Okunma

Bu Öfke Kime?


10 Şubat 2009 Salı 15:00
Bu Öfke Kime?

Hemen belirteyim, bu yazının teması “Facebook’un tadı kaçtı” değil. Daha ziyade, Facebook kullanıcılarının gittikçe değişen profiline dikkat çekmek istiyorum. Bahsettiğim durumun en basit örneği, açılan kullanıcı grupları.

Hatırlarsanız, bir zamanlar Facebook’ta “iddiaya girme” furyası hasıl olmuştu. Açılan üç gruptan ikisi “İddiaya girerim … bulabilirim” şeklinde arayışlara sahipti. Ancak şimdilerde açılan gruplarda hep bir tehdit havası var. Grubun adı biterken “Arkadaş listeni davet etmeyeceksen gelme!” gibi tehditler yer alıyor.

Senden Ötürü mü? Benden Ötürü mü?

Elbette tüm kullanıcılar bu asabiyette değil, ancak rüzgarın estiği yöne sürüklenen büyükçe bir kalabalığın genel profili bu. Artık Facebook cinayetleri işleniyor, cinsel istismar da dahil olmak üzere çeşitli suçlara bu sosyal ağ alet ediliyor. Durum değişikliklerinin MSN iletilerinden pek farkı kalmadı. Gereğinden fazla popülerleşen her servis gibi, Facebook da esas amacından sapıp, yeni bir kimliğe büründü.

“Değişmeyen tek şey değişimdir” düsturundan hareketle, yaşanan bu farklılıkların(işlenen suçlar haricinde) iyi veya kötü şeklinde damgalanması pek kolay değil. Herkes Facebook’un yeni “agresif sosyal ağ” profilinden rahatsızlık duysa, bu gruplar kurulmazdı muhtemelen. Peki, siz Facebook‘un geçirdiği evrimden memnun musunuz?

:: Konuyla ilgili görüşlerinizi forumda tartışın.
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Bu Öfke Kime?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Görüşlerine aynen katılıyorum..gerçekten ürkütücü bir yer olmaya başladı.Yazdılarının yanında sürekli bir rekabet havası,iyi gözükme çabaları vs..Bu arada başıma gelen bir olay oldu paylaşmak isterim; kısaca arkadaşımın yeğeni 14 yaşında facebook hesabım yoktu o zaman bana dediki”AA facebook yokmu sende ne kadar asosyalsın???” dumur olmuştum:)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç memnun değilim.

  Okul arkadaşını buluyorsun dediler, üye olduk.

  Okullarımın duvarlarına o kadar yazdım tek bir geri dönüş olmadı 🙂

  Birde yeni bir moda var şimdilerde ; bütün arkadaş listesi davet et profilinde müzik çalsın şu olsun bu olsun. Dikkat edin hepsinin duvarı kapalı. Milleti uyandıramıyorsun. Millette üzümlü kek zaten.

  Ãœzülerek söylüyorum. Irkçı bir Türk olarak söylüyorum ;

  uyuz bir toplum olduk çıktık.

  Sinir bozucu bir site oldu çıktı vesselam.

  Militarist

" Bu Öfke Kime? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu Öfke Kime? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu Öfke Kime? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "