BTK Başkanı ile #FARKINAVAR hareketini konuştuk!


02 Aralık 2017 Cumartesi 14:30
BTK Başkanı ile #FARKINAVAR hareketini konuştuk!

Birlikte İyi Gelecek vizyonuyla hareket eden Samsung Electronics Türkiye ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) işbirliği ile siber zorbalık konusunda çocukların, gençlerin, ailelerin ve öğretmenlerin farkındalığını artırmayı hedefleyen Siber Zorba Olma! #farkinavar hareketini başlatıyor.

Elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade eden siber zorbalık kavramı her gün binlerce çocuk ve gencin fiziksel ve psikolojik zarar görmesine sebep oluyor.

Kampanya dahilinde pilot 20 okul ile başlayacak eğitimlerde çocukların, gençlerin, ailelerin ve öğretmenlerin teknolojinin kötü amaçlı kullanımına karşı farkındalıklarının ve kişilik haklarının korunması konusunda duyarlılıklarının artması hedefleniyor.

ShiftDeleteneNet ekibi olarak bu özel etkinliğin katılımcıları arasındaydık ve merak ettiğiniz soruları BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ile konuştuk.

Siber Zorba Olma hareketini duyurmak amacıyla siber zorbalığa uğrayan gençlerin duygularını çarpıcı bir şekilde ortaya koyan ve Nejat İşler’in seslendirdiği dijital reklam filmi yapıldı. Okullarda verilecek eğitimlerin yanısıra siber zorbalığa dikkat çekmek için 13 Aralık günü Samsung Türkiye ve BTK sosyal medya hesaplarını karartıp, Siber Zorba Olma! sloganını #farkinavar hashtag’i ile paylaşarak herkesi sosyal medyadaki bu hareketin bir parçası olmaya davet edecek.

Ülkemizde ise siber zorbalığa maruz kalanların oranı yüzde 20

Ülkelere göre siber zorbalık oranlarını paylaşan BTK Başkanı Fatih Sayan, “İnternet kullanıcılarının Kanada’da yüzde 21’i siber zorbalığa maruz kalırken, yüzde 69’unun siber zorbalığa tanıklık ettiği görülüyor. İngiltere’de bu rakam yüzde 20 ve üzeri olarak kayıtlara geçerken, ülkemizde ise siber zorbalığa maruz kalanların oranı yüzde 20.

Amerika’da siber zorbalıkla mücadele etmek zorunda kalanların yüzde 20’si intiharı düşündüğünü açıklaması en ilginç verilerden biri. Bu rakamlar üstelik siber zorbalığa maruz kaldığını açıklayan kişilerden oluşuyor. Bunu açıklamamış kişiler de göz önünde bulundurulduğunda bu oranlar daha yükseliyor” açıklamasında bulundu.

Siber zorbalık hangi şekillerde karşımıza çıkar?

 • Mobil cihazlar aracılığı ile bireylerin görüntülerini izinsizce çekip paylaşmak,
 • Çevrimiçi ortamlarda bireyleri aşağılayıcı, alay edici, tehditkâr, cinsel taciz veya şiddet içeren mesajlar göndermek,
 • Birinin kişisel bilgilerini rızası ve haberi olmadan sosyal medya aracılığıyla paylaşmak,
 • Sosyal ağlarda birisi hakkında dedikodu yaymak,
 • Bir kişiye ilişkin karalayıcı, aşağılayıcı web sayfaları hazırlamak,
 • Başkası adına sahte hesap açıp, onun kimliğine bürünmek,
 • Bir kişinin çevrimiçi ortamdaki tüm hesaplarını ısrarlı biçimde takibe almak,
 • Ortak tanıdıkları etkileyerek hedef olarak seçilen bireyi arkadaş listelerinden silmelerini ve bloke etmelerini, yani sosyal olarak dışlamalarını sağlamak.

Kocaeli Üniversitesi‘nin TÜBİTAK işbirliğiyle yürüttüğü Siber Zorbalık araştırmasına dair sonuçlar:

 • Araştırmaya katılan öğrencilerin % 90’nının Facebook’ta hesabı bulunuyor.
 • % 11.64’ü sözlü siber zorbalığa maruz kaldığını; % 10.13’ü ise siber zorbalık yaptığını belirtmiş.
 • Araştırmaya katılan öğrencilerin yaklaşık %56.5’i internette tanımadığı kişilerle konuştuğunu söylemiş.
 • Öğrencilerin %57.6’sı sosyal ağlarda “kullanıcıyı şikayet et/bildir” linkini kullanarak şikayette bulunduğunu ifade etmiş.
 • Siber ortamda, sözlü tacize maruz kaldığını belirten öğrencilerin oranı ise %25.4
 • Araştırmaya katılan öğrencilerin %32,5’i siber zorbalığa maruz kalmaları halinde kanıt içeriği siliyorlar.
 • Araştırmaya katılan kız öğrencilerin %16’sı, erkek öğrencilerin ise %30,5’i siber zorbalığa maruz kalmaları halinde “misilleme” yoluyla zorbalığa karşılık vermeyi uygun buluyor. Siber ortamda, sözlü tacize maruz kaldığını belirten öğrencilerin oranı ise %25.4 olmuş.

:: Çevrenizde siber zorbalık yapan insanlar var mı?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “BTK Başkanı ile #FARKINAVAR hareketini konuştuk!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Arya stark’ı gördük geldik

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir de kullandiginiz fotolara dikkat edin. Bu da yasalara aykiri olabilir. Google da bir foto aratirken orada ayarlarda telif haklari bolumunden gerekli ayarlari yapin. Aksi halde basiniz cok agirir. Facabook, whatsapp, twitter in ucretsiz olmasina bakmayin. Kullanim sartlarini okuyun bi bakalim neler neler yaziyor. Simdilik sadece data topluyorlar ama 5 yil icinde orada yazilanlar hakkinda dava acarlarsa sasirmam.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Birinin kişisel bilgilerini rızası ve haberi olmadan sosyal medya aracılığıyla paylaşmak, yasalara aykiridir hapis cezasi vardir. Başkası adına sahte hesap açıp, onun kimliğine bürünmek, Yasalara aykiridir hapis ve para cezasi vardir.

" BTK Başkanı ile #FARKINAVAR hareketini konuştuk! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK Başkanı ile #FARKINAVAR hareketini konuştuk! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK Başkanı ile #FARKINAVAR hareketini konuştuk! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 2. 2 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 3. 3 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 4. 4 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 5. 5 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 6. 6 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 7. 7 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 8. 8 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 9. 9 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 10. 10 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC