Okunma

Bluetooth 5 Geliyor!


09 Haziran 2016 Perşembe 08:00
Bluetooth 5 Geliyor!

Günümüzde birçok cihazı birbirine eşleştirmede kullanılan Bluetooth bağlantısı önümüzdeki günlerde yeni bir standarda yükseltilecek. Yetkililer, Bluetooth 5 sürümünün resmi tanıtım tarihini açıkladı.

1994 yılında Ericsson firması tarafından cep telefonları ve diğer mobil cihazları kablosuz olarak birbirine bağlamak ve aralarında iletişim kurmak için geliştirilen Bluetooth bağlantısı, kısa süreli geçmişinde hem verimliliğini hem de kullanım alanını önemli ölçüde genişletti.

Bugün endüstrinin birçok kolunda en çok tercih edilen kablosuz bağlantı standartlarından biri olan Bluetooth, Bluetooth Special Interest Group’tan yapılan açıklamaya göre kısa süre içerisinde 5 numaralı sürüme yükseltilecek.

16-06/09/bluetooth.jpg

Bluetooth 5 ne zaman tanıtılacak?

Bluetooth SIG İcra Direktörü Mark Powell, resmi site aracılığıyla kaleme aldığı yazısında Bluetooth 5 sürümünün 16 Haziran’da resmen tanıtılacağının bilgisini verdi. Bluetooth 5, İngiltere’de düzenlenecek bir etkinlik kapsamında tanıtılacak.

Aklımıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete bağlanması olarak tanımlanan “Nesnelerin İnterneti” son dönemde oldukça popüler. Bu noktada Bluetooth teknolojisine büyük görev düşüyor. 5’inci sürümle birlikte nesnelerin interneti alanında önemli atılımlar bekleniyor.

Bluetooth 5 ile daha hızlı veri aktarımı

Bluetooth 5 ile birlikte tabii ki bağlantı mesafesi ve enerji verimliliği tarafında da önemli gelişmeler yaşanacak. Bluetooth 5 ile birlikte bağlanma mesafesi 2 katına çıkarılacak. Daha düşük güç tüketimi sağlayacak Bluetooth 5’te veri aktarım hızı ise 4 katına çıkarılacak.

Dahası Bluetooth 5 konumla ilgili bilgiler ve navigasyon gibi bağlantısız hizmetlerde yeni ve önemli fonksiyonlar üstlenecek.

:: Bluetooth 5 sürümü hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Bluetooth 5 Geliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar bu Bluetooth 5 yazılım güncellemesi ile mi gelecek ?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ölü doğacak bir bluetooth sürümü

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Radyasyon oranı diğer kablosuz teknolojilere göre çok düşük. En büyük artısı bence bu. Özellikle başa yakın kulaklık ve benzeri aparatlar düşünüldüğünde…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bluetooth artık atıl bir teknoloji onun yerine WiFi-Direct var. Örneğin yüksek boyutlu bir videoyu, dosyayı paylaşmak için WiFi altyapısını kullanan ShareiT gibi uygulamaları kullanmak çok daha mantıklı.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  AÇıkcası artık bluetooht artık bitek cihazları birbirine bağlama için kullanılıyor genelde kulaklık hoparlör vs arabalar gibi cihazları bağlamak için kullanılıyor veri aktarımında yani fotoraf,video vs de o kadar vasat durumdaki 10 kat hızlansa da fayda etmez o ***** dk lık bir video çekiyorum boyut 700-800 mb çıkıyor hanginiz bunu bluetooht ile atarsınız.Artık bi ara bluta yükleyip linki atıyoruz.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  O değilde artık anlık mesajlaşma görüntü/video paylaşma uygulamalrından ötürü bluetooth artık işlevselliğini yitirdi.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  insanlar çektikleri videolar ve fotoların boyutu 20 kat arttı ama bu bluettoth denen şey kızılötesi gibi hep zayıf kaldı. şimdi çıkmış 5 kat arttırdık diyor. lan söyle işte sn de ne kadar aktarım hızı olacağını. 5 kat ne? hala rezil hızlardamısınız?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  4kat hız az kalıyor bence daha hızlı olması lazım

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ya iPhone?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 7'de de bluetooth 5 mi kullanılacak? Şimdi gelir dananın biri iPhone'da bluetooth ne işe yarıyor ki der ben de dellenirim burada.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bluetooth'u seviyorum.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  iphone de full fonksiyon calisir mi acaba?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ldac gömülü olmalı

 14. SDN Okuru dedi ki:

  olmedik bu gunleride gorduk

 15. SDN Okuru dedi ki:

  LDAC desteklese artık standart olarak çok iyi olur Sadece Sony cihazlarında var ve tek olduğu için çok pahalı LDAC destekli ürünler standart olsa ucuzlar…

" Bluetooth 5 Geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bluetooth 5 Geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bluetooth 5 Geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "