Okunma

BMW, Mercedes’e Karşı!


18 Aralık 2010 Cumartesi 15:30
BMW, Mercedes’e Karşı!

BMW mi, Mercedes mi? Onlarca yıldır, otomobil otoriteleri ve kullanıcılar kendilerine bu soruyu soruyor. Kullanıcıların kafası artık daha da karışık: Çünkü işin içine Audi gibi kaliteli markalar da girmiş durumda. Biz yine de, ilk soruya yoğunlaşalım ve BMW – Mercedes ikilisinden kimin üstün olduğunu araştıralım.

 

BMW Saldırıyor!

Son yıllarda BMW’nin model atağının, biraz daha yoğun olduğu söylenebilir. X6 ve GT gibi, sınıfında “eşsiz” modellere sahip. Üstelik, BMW’ye ait olan ve en iyi süper mini otomobil kabul edilen Mini ve türevleri de cabası. Mercedes ise “konforlu ama sportif değil” imajını üstünden attı. Zira, büyük yıldız, hiç olmadığı kadar sportif araçlar üretmeyi başarıyor. Şimdi, model model, sınıf sınıf karşılaştırmaya geçelim.

BMW 1 Serisi- Mercedes B Serisi

Aslında buna doğrudan bir karşılaştırma demek pek mümkün değil. B sınıfı, kompakt sınıfıtan ziyade, MPV sınıfının temsilcisi konumunda. Bununla birlikte gerek fiyat, gerekse boyutlar açısından BMW 1 serisine en yakın ürün. BMW 1 serisi, sedan, hatchback ve üstü açılır seçenekleri ile dikkat çekiyor.

 

1’in en çok eleştirildiği nokta, dar arka mekanı. Mercedes ise tam tersine geniş bir oturma kapasitesine sahip. BMW 1 ne kadar sportifse, Mercedes B o kadar hantal.  BMW 1, satış rakamları açısından, Mercedes’e fark atmış durumda.

 

BMW 3 Serisi – Mercedes C Serisi

Yenilenen Mercedes C serisi, rekabeti kızıştırdı ve eskiden, BMW’nin üstün olduğu sınıfta durumları eşitledi. Mercedes konfor konusunda bir adım önde, sportiflik açısından da geride sayılmaz. BMW’nin arka tasarımı eleştirilse de, son makyajla bu eleştiriler asgari seviyeye düştü. Hem satış, hem kalite açısından beraberliğin hakim olduğu söylenebilir.

 

BMW 5 Serisi – Mercedes E Serisi

Mercedes E serisi, satış rakamları açısından açık ara önde. Bununla birlikte kesinlikle unutulmaması gereken bir gerçek var: Almanya’da bulunan taksilerin, ezici çoğunluğu Mercedes E serisi otomobillerden oluşuyor. BMW ise imaj açısından, böyle bir uygulamayı kabul etmiyor.

Yeni 5 serisi hiç olmadığı kadar sportif ve donanım açısından önde. Mercedes ise, daha konforlu olması ve geniş hacimi ile dikkat çekiyor. Taksi satışları olmasa, ortaya, birbirine çok yakın satış rakamları çıkıyor.


Mercedes S Serisi – BMW 7

BMW’nin eski tasarım şefi Chris Bangle, bazılarına göre dahi, bazılarına göre ise çılgın. Önceki 7 serisinin tasarımı, Mercedes S serisinin, satışlarda BMW 7’yi ezmesine neden oldu. Şimdiyse kabuk değiştirmiş bir BMW 7 ile karşı karşıyayız.

Kablosuz İnternet, geliştirilmiş LCD ekranlı arabirim ve donanımıyla BMW 7, teknoloji açısından üstün. Mercedes ise kaza önleyici “Pre-Safe” ile dikkat çekiyor. Satışlarda S serisi biraz önde olsa da, fark hızla kapanıyor.

 

Mercedes ML- BMW X5

BMW X5’in tasarımı eskimiş olsa da (ne de olsa yenileme operasyonunda bile, önceki nesilin hatlarına dokunulmadı), satış rakamları açısından, Mercedes ML’nin önünde. Mercedes ML ise 2009’da makyajlanan kasası, Pre-Safe ve teknolojik oyuncakları ile rakibine, donanım konusunda az da olsa üstünlük sağlıyor. BMW X5 ise Porsche Cayenne ile birlikte, S.U.V Sınıfının en sportifi kabul ediliyor.

 

:: BMW mi, Mercedes mi? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

46 yorum - “BMW, Mercedes’e Karşı!”

 1. Anonim dedi ki:

  ben mercedes diyorum..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  her zamn mercedes THE BEST OR NOTHİNG

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bmv en iyisi gerisi fasafiso

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bmv en iyisi mercedes ne dirki

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bmw ler kötü kullanımda yıpranır iyi kullanımda asla tertemiz oluyor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  siz bmv sanin mercedesin hizinz hicbir araba yetisemez en salam dunyanin yene mercedestir

 7. SDN Okuru dedi ki:

  göklere hakim olmak isteyen bmw hüsrana ugrayınca yerlere hakim olalım demiş ve mercedesi hesaba koymamişş… hüsran yine devam etmiş çünki en iyilerin tercihi hep mercedes olmustur ….

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar favorim bmw ama motorlari saglam olmuyo o sıkıntı nazik araba bmw ler mercedes ise sorunsuz araba bozulmuyo dayanikli …cok param var diyosan bmw ..sorun cikartmicak yoldada birakmicak diyosaniz mercedes

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bmw

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Mercedes candır gerisi yalandır her zaman aynıdır mercedes ve diğerleri hız güvenlik konfor lux veee tecnoloji

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ne bmw ya lastik motor nankör araba harca harca yola götür mersedes

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim altimizda c220 vardi 520d ile kapistik ama rahatlikla gectik cunku bmw hantal araba mercedes ise seri bmw sonradan yavasLar ama mrcedes ayni derece hizla gidiyor

  1. Anonim dedi ki:

   adam basmamıştır

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Tabikide mercedes

 14. SDN Okuru dedi ki:

  harika olmus

 15. SDN Okuru dedi ki:

  bence bmw fakat objektif olmak gerekirse mercedes çok kaliteli bi marka , her iki markanında kendine has karakteristik özellikleri ve değerleri var Mercedes kemikli sağlam yapısı ve duruşuyla öne çıkarken
  aynı zamanda eşsiz bir komfor sunmakta okadar ki 90 ve üzeri modellerinde bilhassa E ve,S serilerinde en kötü yollar ve şartlar da dahi bu olumsuzlukları araç içerisine yansıtmaz.
  sportiflik konusunda ise bmw ile karşılaştırmak pek te doğru olmaz
  çünkü bmw nin muazzam aktarım ve tork teknolojisinin 2000 cc ve üstü motor tipli bi aracının seri bir gaz hamlesi ile direksiyonun kısa bi süreliğnede olsa kontrol edilemediğni gördüğnüzde ne demek istediğmi çok iyi anlıyacaksınız ayrıca en karekteristik özelliği olan 2 parça lı böbrek ızgara paneli , keskin kartal bakışlı farlarına eşlik eden aynı zerafetteki tamamlayıcı sportif kaput çizgileri karşıdan bakıldığında benim belki onlarca kelimeyi bir araya getirmeye çalışıpta anlatamadığım bir çok şeyi tek keskin bir bakışıyla ifade eder nitelikte aşk 3 harften ibaret arkadaşlar.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bence audi

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Mersedes eskiden ***** heryerde lider BMW

 18. SDN Okuru dedi ki:

  M5 unutmussun haci kim ne derse desim o farlar bmw de olduktan sonra her sekil bmw daha guzel gözüküyor

 19. SDN Okuru dedi ki:

  mercedes ekoldür efsanedir değişmez…

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Bence mersedes dün bi arkadaşım vasıtasıyla s320 sürdüm 96 model kendimi bu kadar güvende konforda hissetmedim yol tutuşu olsun en önemlisi o yaşta bi araçta esp olmasi beni şaşırttı yani mersedes herzaman 10 yıl ilersinin teknolojisini yapıyor açıkçası s320 de o performansı aldım ben s500 veya s600 nasıl olur hayal bile edemiyorum ben sonsuza kadar yıldız diyorum yani mersedes.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Ja

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Bence mersedes dün bi arkadaşım vasıtasıyla s320 sürdüm 96 model kendimi bu kadar güvende konforda hissetmedim yol tutuşu olsun en önemlisi o yaşta bi araçta esp olmasi beni şaşırttı yani mersedes herzaman 10 yıl ilersinin teknolojisini yapıyor açıkçası s320 de o performansı aldım ben s500 veya s600 nasıl olur hayal bile edemiyorum ben sonsuza kadar yıldız diyorum yani mersedes.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  bence ikiside aynı …..

 24. SDN Okuru dedi ki:

  bmw her zaman lux ve hizli

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Bence ikisini karşılaştırmak aptallık olur mercedes le bmw bence aynı sınıf araba üretmiyorlar mercedes lüks sınıfa hitap ediyor bmw ise sportif sınıfa
  amabence MERCEDES.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Tabikide yüzde yuzz BMW ikisinide sürdüm Mercedes ölü gını ama BMW her zaman aynı güçte ve aynı hızda kalıyor sportif hızlı

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Öncelikle iki araba firmasida muhteşem görsel arabalar ve jipler üretiyor. en önemliside iki firma düya devleri kategorisinde. ürettikleri arabalar veya jipler’ modern olarak eleştrilere maruz kalsada’ bizi mennun eden olumlu düşüncelerin ön planda olmasi. Renkler ve zevkler tartisilmaz elbette ama benim düşüncem’ önce can sağlığı ve sonra konfor diyerek MERCEDES Diyorum.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  mercedes 😀 o kadar hantal o kadar manevrası düşük arava görmedim öküz gibi yapıyorlar tabi sağlam olur ama aşk 3 harf B M W

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiki bmw

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiki de bmw

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Tabiki de bmw mercedes de arabami bence bmw daha sportif

 32. SDN Okuru dedi ki:

  tabiki mercedes

 33. SDN Okuru dedi ki:

  TABİKİ MESRSEDES BENİM İÇİN E250 HEPSİNDEN ÜSTÜN

 34. SDN Okuru dedi ki:

  ayıp size tabikide MERCEDES-BENZ

 35. SDN Okuru dedi ki:

  mercedes

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Kimse kendini kandırmasın mercedes tabi ki

 37. SDN Okuru dedi ki:

  sorulcak soru mu ?

  MERCEDES

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar ben bmw derim herzaman ama mercedesin hakkını yememek lazım mercedes çok konforlu araba üretiyor vee 35 yaş üstü bmw yerine mercedesi seçiyor konfor bakımından ve bmw mercedesten kalkış olarak daha iyi ama mersedes kalktımı bmw yi rahatlıkla sollayabilir mercedes uzun yol arabası (ama herzaman BMW) derim

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Tabıkı BMW sportıf Durusu ile Göz Dolduruyo asLında Mercedes De HızLı bır araba Firması BMW ile Kafa Kafaya Araba CıkartmalaRı ve BMW den DAha ustun Teknoloji Kullandıgını Bİliyoruz FakaT her Zamn BMW 🙂

 40. Murat Demir dedi ki:

  tabiki mercedes

 41. SDN Okuru dedi ki:

  yiğidi öldür hakkını yeme BMW de kalitelidir arabadır ama Mercedesin yeri her zaman başkadır

" BMW, Mercedes’e Karşı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BMW, Mercedes’e Karşı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BMW, Mercedes’e Karşı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "