Okunma

Bruce Lee: Enter The Game İncelemesi


02 Aralık 2014 Salı 11:30
Bruce Lee: Enter The Game İncelemesi

Bu yazımızda gerek felsefesi ve oyunculuğu, gerek diğer alanlardaki başarısı ile dikkat çeken, Superhuman olarak adlandırılan Bruce Lee’nin başrolünü üstlendiği mobil oyunu “Bruce Lee: Enter The Game”e gelin hep birlikte bir göz atalım.

Oyun, muhtemelen “Enter The Dragon” ya da “Enter The Game of The Death” filminden esinlenerek adlandırılmış. Hibernium firması tarafından geliştirilen ücretsiz olarak indirebileceğiniz oyunun iOS‘te boyutu 96.2 MB iken Android‘te cihazınıza göre boyutu değişebiliyor.

Daha önce Bruce Lee içerikli oyunlar konsol, PC ve diğer platformlarda yayınlanmış olsa da; “Bruce Lee: Enter The Game” Bruce Lee Vakfı tarafından resmi olarak lisanslanan tek oyun olma özelliğini taşıyor. Oyun App Store’da tam Bruce Lee’nin doğum gününde yani 27 Kasım‘da yerini aldı.

14-12/02/bruce-lee-enter-the-game-7.png

Oyun çok derin olmasa bile 40 bölümden oluşan ufak bir kaç hikaye içeriyor. ilk bakışta 2 boyutlu olan oyun, grafik anlamında çok tatminkar değilmiş gibi gözükse de; özel güç kullandığınızda veya öfke özelliğini açtığınızda görüntüler sizi etkileyebiliyor. Oyunda dikkatli baktığınızda görebileceğiniz ince detaylar var: Görüntünün eski filmlerde olduğu gibi grenlenmesi ve çapaklanması gibi… Ayrıca Bruce Lee’nin kendi orjinal sesinin kullanılması Enter The Game’e ayrı bir renk katmış.

14-12/02/bruce-lee-enter-the-game-2.jpg

Bruce Lee: Enter The Game; çoğunlukla tek parmağınızla oynayabileceğiniz şekilde tasarlanmış. Amacınız; çeşitli parmak hareketleri ve kombinasyonlarıyla Bruce Lee’yi yönlendirerek, önünüze çıkan tüm düşmanları eşek sudan gelinceye kadar dövmek. Ancak oyun ilerleyen bölümlerde sayısı artan, güçlenen düşmanlarınızla ve Boss’larla oldukça zorlaşıyor.

İşinizi kolaylaştırmak için oyunda Bruce Lee’nin gelişmesini sağlayan 3 ana unsur olan dayanma gücü, güç ve öfkeyi arttırmanız gerekli. Bu 3 unsuru beceriler, silahlar ve kıyafetler bölümünden yapacağınız alışverişlerle arttırabilirsiniz. Kıyafetler bölümünde Uma Thurman’ın da Kill Bill de benzerini giydiği Bruce Lee ile özdeşleşmiş kostümü de karşımıza çıkıyor. Silahların içinde Bruce Lee’nin favori silahı olan mınçıka ön planda. Tabi bu öğelere sahip olmanız için seviyenizle kilitlerini açmanız gerekli.

EDIT: Bazı arkadaşlar üstte yazdığım paragrafta beni yanlış anlamışlar. Bruce Lee’nin Game of Death filminde giydiği sarı jumpsuit’i sanki daha öncesinde Uma Thurman’ın giydiğini yazmışım gibi algılamışlar. Bu durumu düzeltmek istedim. Uma Thurman DA benzerini giydi derken; zaten orjinalini Bruce Lee giydiği için Uma Thurman’ın giydiği BENZERİ şeklinde belirttim. Çoğu posterde, t-shirt baskılarında, ya da action figure’lerde üzerinde bahsettiğimiz jumpsuit olduğu için ÖZDEŞLEŞMİŞ kelimesini kullandım. Onun adı kıyafet değil Jumpsuit diyenler olmuş, sitede oyun incelemelerini okuyan ingilizce bilmeyen arkadaşlar olabilceği için Jumpsuit değil KIYAFET yazdım. Umarım konu açıklığa kavuşmuştur…

(Bu arada eğer izlemediyseniz, Bruce Lee’nin mınçıka ile ping pong oynadığı gerçek görüntüleri izlemenizi tavsiye ederim.)

14-12/02/bruce-lee-enter-the-game-6.png

Oyunda ilerleminizi kolaylaştırmanın başka bir yolu da, oyuna başlarken uyuşturan acı, tam öfke, kombo güç gibi özel güçlendirmeler satın almanız. Oyun size 5 can ile 5 kez oyuna giriş hakkı sunuyor, arka arkaya yenildiğinizde belirli bir süre beklemeniz gerekli.

Güçlendirmeleri, kıyafetleri ve silahları oyunda kazandığınız madeni paralarla alabilirsiniz. Peki diyelim ki paranız bitti ya da almak istediğiniz öğeye, geliştirmeye paranız yetmiyor, bu durumda ne yapabilirsiniz? Cevabı basit kredi kartınızla uygulama içi satın alım gerçekleştirebilir, yeşim taşı adı verilen taştan alıp bunu yine isteğe bağlı olarak madeni paraya dönüştürebilirsiniz. Bu durum oyunu biraz pay-to-win hale getirmiş yani parayı veren düdüğü çalıyor sevgili arkadaşlar.

Yeşim taşı, aynı zamanda canınız bittiğinde can almanıza yaramakta. Yeşim taşını gerçek para harcamadan da elde ettiğiniz durumlar olabiliyor. Ana menüde, sol alt köşede arada beliren bir simgeye tıklayarak, video izleyip yeşim taşı kazanabiliyorsunuz. Maalesef bu sürekli olan bir durum değil. Bir video izledikten sonra yine ana ekranda video izleme seçeneğinin belirmesini dakikalarca beklemek zorundasınız.

14-12/02/bruce-lee-enter-the-game-13.png

Enter The Game’de bazı (“10 düşmanı atlama saldırısı yaparak yen” gibi) görevler de mevcut. Bu görevleri ana menüdeki başarılar bölümünden daha detaylı inceleyebilir, yerine getirdiğiniz görevlerden madeni para kazanabilirsiniz.

Oyunun yazılı olarak Türkçe destekli olması sevindirici fakat Ş, Ç, Ğ ya da büyük İ gibi alfabemizde bulunan bazı harfler oyunda kullanılan yazı karakterinde bulunmadığı, desteklenmediği için metinler görüntü kirliliği yaratabiliyor.

14-12/02/bruce-lee-enter-the-game-14.png

Bruce Lee gibi bir efsaneyi düşününce; keşke başka bir 2D dövüş oyunu olan, espriden daha ziyade dövüş tekniği çeşitliliği sunan “Shadow Fight 2″nin yapımcısı Nekki‘yı bu işin içinde görebilseydik diyorum. Herşeye rağmen “Bruce Lee: Enter The Game” hem Android, hem iOS cihazlarda oynanabilicek, rahmetliyi anabileceğimiz eğlenceli bir oyun olmuş…

Bruce Lee: Enter The Game’i

Android cihazlarınıza buradan

iOS cihazlarınıza buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 

:: Bruce Lee: Enter The Game sizce Nekki tarafından yapılsa daha mı iyi olurdu, yoksa oyun bu haliyle bekleneni sunuyor mu?
yazarTuna Şener

Uzun süredir ShfitDelete.Net takipçisi olan Tuna, artık ilgilendiği mobil oyunlarla ilgili incelemelerini ve haberlerini ShiftDelete.Net'te paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Bruce Lee: Enter The Game İncelemesi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Video olmayan her inceleme için, kullandığınız karakter kadar teşekkürler.

 2. cengaver51 dedi ki:

  pek eðlencelý degýl zevksiz olmuþ bence

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Windows phone yok mu

 4. SDN Okuru dedi ki:

  olmamış

 5. SDN Okuru dedi ki:

  O bir efsane

" Bruce Lee: Enter The Game İncelemesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bruce Lee: Enter The Game İncelemesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bruce Lee: Enter The Game İncelemesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "