Boston Dynamics, robota jimnastik yaptırdı


24 Eylül 2019 Salı 18:45
Boston Dynamics, robota jimnastik yaptırdı

Robot dünyasına biraz ilginiz varsa Boston Dynamics robotlarının nasıl da zorlu dayanıklılık testlerinden geçtiğini de biliyor olabilirsiniz. Boston Dynamics’in ünlü ve en gelişmiş robotu olan Atlas yeni özellikler kazanmaya başladı. Robot bu bağlamda artık bir jimnastik rutinini kolay bir şekilde yapabiliyor. Boston Dynamics Atlas jimnastik yaparken ortaya çıktı.

Boston Dynamics Atlas jimnastikte

Yakın zaman önce yine şirketin en ünlü robotlarından biri olan Spot, ilk kez laboratuvar dışına çıkacağı haberiyle gündeme gelmişti. Spot’un ardından Atlas da yayınlanan son videoda, jimnastik hareketleri ile karşımıza çıktı. Seri şekilde attığı takla hareketleriyle oldukça başarılı olan Atlas, zıplama ve yerden kalkma hareketinde de oldukça başarılı.

Bu robotun en etkileyici özelliği ise, Atlas’ın gerçekleştirdiği hareketleri bir rutin haline getirmesi. Videonun açıklama kısmında Boston Dynamics, robotun bir manevradan diğerine geçmek için bir “model öngörücü kontrolör” kullandığını söyledi.

Boston Dynamics robotu Atlas

Boston Dynamics Atlas insanlardan iyi

Kontrol sayesindr robotun attığı her takla ivme kazanıyor ve hareketin devamlı olmasını sağlıyor. Yine bu model öngörücü kontrolör sayesinde Atlas, kendine zarar vermeden yuvarlanabiliyor.

Atlas bu rutini gerçekleştiriyor ancak her yaptığı hareket başarılı olmayabiliyor. Yine ekibin videonun altına yazdığı açıklamada, robotun yüzde 80 civarında bir başarı oranına sahip olduğu belirtiliyor.

Bu yüzdelik oransa her beş harekette robotun bir kez başarısız olabileceği anlamına geliyor. Bu oran birçok insan için bile oldukça yüksek.

Daha fazla hareket ile Atlas’ın yayınlanan videosu
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Boston Dynamics, robota jimnastik yaptırdı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  yemezler

" Boston Dynamics, robota jimnastik yaptırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Boston Dynamics, robota jimnastik yaptırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Boston Dynamics, robota jimnastik yaptırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik! iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik!
 2. 2 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
 3. 3 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
 4. 4 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 5. 5 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 6. 6 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 7. 7 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 8. 8 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 9. 9 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 10. 10 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?