Okunma

BTK’dan Güvenli İnternet açıklaması


23 Kasım 2011 Çarşamba 07:19
BTK’dan Güvenli İnternet açıklaması

22 Kasım itibariyle yürürlüğe giren Güvenli İnternet filtresi kapsamında internet aboneleri istedikleri takdirde Çocuk ve Aile profillerinden birini seçerek belli sayfaların görünmemesini sağlayabiliyorlar. Özellikle çocuklu aileler için önemli bir hizmet olan Güvenli İnternet filtresi ile ilgili olarak kamuoyunda bazı yorumlar da yapıldı. 

İşte bu yorumlara istinaden sistemin kurucusu ve takip eden kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) özel bir açıklama yaptı ve konuya açıklık getirdi. İşte o özel açıklama:

Güvenli İnternet Hizmeti, çocukların ve gençlerin İnternet üzerindeki zararlı içeriklerden korunmaları amacıyla ortaya çıkmış bir projedir. Bu düzenleme yapılırken, İnternet kullanıcılarının Kurumumuza ilettikleri talepler ve şikâyetler dikkate alınmıştır. İlgili İşletmecilerle yapılan teknik çalışmalar sonucunda 24.08.2011 tarihinde “İnternet’in Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından belirlenerek yayımlanmıştır.

Bilindiği üzere 28.07.2010 tarihli ve 27655 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliğinin 10 uncu maddesi Güvenli İnternet Hizmetinin hukuki dayanağını oluşturmaktadır.

Bu kapsamda 24.08.2011 tarih ve 2011/DK-14/461 sayılı Kurul Kararı ile onaylanarak yürürlüğe giren esasların 10 uncu maddesi ve ilgili diğer mevzuat hükümlerine istinaden; Güvenli İnternet Hizmeti kapsamında oluşturulacak profil kriterlerinin belirlenmesi amacıyla konusunda uzman akademisyenler, sektör temsilcileri ve ilgili kurum temsilcilerinden müteşekkil “Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu” oluşturulmuştur.

Bahse konu çalışma kurulunda; Psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk gibi alanlarda uzmanlığı olan kişiler arasından seçilen üç üye, İnternet Kurulu’nun sivil toplum temsilcisi üyelerini temsilen iki üye, Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nu (TÜDOF) temsilen bir üye, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nu temsilen üç üye; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı temsilen iki üye yer almaktadır;

Bu kurulun yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, Çocuk ve Aile profilleri ile ilgili kriterler bilimsel ve güncel veriler ışığında, ülkemizin sosyo-kültürel dokusuna uygun şekilde hazırlanmıştır.

Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu tarafından alınan kararlar aşağıda yer almaktadır:

Genel Kararlar
1- Güvenli İnternet Hizmeti kapsamında yer alan web siteleri için, web sitelerinin kriterlere uygunluğu hususunda site sahiplerinin beyanı esastır.

2- Güvenli İnternet Hizmeti’nde; eğitim, kültür, sanat, iş, ekonomi, bankacılık ve finans, kariyer, medya, alışveriş, İnternet hizmeti, sağlık, spor, müzik, oyun vb. konularda içerik barındıran web siteleri ile resmi kurum ve kuruluşlara ait web siteleri yer almalıdır.

3- Güvenli İnternet Hizmeti’nde; kumar, intihara yönlendirme, Atatürk’e hakaret, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, fuhuş, müstehcenlik, ırkçılık, ayrımcılık, nefret, terör, şiddet-vahşet görüntüleri, kan ve şiddet içeren dövüş sporları, hayvan dövüşleri, dolandırıcılık, zararlı yazılım vb. içerikleri barındıran web siteleri ile bu içeriklere erişilmesini sağlayan web siteleri ve uygulamaları yer almamalıdır.

4- Güvenli İnternet Hizmeti’nde 3. Maddedeki unsurlarla ilgili, örtülü reklam, bilinçaltını etkileyen reklam ve güdüleme içeren hiçbir içeriğin bulunmadığı web sitelerine yer verilmelidir.

5- Telif hakları, sağlık için tehlikeli madde temini, dijital oyunların envanteri, tütün ve alkol satışı gibi konularda uzman kurum ve kuruluşların görüşlerinin tam olarak yansıtılabilmesi önem arz etmektedir.

Güvenli İnternet Hizmetine ilişkin yapıcı tüm eleştiri ve öneriler bu hizmetin gelişimine katkı sağlayacaktır.
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “BTK’dan Güvenli İnternet açıklaması”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Standart pakette inceleme yapmamaları gerekiyor bence. Ayrıca Devekuşu gibi her olayda başımızı toprağa gömüyoruz ve sanki Türklere ve dinimize hiç hakaret etmiyorlarmış gibi davranıyoruz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  SECMELİ OKUTULAN MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ŞART, BU DERS ZORUNLU OLMALI..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  iyi güzel onu bunu engelleriz diyorlar da, biz bunu daha öncede youtube da yaşadık..Türk’lere yönelik hakaret dolu videolar yakınladılar ve bütün dünya gördü ve biz hiç bişey yapamadık, bir şikayet dahi ***** sadece bizi engellemekle oluncak iş değil bazı şeyler..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Böylece Ebebeyinler, kendisinin yapması, öğretmesi ve aşılaması gereken ahlaki kurallarıda devlete yıkmış olduuu. Bundan sonraki adım komplo teorisi olsada ( büyük ihtimal olacak ) yeni bir kanun çıkartıp,standart pakette olanların girilmesini istemedikleri sitelere giriş yapanların tespit ve cezalandırılması yönünde olacak. Telif hakları vb… Peki o zaman neden sevgili sanat camiası daha albümü piyasaya çıkalı 1 gün bile olduğunda face ve twiter gibi sitelerde tüm albüm parçalarının paylaşılmasına sesleri çıkmıyo. ( bedava reklam ) Neden kliplerinin bu sitelerde dönmesine sesi çıkmıyo. Peki Kliplerde son zamanlarda ahlakı bozan hiç bir unsur yok mu? Peki dizilerde enses ilişkiyi güzelmiş gibi gösteren senaryolar yok mu? Amerikan filmlerine 10 sene önce silah kargaşa vs… var deyip, neredeyse filmleri kaldıranlar şimdiki dizilere ne diyor ? 15 sene önce rock dinleyenleri ateist satanist diye yargılayıp toplumdan dışlayanlar bugün ne tarz müzikleri dinliyo ? ( son 10 yıldır türkçe rock revaçta ) 15 yıl önce rock dinleyenler en azından kendine göre giyinirken paspal deyip ayıplayanların çocukları bugün nasıl giyiniyor ? Kimse kınadığını yaşamadan ölmez merak etmeyin. Yarın internetime dokun diyenlerin ağzı yandığında, keske dürttürmeseydik internetimizi diyecekler. Saygılar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Kullanıcıların isteklerine bırakırlarsa amenna…

" BTK’dan Güvenli İnternet açıklaması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK’dan Güvenli İnternet açıklaması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK’dan Güvenli İnternet açıklaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "