Boston Dynamics’in robot köpeği zorlu eğitimde!


24 Ocak 2020 Cuma 12:40
Boston Dynamics’in robot köpeği zorlu eğitimde!

Boston Dynamics ürettiği robotlardan ziyade, o robotları test etme yöntemiyle dikkat çekiyor olsa da şirketin robot köpeği Spot, zorlu bir teste tabii tutulmuş durumda. Boston Dynamics robot köpek eğitimi için bu kez Adam Savage’ın kapısını çaldı.

Boston Dynamics robot köpek eğitimi ile gündemde

Boston Dynamics ürettiği robotları zorlu testlere sokarak onları bir bakıma ‘’şiddet’’ ile eğitiyor, sağlamlığını test ediyor. Ancak şirketin robot köpeği Spot, eğitim için Adam Savage’a götürüldü ve olanlar oldu. Konu hakkında YouTube üzerinden yayınlanan videoda Boston Dynamics kadar acımasız olmayan Adam Savage, yine de Spot’u zorluyor diyebiliriz.

Spot, 25-30 kilogram ağırlığında sarı renkte ve toplamda 14 kilo yük taşıyabiliyor. Bunun yanında yürüyor, tırmanıyor, koşuyor, atlıyor ve ağır yükleri kaldırabiliyor. Kapıları açabiliyor ve dans bile edebiliyor. Peki başka neler yapıyor?

Bunu yayınlanan videodan ayrıntılı olarak görüyor olsak da oldukça yetenekli olduğunu söyleyebiliriz. Bunlara ek olarak Spot, tamamen elektrikli ve tek şarjla 90 dakikaya kadar çalışabiliyor.

Boston Dynamics robotu bir gün evde kullanılabilir olabilir mi?

Adam Savage, kendisine Spot alarak onunla neler yapabileceğini deneyimlemek istiyordu. Bu deneyimlerini bir video ile anlatan Savage, Spot’u zorlu bir teste ve eğitime tabii tuttu.

Spot’un kayalara tırmanma yeteneğini çeşitli yollarla test eden Savage, robot köpeği gerekli ayarlarda tek seferde başarılı oluyor. Bunun yanında eğitimde, metal boruların olduğu bir tünelde yürütmek, köprünün altından sürünerek geçmesini sağlamak ve merdiven çıkarak devam etmek var.

Söz konusu robotun Boston Dynamics laboratuvarlarından çıkarak, gerçek dünyanın zorlu koşullarında test edilmesi fikri gerçekten de eğlenceli duruyor. Fakat videoda en keyifli taraflardan birisi de Savage’ın gerçek bir köpek gibi Spot’la konuşmasını izlemek. Belli mi olur belki yıllar sonra Spot, evimizde bile yer alacak bir robot köpeğe dönüşür.

Yayınlanan eğlenceli videoyu aşağıya bırakıyoruz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Bu da bir seymi bizdeki kina tepsisi tasiyor:))

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Bizim ülkede olsa devlet el koyar cezaevine atar define arama cihazı der
Başımıza geldi mahkeme devam ediyor teknolojisi hastası bireyim yazık çağdışı mahkeme vs

" Boston Dynamics’in robot köpeği zorlu eğitimde! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Boston Dynamics’in robot köpeği zorlu eğitimde! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Boston Dynamics’in robot köpeği zorlu eğitimde! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2