile Eşyalar İnternete Kavuşuyor


04 Aralık 2014 Perşembe 15:00
Bluetooth 4.2 ile Eşyalar İnternete Kavuşuyor

Bluetooth 4.1 elektronik cihaz sektöründe henüz yeterince yaygınlaşmamış olmasına rağmen Bluetooth geliştirme grubu, Bluetooth’un yeni versiyonu olan 4.2’yi duyurdu. 

Son dönemlerde Bluetooth kullanan akıllı cihazların sayısının artmasıyla, Bluetooth teknolojisinin gelişmesi önemli bir hal aldı.

Daha hızlı daha güvenli

Yeni gelen 4.2 sürümünde eski versiyona oranla iki buçuk kat hız artışı olduğu belirtildi. Güvenliğe önem veren Bluetooth geliştirme grubu, üst seviye güvenlik optimizasyonları sunuyor.

Yeni gelen güvenlik önlemleriyle Bluetooth 4.2 kullanan cihazların sinyalinin takip edilmesi zorlaştırıldı.

Akıllı eşyalar da internete kavuşuyor

4.2 versiyonu ile gelen yenilikler arasında en önemlisi ise akıllı cihazların bir aracıya gerek duymadan Bluetooth üstünden internete bağlanabilmesi. 

Bluetooth 4.1 versiyonu kullanan cihazlar internete bağlanabilmek için wifi yongası veya mobil uygulamalar üstünden internete bağlanabiliyordu Bluetooth geliştirme grubu 4.2 versiyonu ile bu zorlukları ortadan kaldırmayı başardı.

Günümüzde kullanımı hızla artan akıllı cihazlar için geliştirilen bu yenilikler cihazların kullanımı büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Bolca yenilik barından yeni Bluetooth 4.2 versiyonlu cihazların örnekleri 2015 yılında karşımıza çıkacak.

:: Bluetooth 4.2 versiyonu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarArden Papuççiyan

Marmara Üniversitesi'nde Gazetecilik Bölümü öğrencisi Arden, tam bir teknoloji bağımlısı. Uzun zamandır takip ettiği ShiftDelete.Net'te, şimdi teknoloji bilgisini okurlarımızla paylaşacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Bluetooth 4.2 ile Eşyalar İnternete Kavuşuyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bluetooth 4.2 ‘nin getirdiği yenilik IPv6/6LoWPAN İnternet protokol stack’ini içermesi. Bluetooth modüller İnternet’e bağlanabilir ancak arada yine Wifi-Bluetooth gibi bir gateway gerekir. Bunu önceden de yapıyorduk ama gateway protokol dönüşümü de yapıyordu. Bluetooth’un bu yenilikleri Internet Of Things denilen nesnelerin İnternet’e girişini yaygınlaştırma amacı taşıyor. Telefonlarımızda Bluetooth’un İnternet bağlantısıyla filan ilgisi yoktur!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten bluetooth interneti paylaşmak için kullanılabilen bir özellikti. iPhone larda öyle. Android için durumu bilemicem.

 3. LittleMonster dedi ki:

  Wifi olayý harika olmuþ

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çok başarılı olmuş. İnternet of things olayı yürüyüp gidicek.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Nasıl yani? Wifi yerine Bluetooth mu kullanılacak wifi noktalarına bağlanabilmek için?

" Bluetooth 4.2 ile Eşyalar İnternete Kavuşuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bluetooth 4.2 ile Eşyalar İnternete Kavuşuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bluetooth 4.2 ile Eşyalar İnternete Kavuşuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "